Zavrieť

Porady

Dvolenka a skrátený pracovný čas

So zamestnávateľom som sa dohodol na skrátenom pracovnom čase 4 hod.na deň v termíne od 1.7.09 do 31.8.09. Počas tohto obdobia som čerpal riadnu dolovenku, ktorú som mal ešte z roku 2008. Zamestnávateľ nechce uznať, že pri skrátenom pracovnom čase by mala byť krátená aj dovolenka a za každý deň, keď som mal odpracovať len 4 hodiny mi odpísal celodennú dovolenku t.j. 8 hodín. Postupuje zamestnávateľ správne? Dovolenku som predsa mohol čerpať aj po hodinách - t.j. len 4 hodiny denne...?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Pecardo Pozri príspevok
    So zamestnávateľom som sa dohodol na skrátenom pracovnom čase 4 hod.na deň v termíne od 1.7.09 do 31.8.09. Počas tohto obdobia som čerpal riadnu dolovenku, ktorú som mal ešte z roku 2008. Zamestnávateľ nechce uznať, že pri skrátenom pracovnom čase by mala byť krátená aj dovolenka a za každý deň, keď som mal odpracovať len 4 hodiny mi odpísal celodennú dovolenku t.j. 8 hodín. Postupuje zamestnávateľ správne? Dovolenku som predsa mohol čerpať aj po hodinách - t.j. len 4 hodiny denne...?
    Treba si uvedomiť, že dovolenka je na dni a nie na hodiny. T.z., že ak čerpáš teraz 1 deň, tak ti budú preplatené 4 hod. Ak prejdeš opäť na plný úväzok, tak keď budeš čerpať dovolenku, tak to bude opäť 8 hod. / deň.

    Tara1 je offline (nepripojený) Tara1

    Tara1
    [QUOTE=mzdarka renca;1136886]Treba si uvedomiť, že dovolenka je na dni a nie na hodiny.

    Súhlasím, ale keď robí na 4 hodiny, náhrada za dovolenku je 4 hod. x dov.priemer. Keď robí na 8 hodín, náhrada je raz toľko. Keďže zamestnanec čerpal dovolenku za rok 2008, v období keď mal skrátený úväzok na 4 hodiny, zamestnávateľ mu odpísal dovolenku za r. 2008 - 8 hodín. Dúfam, že mu aj vyplatil náhradu za 8 hodín a nie za 4 hodiny.
    A tiež za mesiace 7,8 keď má skrátený úväzok, tak sa mu vypočíta náhrada za dovolenku za 4 hodiny.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    [QUOTE=Tara1;1136919]
    mzdarka renca Pozri príspevok
    Treba si uvedomiť, že dovolenka je na dni a nie na hodiny.

    Súhlasím, ale keď robí na 4 hodiny, náhrada za dovolenku je 4 hod. x dov.priemer. Keď robí na 8 hodín, náhrada je raz toľko. Keďže zamestnanec čerpal dovolenku za rok 2008, v období keď mal skrátený úväzok na 4 hodiny, zamestnávateľ mu odpísal dovolenku za r. 2008 - 8 hodín. Dúfam, že mu aj vyplatil náhradu za 8 hodín a nie za 4 hodiny.
    A tiež za mesiace 7,8 keď má skrátený úväzok, tak sa mu vypočíta náhrada za dovolenku za 4 hodiny.
    Ešte raz, dovolenka je na dni, nie na hodiny. Platí to aj pri opačnom prípade, že napr. v roku 2008 pracoval na 4hod. a teraz by pracoval na 8 hod., stále má nárok v dňoch a taktiež aj to preplácanie je v dňoch, len záleží od úväzku, t.z. že by mu bolo za tých 8 hod. preplatených 8 x priemerka.

    Tara1 je offline (nepripojený) Tara1

    Tara1
    Ja hovorím len o preplácaní dovolenky. V akej výške. Že nárok na dovolenku vzniká v dňoch, je nám jasné. Zamestnanec je ale týmto ukrátený v náhrade. Dva-tri roky dozadu sme mali aj my takýto prípad a rozlišovali sme 8 hodinovú a 4 hodinovú náhradu za dovolenku.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Tara1 Pozri príspevok
    Ja hovorím len o preplácaní dovolenky. V akej výške. Že nárok na dovolenku vzniká v dňoch, je nám jasné. Zamestnanec je ale týmto ukrátený v náhrade. Dva-tri roky dozadu sme mali aj my takýto prípad a rozlišovali sme 8 hodinovú a 4 hodinovú náhradu za dovolenku.
    Tak to ste nemali takto rozlišovať. Ak má jeden mesiac úväzok 4 hod., tak vtedy preplácaš 1 deň dovolenky 4xpriemerka. Ak ďaľší mesiac má 8 hod. úväzok, tak preplácaš dovolenku 8xpriemerka. Tu ide o to, že je to náhrada príjmu za ten deň z dôvodu čerpania dovolenky. Zamestnanec o nič nepríde, lebo ak má skrátený úväzok, tým pádom je aj jeho mesačná mzda nižšia a opačne.

    Dvolenka a skrátený pracovný čas

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.