Zavrieť

Porady

Dobrovoľné nemocenské poistenie

Dobrý večer milý poradáci.
Chcem sa na vás obrátiť s prosbou o radu ohľadom DNP.
Od roku 2005 som zamestnaná stihla som medzitým materskú a v apríli minulého roku bol rok čo pracujem.Teraz som sa dozvedela špatné výsledky u lekára a pravdepodobne budem dlhdobo PN.Dalo by sa ešte nejako dobrovoľne pripoistiť aby som dostávala vyšiu PN ku?
Manžel je podnikatel mohol by ma napríklad on popri mojom zamestnaní zamestnať za účelom zdvihnutia vymeriavcieho základu?
Neviem si poradiť sama čaká ma operácia a pri tej mizernej PN by som si chcela aspon takto pomocť.
Dakujem pekne.
Usporiadat
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Dobroslava Pozri príspevok
Prajem pekný deň, chcel by som sa opýtať, či je možnosť poberať OČR na tú istú diagnózu druhým rodičom? Totižto kamarát má dieťa, ktoré má zlomené zápästie. Prvých 10 dní poberala OČR jeho manželka, a keďže stav dieťaťa si vyžaduje liečenie ešte najmenej 3 týždne, chce vedieť, či si môže uplatniť OČR teraz ďalších 10 dní on. Je taká možnosť? Ďakujem.
Prosím nikto neporadí, potrebujem súúrne?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Dobroslava Pozri príspevok
Prajem pekný deň, chcel by som sa opýtať, či je možnosť poberať OČR na tú istú diagnózu druhým rodičom? Totižto kamarát má dieťa, ktoré má zlomené zápästie. Prvých 10 dní poberala OČR jeho manželka, a keďže stav dieťaťa si vyžaduje liečenie ešte najmenej 3 týždne, chce vedieť, či si môže uplatniť OČR teraz ďalších 10 dní on. Je taká možnosť? Ďakujem.
Nie, nie je to možné .


Vznik a zánik nároku na ošetrovné

§ 42
Na začiatok

(1) Poistencovi vzniká nárok na ošetrovné od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) a zaniká dňom skončenia potreby ošetrovania alebo starostlivosti, najneskôr uplynutím desiateho dňa.

(2) Ošetrovné patrí v tom istom prípade len raz a len jednému poistencovi.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

veronikasad Pozri príspevok
Nie, nie je to možné .


Vznik a zánik nároku na ošetrovné

§ 42
Na začiatok

(1) Poistencovi vzniká nárok na ošetrovné od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) a zaniká dňom skončenia potreby ošetrovania alebo starostlivosti, najneskôr uplynutím desiateho dňa.

(2) Ošetrovné patrí v tom istom prípade len raz a len jednému poistencovi.
Ďakujem, už som si istý.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Dobroslava Pozri príspevok
Prosím nikto neporadí, potrebujem súúrne?
Nie, nemoze pri tej istej chorobe poberat OCR dalsi z rodicov,ked si pozries stranku socialnej poistovne a narok na osetrovne:

http://www.socpoist.sk/osetrovne/1294s?&lang=sk

Poskytovanie dávky, ochranná lehota

  • poskytovanie za kalendárne dni
  • od prvého dňa potreby ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa do skončenia potreby ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa, najviac desať dní
  • poskytovanie v tom istom prípade potreby ošetrovania/starostlivosti o dieťa len raz a len jednému poistencovi
matka s dietatom moze zostat aj nadalej doma, bude ospravedlnena z prace, ale narok na vyplatu penaznej davky mat nebude
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Abel, veľká vďaka.
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu pre moju kamarátku: Jej dcéra je študentkou denného štúdia má 20 rokov - tento rok maturuje. Zároveň sa stalo, že je tehotná.Kamarátka teraz nevie čo má robiť, lepšie povedané ako postupovať, aby mala nárok na nejaké peniaze, pretože jej neplatili ani DNP. Má to doplatiť, lebo ešte by stihli tých 270 dní. Ale čo ďalej? Alebo ju má zamestnať u jej manžela - on má živnosť a zaplatili by za ňu odvody? Neviem jej poradiť vôbec, lebo je to také zamotané aj s tým že je študentka. Vopred ďakujem za rady.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Robina Pozri príspevok
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu pre moju kamarátku: Jej dcéra je študentkou denného štúdia má 20 rokov - tento rok maturuje. Zároveň sa stalo, že je tehotná.Kamarátka teraz nevie čo má robiť, lepšie povedané ako postupovať, aby mala nárok na nejaké peniaze, pretože jej neplatili ani DNP. Má to doplatiť, lebo ešte by stihli tých 270 dní. Ale čo ďalej? Alebo ju má zamestnať u jej manžela - on má živnosť a zaplatili by za ňu odvody? Neviem jej poradiť vôbec, lebo je to také zamotané aj s tým že je študentka. Vopred ďakujem za rady.
Vždy dostane rodičovský príspevok, pokiaľ nemá nárok na materské. Na materské musí mať platené tých 270 dní a nedá sa doplatiť spätne.

Neviem asi by jej nepomohlo keby sa zamestnala u manžela lebo nestihne zaplatiť tých 270 dní.
Teraz sa má meniť zákon od januára, že vyšší rodičovský príspevok bude mať tá žena, ktorá mala platené odvody. Takže z ohladu toho by jej možno pomohlo sa prihlásiť na platenie odvodov do SP na nemocenské poistenie ako dobrovolne poistená z min. VZ.

Ale to je len moja dumka, z info z médii. Možno aj v tom prípade aby bol vyšší rodičovský príspevok bude treba mať zaplatené 270 dní to ja neviem.
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Nevie nám poradiť nikto?
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
ďakujem Xanti, ale jej išlo o tú materskú. Termín má niekedy v máji. A ako by to bolo s prípadnou PN, keď je ešte študentka?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Robina Pozri príspevok
ďakujem Xanti, ale jej išlo o tú materskú. Termín má niekedy v máji. A ako by to bolo s prípadnou PN, keď je ešte študentka?
Aj pri PN musí mať zaplatené odvody 270 dní pri dobrovolnom poistení, ale ak ju mng. zamestná tak na PN môže ísť temer okamžite. Ale materskú nemá šancu vôbec získať.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Robina Pozri príspevok
ďakujem Xanti, ale jej išlo o tú materskú. Termín má niekedy v máji. A ako by to bolo s prípadnou PN, keď je ešte študentka?
Na materské jej nárok nevznikne, lebo nesplňa podmienku poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch. Bude mať nárok na rodičovský príspevok (alebo príspevok na starostlivosť o dieťa ?), ale len v tej zníženej výške - ododňa pôrodu.
Zamestnaním u manžela nič nevyrieši, lebo nesplňa podmienku 270 dní poistenia, DNP sa nedá doplatiť spätne.
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Ja Vám ďakujem za rady, ale teraz neviem, čo jej mám povedať. Zamestnať, alebo nezamestnať. A môže byť študentka na riadny prac. pomer? Veľmi pekne ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Robina Pozri príspevok
Ja Vám ďakujem za rady, ale teraz neviem, čo jej mám povedať. Zamestnať, alebo nezamestnať. A môže byť študentka na riadny prac. pomer? Veľmi pekne ďakujem.
Pokiaľ by chcela ísť na PN rizikové tehotenstvo ( ale nesmie chodiť do školy počas PN ) tak ju môže mng. zamestnať, vtedy bude mať nárok na nemocenské dávky.

Ak ju nezamestná a bude si platiť dobrovolné odvody nemocenského poistenia, a pôjde na rizikové PN tak nedostane nemocenské dávky, lebo nebude splnať podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch.

Ako študentka môže byť zamestnaná a mať riadny pracovný pomer. Nemusí byť na plný úväzok, môže byť čiastočný.
0 0
norikal norikal

norikal je offline (nepripojený) norikal

Dobry den.
Dnes som si dala DNP ale neviem ci som sa neuponahlila :-/ Planujem ist na matersku,o babo by sme sa uz chceli zacat snazit ale asi som si dala DNP zbytocne,pokial by sa nam to podarilo hned.Vymeriavaci zaklad na matersku by sa mi ratal z roku 2009???To znamena ze za tento mesiac mam zaplatit alikvotnu ciastku a za december celu.Tam mi vznikne len maly rozdiel pri vyplacani.Rozumiem tomu spravne alebo sa mylim (to by som bola radsej ).
Dakujemza odpovede
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

1. ver, že bábo sa podarí
2. ak nie si ináč poistená je dobre, že si sa na DNP prihlásila ešte pre otehotnením, je tam totiž podmienka, že DNP si musíš platiť aspoň 270 dní, čiže materské si musíš zaslúžiť
3. aký vymeriavací základ si si dala?
4. za tento mesiac zaplatíš alikvotnú čiastku, za december už celú
0 0
norikal norikal

norikal je offline (nepripojený) norikal

tuta Pozri príspevok
1. ver, že bábo sa podarí
2. ak nie si ináč poistená je dobre, že si sa na DNP prihlásila ešte pre otehotnením, je tam totiž podmienka, že DNP si musíš platiť aspoň 270 dní, čiže materské si musíš zaslúžiť
3. aký vymeriavací základ si si dala?
4. za tento mesiac zaplatíš alikvotnú čiastku, za december už celú
1. Verim
Viem ze treba splnit podmienku na vyplatenie ci PN alebo materskej 270 dni,na OCR je to hned od podpisu DNP.Vymeriavaci zaklad mam 584 € (na socialke ti neporadia kolko si mas dat : ).
4,to viem tiez,mam to rozpisane
Co vsak neviem naisto je to ci sa mi bude materska ratat z roku 2009,pokial by som rodila v roku 2010 (kalendarny rok spat) alebo je to len poslednych 12 mesiacov spatne.Ci som si to v tomto pripade nedala zbytocne

Dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

norikal Pozri príspevok
1. Verim
Viem ze treba splnit podmienku na vyplatenie ci PN alebo materskej 270 dni,na OCR je to hned od podpisu DNP.Vymeriavaci zaklad mam 584 € (na socialke ti neporadia kolko si mas dat : ).
4,to viem tiez,mam to rozpisane
Co vsak neviem naisto je to ci sa mi bude materska ratat z roku 2009,pokial by som rodila v roku 2010 (kalendarny rok spat) alebo je to len poslednych 12 mesiacov spatne.Ci som si to v tomto pripade nedala zbytocne

Dakujem
Norikal nemusíš malovať písmená, strašne zle sa to číta, a ťažko sa potom radí. Skús používať na príspevky normálne písmo. Myslím, že to ocenia viacerí. Ďakujem.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

norikal Pozri príspevok
1. Verim
Viem ze treba splnit podmienku na vyplatenie ci PN alebo materskej 270 dni,na OCR je to hned od podpisu DNP.Vymeriavaci zaklad mam 584 € (na socialke ti neporadia kolko si mas dat : ).
4,to viem tiez,mam to rozpisane
Co vsak neviem naisto je to ci sa mi bude materska ratat z roku 2009,pokial by som rodila v roku 2010 (kalendarny rok spat) alebo je to len poslednych 12 mesiacov spatne.Ci som si to v tomto pripade nedala zbytocne

Dakujem
Ak pôjdeš na materskú v období do 31. 12. 2010 a budeš mať splnenú podmienku 270 dní, tvoje rozhodné obdobie je rok 2009 (nemám tu kalkulačku a nechce sa mi počítať, tak napr. ak by si sa poistila 16. novembra 2009 a vymeriavací základ by si si určila 600.- €, tak by si mala denný vymeriavací základ: 900.- € : 46 dní )
Výšku VZ si môžeš po 6-ich mesiacoch zmeniť na minimálny ( od 1. 6. 2010), ak sa zadarí plánované rodičovstvo, už ti to výšku materskej neovplyvní.
0 0
norikal norikal

norikal je offline (nepripojený) norikal

abel Pozri príspevok
Ak pôjdeš na materskú v období do 31. 12. 2010 a budeš mať splnenú podmienku 270 dní, tvoje rozhodné obdobie je rok 2009 (nemám tu kalkulačku a nechce sa mi počítať, tak napr. ak by si sa poistila 16. novembra 2009 a vymeriavací základ by si si určila 600.- €, tak by si mala denný vymeriavací základ: 900.- € : 46 dní )
Výšku VZ si môžeš po 6-ich mesiacoch zmeniť na minimálny ( od 1. 6. 2010), ak sa zadarí plánované rodičovstvo, už ti to výšku materskej neovplyvní.
Poistena som od 20.11 2009 a vymeriavaci zaklad mam 584€Ak pojdem na matersku do konca roka 2010 tak mi matersku budu ratat z roku 2009 ale platim len za november alikvotnu ciastku/ 9,40) a za december celu (25,60).Tak to sa mi asi moc neoplati???Nevyznam sa v tom tak preto sa tak hlupo pytam,potrebujem to vysvetlit ako pre debka
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Čo už, prinútila si ma ísť pre kalkulačku. To, čo píšeš, tých 9,40 a 25,60 € je už výška poistného. Tvoj vymeriavací základ za rok 2009 je 19,0119 €/deň.
Za november: 584 : 30 = 19,50 /deň, za 11 dní = 214,50 €.
Za december 584 € za 31 dní, celkom za november a december 798,50 € za 42 dní = 19,0119 €/deň.
Materské sa vypláca vo výške 55 % tvojho denného vymeriavacieho základu, t.j. 10,4565 € na deň.
http://www.socpoist.sk/materske/1293s#vyska-davky
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať