Zavrieť

Porady

Dobrovoľné nemocenské poistenie

Dobrý večer milý poradáci.
Chcem sa na vás obrátiť s prosbou o radu ohľadom DNP.
Od roku 2005 som zamestnaná stihla som medzitým materskú a v apríli minulého roku bol rok čo pracujem.Teraz som sa dozvedela špatné výsledky u lekára a pravdepodobne budem dlhdobo PN.Dalo by sa ešte nejako dobrovoľne pripoistiť aby som dostávala vyšiu PN ku?
Manžel je podnikatel mohol by ma napríklad on popri mojom zamestnaní zamestnať za účelom zdvihnutia vymeriavcieho základu?
Neviem si poradiť sama čaká ma operácia a pri tej mizernej PN by som si chcela aspon takto pomocť.
Dakujem pekne.
Usporiadat
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Nárok na vyplácanie PN je až po 9 mesiacoch platenia poistenia.
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Pokiaľ Vás zamestná manžel na normálny prac. pomer, tak keď budete na PN - musíte si dať vypísať dve PN-ky /na dvoch zamestnávateľov/ a potom sa Vám vymeriavacie základy sčítajú. Pokiaľ chcete dostať vyššiu PN bolo by dobré, aby ste mala pri manželovi zaplatený ten rozdiel medzi max.vymeriavacím základom a vym.základom v riadnom zamestnaní.Určite sa Vám to oplatí, hlavne ak budete dlhodobejšie na PN. Len netreba zabudnúť splniť si všetky oznamovacie povinnosti /aj manžel aj vy/, taktiež na zdravotnú poisťovňu.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Pokiaľ už máte jeden pracovný pomer, zdá sa mi zbytočné, aby manžel za vás platil ešte raz všetky odvody. Stačí prihlásiť sa v Soc. poisťovni na dobrovoľné nemocenské poistenie. Vymeriavací základ si určíte ako rozdiel medzi max. VZ a VZ dosahovaným v zamestnaní. Toto by sa vám ale oplatilo až v tom prípade, ak by ste na PN nastúpili až od budúceho roku - vtedy by bol rozhodujúcim obdobím rok 2009. Ak je predpoklad PN už v tomto roku, tak zamestnať sa ešte u manžela a pri PN žiadať 2x potvrdenie o PN.
Naposledy upravil abel : 28.08.09 at 05:53
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

abel Pozri príspevok
Pokiaľ už máte jeden pracovný pomer, zdá sa mi zbytočné, aby manžel za vás platil ešte raz všetky odvody. Stačí prihlásiť sa v Soc. poisťovni na dobrovoľné nemocenské poistenie. Vymeriavací základ si určíte ako rozdiel medzi max. VZ a VZ dosahovaným v zamestnaní. Toto by sa vám ale oplatilo až v tom prípade, ak by ste na PN nastúpili až od budúceho roku - vtedy by bol rozhodujúcim obdobím rok 2009. Ak je predpoklad PN už v tomto roku, tak zamestnať sa ešte u manžela.
na to je potrebné si platiť 270 dní odvody, zadávateľku čaká PN v najbližšej dobe. To by nestihla, zrejme.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Ako je to vlastne s ukončeným DNP?

Toho času máme zamestnankyňu, ktorá poberá rodičovský príspevok a stará sa o svoje dieťatko. Je zamestnaná od 1. 8. 2006 a 15.8.2006 nastúpila na rizikové, porodila 15.3.2008 a niekedy v auguste 2007, resp. v septembri 2007 jej skončilo vyplácanie materského. Je dôležité ešte uviesť, že od 17.8.2007 do 20.12.2007 je DNP z minima, s tým, že od 21.12.2007 dodnes z VZ = 28000 Sk. Všetko toto je pre prípad možného narodenia ďalšieho dieťatka. Potrebujeme toto DNP prerušiť? Prosím poraďte niekto? Vopred vďaka ...
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Xanti Pozri príspevok
na to je potrebné si platiť 270 dní odvody, zadávateľku čaká PN v najbližšej dobe. To by nestihla, zrejme.
Ja by som to riešila takto, ale záleží od okolností. Ak ide na PN ešte tento rok, ukončiť prac. pomer a zamestnať sa u manžela, alebo niekde inde s najvyšším možným VZ.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Ja by som to riešila takto, ale záleží od okolností. Ak ide na PN ešte tento rok, ukončiť prac. pomer a zamestnať sa u manžela, alebo niekde inde s najvyšším možným VZ.
Čiže vlastne píšeš, že to čo napísala
Robina Pozri príspevok
Pokiaľ Vás zamestná manžel na normálny prac. pomer, tak keď budete na PN - musíte si dať vypísať dve PN-ky /na dvoch zamestnávateľov/ a potom sa Vám vymeriavacie základy sčítajú. Pokiaľ chcete dostať vyššiu PN bolo by dobré, aby ste mala pri manželovi zaplatený ten rozdiel medzi max.vymeriavacím základom a vym.základom v riadnom zamestnaní.Určite sa Vám to oplatí, hlavne ak budete dlhodobejšie na PN. Len netreba zabudnúť splniť si všetky oznamovacie povinnosti /aj manžel aj vy/, taktiež na zdravotnú poisťovňu.
je hlúposť? Nerozumiem sa tomu pýtam sa.

Pochybujem, že zadávateľka bude riskovať stratu zamestnania, aby ju mng. "zamestnal " s čo najvyšším platom pred PN.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Xanti Pozri príspevok
na to je potrebné si platiť 270 dní odvody, zadávateľku čaká PN v najbližšej dobe. To by nestihla, zrejme.
Predpokladám, že podmienku 270 dní poistenia spĺňa, keďže zamestnaná je od roku 2005 a po materskej nastúpila v apríli minulého roku. Do doby trvania 270 dní poistenia za posledné 2 roky sa počítajú aj dni z iného poistenia.
Tú možnosť som napísala kvôli tomu, lebo písala, že ju čaká operácia. Pokiaľ viem, niekedy je čakacia doba dosť dlhá a je možné aj to, že pôjde napr. na operáciu až v januári. V takom prípade by bolo pre ňu ideálne len dobrovoľné NP.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

abel Pozri príspevok
Predpokladám, že podmienku 270 dní poistenia spĺňa, keďže zamestnaná je od roku 2005 a po materskej nastúpila v apríli minulého roku. Do doby trvania 270 dní poistenia za posledné 2 roky sa počítajú aj dni z iného poistenia.
Tú možnosť som napísala kvôli tomu, lebo písala, že ju čaká operácia. Pokiaľ viem, niekedy je čakacia doba dosť dlhá a je možné aj to, že pôjde napr. na operáciu až v januári. V takom prípade by bolo pre ňu ideálne len dobrovoľné NP.
Ano splna tu podmienku, ale predsa ona je zamestnaná, tak jej nemôžu dorátať do tých 270 dní DNP zo zamestnania, a navyše prvých 26 týždnov je DNP vyplácané len z minimálneho vymeriavacieho základu.
A pokiaľ ju čaká operácia, tak nebude na ňu hádam čakať 9 mesiacov.

Myslím, že sme sa trošku zamotali. Ja reagujem na DNP.
Viac mňa osobne ale zaujíma možnosť toho druhého zamestnania, či je mať PN a materskú z oboch zamestnaní súbežne. Aj ked to druhé bude vytvorené účelovo.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

promont maja Pozri príspevok
Ako je to vlastne s ukončeným DNP?

Toho času máme zamestnankyňu, ktorá poberá rodičovský príspevok a stará sa o svoje dieťatko. Je zamestnaná od 1. 8. 2006 a 15.8.2006 nastúpila na rizikové, porodila 15.3.2008 a niekedy v auguste 2007, resp. v septembri 2007 jej skončilo vyplácanie materského. Je dôležité ešte uviesť, že od 17.8.2007 do 20.12.2007 je DNP z minima, s tým, že od 21.12.2007 dodnes z VZ = 28000 Sk. Všetko toto je pre prípad možného narodenia ďalšieho dieťatka. Potrebujeme toto DNP prerušiť? Prosím poraďte niekto? Vopred vďaka ...
Ak plánuje nastúpiť na materskú v období od 1.1.2010 do 31. 12. 2010, jej RO bude rok 2009, preto odporúčam do konca roka 2009 platiť DNP z max. vymeriavacieho základu a od januára ho zmeniť na minimálny - nie zrušiť.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre Elap
... ak sa chceš zamestnať u manžela, tak nepôjde o dobrovoľné nem poistenie .. ale o povinné poistenie zamestnanca
v tom prípade netreba splniť podmienku 270 dní (samozrejme o PNke hovoríme, nie o materskej)
Nárok na nemocenské by bol z obidvoch zamestnaní..
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Katy a R Pozri príspevok
pre Elap
... ak sa chceš zamestnať u manžela, tak nepôjde o dobrovoľné nem poistenie .. ale o povinné poistenie zamestnanca
v tom prípade netreba splniť podmienku 270 dní (samozrejme o PNke hovoríme, nie o materskej)
Nárok na nemocenské by bol z obidvoch zamestnaní..
A v prípade materskej dovolenky je to ako? Tiež sa to dá takto urobiť? Díky za odpoved.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Katy a R Pozri príspevok
pre Elap

Nárok na nemocenské by bol z obidvoch zamestnaní..
Myslíš tým dva riadne pracovné pomery?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Xanti Pozri príspevok
A v prípade materskej dovolenky je to ako? Tiež sa to dá takto urobiť? Díky za odpoved.
ak sa jedná o nemocenské ... tak pre povinné poistenie platí §33 odst 1 a pre DNP odst 2.
materské - to je iná káva .. tam platí §48 ... takže v prípade nároku z dvoch poistení, treba mať pri obidvoch splnenú podmienku 270 dní ..
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Katy a R Pozri príspevok
ak sa jedná o nemocenské ... tak pre povinné poistenie platí §33 odst 1 a pre DNP odst 2.
materské - to je iná káva .. tam platí §48 ... takže v prípade nároku z dvoch poistení, treba mať pri obidvoch splnenú podmienku 270 dní ..
Čiže ak to dobre chápem...
príklad... zarábam 10000 sk mesačne v zamestnaní
niekto z rodiny má živnosť, tak ma zamestná a dá mi plat 21000 sk ( píšem v SK lepšie sa mi chápe ) ... z toho platu zaplatí odvody... a ked pôjdem na materskú tak si môžem vybrať to z ktorého mi ju majú platiť? Teda že si vyberiem "kvázi zamestnanie" lebo tam mám vyšší VZ a spätne ak mi vezmú do zadu obdobie 270 dní?

Môže sa to takto? Totiž materská z 21000 sk je vyššia ako z 10 000 sk
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Prajem pekný deň, chcel by som sa opýtať, či je možnosť poberať OČR na tú istú diagnózu druhým rodičom? Totižto kamarát má dieťa, ktoré má zlomené zápästie. Prvých 10 dní poberala OČR jeho manželka, a keďže stav dieťaťa si vyžaduje liečenie ešte najmenej 3 týždne, chce vedieť, či si môže uplatniť OČR teraz ďalších 10 dní on. Je taká možnosť? Ďakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Xanti Pozri príspevok
Čiže ak to dobre chápem...
príklad... zarábam 10000 sk mesačne v zamestnaní
niekto z rodiny má živnosť, tak ma zamestná a dá mi plat 21000 sk ( píšem v SK lepšie sa mi chápe ) ... z toho platu zaplatí odvody... a ked pôjdem na materskú tak si môžem vybrať to z ktorého mi ju majú platiť? Teda že si vyberiem "kvázi zamestnanie" lebo tam mám vyšší VZ a spätne ak mi vezmú do zadu obdobie 270 dní?

Môže sa to takto? Totiž materská z 21000 sk je vyššia ako z 10 000 sk
Ak splní podmienku 270 dní pri obidvoch PP... tak z obidvoch.

Ale (a asi na toto sa pýtaš) ak trvajú obidva PP ... a v druhom PP (s vyšším VZ) je len málo dní poistenia, tak nárok na dávku z tohto poistenia je len vtedy, ak by tam bolo nejaké iné ukončené poistenie (v súčte 270 dní). Ak takéto poistenie nemá a ak ten pôvodný PP (s nižším VZ) neukončí ... tak nárok bude len z toho pôvodného PP.
to je môj názor. Podľa mňa si vybrať nemôže .. z druhého PP by bol nárok, ak ukončí prvý PP.
...ale... ešte dodám .. pri SP nikdy nevieš
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Katy a R Pozri príspevok
Ak splní podmienku 270 dní pri obidvoch PP... tak z obidvoch.

Ale (a asi na toto sa pýtaš) ak trvajú obidva PP ... a v druhom PP (s vyšším VZ) je len málo dní poistenia, tak nárok na dávku z tohto poistenia je len vtedy, ak by tam bolo nejaké iné ukončené poistenie (v súčte 270 dní). Ak takéto poistenie nemá a ak ten pôvodný PP (s nižším VZ) neukončí ... tak nárok bude len z toho pôvodného PP.
to je môj názor. Podľa mňa si vybrať nemôže .. z druhého PP by bol nárok, ak ukončí prvý PP.
...ale... ešte dodám .. pri SP nikdy nevieš
No áno na to som sa pýtala.
Takže relatívne by sa dalo ešte to urobiť tak, že by tehotná ukončila zamestnanie ( napr.na dva dni po dohode zo zamestnávateľom ), potom by ju prijal späť. A pred nástupom na materskú dovolenku by ju zamestnal aj ktosi z rodiny z vyšším VZ ( nie plným, lebo by šlo o dve zamestnania ).
Šlo by vtedy si vybrať materskú s vyšším VZ?
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Dobroslava Pozri príspevok
Prajem pekný deň, chcel by som sa opýtať, či je možnosť poberať OČR na tú istú diagnózu druhým rodičom? Totižto kamarát má dieťa, ktoré má zlomené zápästie. Prvých 10 dní poberala OČR jeho manželka, a keďže stav dieťaťa si vyžaduje liečenie ešte najmenej 3 týždne, chce vedieť, či si môže uplatniť OČR teraz ďalších 10 dní on. Je taká možnosť? Ďakujem.
Ešte som zabudol dodať, že kamarátova manželka si platí DNP a momentálne je na rodič.príspevku a kamarát je SZČO /ak je to nejako podstatné/.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti, podmienku 270 dní je nutné splniť iba v prípade dobrovolného nem. poistenia. Pri PN zo zamestnania sa táto podmienka nevyžaduje. Ak bude mať vystavené 2 PN-ky má nárok na nemocenské, od obidvoch zamestnávatelov.

Obmedzenie je iba, ak PN-vznikla v ochrannej dobe

2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať