Zavrieť

Porady

ojazdene vozidla

Obchodujeme s ojazdenymi autami. V pripade, ze sme kupili ojazdene os. auto od platcu DPH a faktura je vystavena s DPH mame si uplatnit DPH na vstupe a vystavit fakturu s DPH na vystupe?Alebo si DPH na vstupe neuplatnime a fakturu pri predaji vystavime bez DPH a odvedieme DPH len z provizie?Ako to ma byt spravne? Thank
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Kirk
    Obchodujeme s ojazdenymi autami. V pripade, ze sme kupili ojazdene os. auto od platcu DPH a faktura je vystavena s DPH mame si uplatnit DPH na vstupe a vystavit fakturu s DPH na vystupe?Alebo si DPH na vstupe neuplatnime a fakturu pri predaji vystavime bez DPH a odvedieme DPH len z provizie?Ako to ma byt spravne? Thank
    ak obchodujete s ojazdenými vozidlami, máte nárok na odpočítanie DPH, aj keby ste kúpili auto od neplatiteľa DPH. Ak máte faktúru tak samozrejme odpočítavate a pri predaji zdaňujete, pre firmu je to tovar.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Nerozumiem, má nárok na odpočet, ak kúpi auto od neplatiteľa DPH? Nezrušila to novelizácia zákona o DPH? Mne sa zdá, že ak kupuje od neplatiteľa nárok nevzniká, ale DPH na výstupe odvádza len z jeho marže. Mýlim sa?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Pepa
    Nerozumiem, má nárok na odpočet, ak kúpi auto od neplatiteľa DPH? Nezrušila to novelizácia zákona o DPH? Mne sa zdá, že ak kupuje od neplatiteľa nárok nevzniká, ale DPH na výstupe odvádza len z jeho marže. Mýlim sa?
    tusim mas pravdu, uz sa mi nechce vyhľadávať, len som chcela zdôrazniť, že ak je fa s DPH a auta v jeho pripade sú tovar ako každý iný, tak by mal podľa toho postupovať.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Kirk
    Obchodujeme s ojazdenymi autami. V pripade, ze sme kupili ojazdene os. auto od platcu DPH a faktura je vystavena s DPH mame si uplatnit DPH na vstupe a vystavit fakturu s DPH na vystupe?Alebo si DPH na vstupe neuplatnime a fakturu pri predaji vystavime bez DPH a odvedieme DPH len z provizie?Ako to ma byt spravne? Thank
    Na obchodníka s ojazdenými autami sa vzťahuje § 66 ZDPH. Zjednodušený návod aj v priloženom linku.
    http://www.porada.sk/showthread.php?...4&page=1&pp=10 príspevok 10.

    Nie je mi úplne jasné, kedy môže platiteľ fakturovať predaj ojazdeného osobného auta s DPH, keď sa na predaj takéhoto auta vzťahuje oslobodenie podľa § 42, t.j. daň sa neuplatňuje a teda ani nemôže byť autobazárom uplatnená na odpočítanie, nakoľko by v tomto prípade bola vyčíslená nesprávne.

    Nakoľko aj v prípade predaja osobného auta sa môže jednať o viac možností, mnou uvádzaný prípad sa týka auta, ktoré bolo vo firme využívané na služobné účely a bolo riadne evidované v hmotnom majetku. Nenapadá ma však žiadna výnimka, ktorá by vylučovala oslobodenie od dane v prípade predaja ojazdeného osobného auta (osobitný režim má ešte vozidlo pri intrakomunitárnom dodaní/nadobudnutí, ktoré má štatút nového dopravného prostriedku).
    Predaj osobného auta je potrebné posúdiť individuálne, podľa konkrétnych podmienok (kto predáva, aké auto predáva, komu predáva).
    Naposledy upravil Jana Acsová : 12.08.05 at 13:33

    Kirk je offline (nepripojený) Kirk

    Kirk
    V prípade ze kupime ojazdene auto od neplatitela tak si neodpocitame na vstupe a na vystupe odvedieme len z marze. To viem na isto. Ale ak kupime od platitela, tak otazka je ci si uplatnime aj na vstupe aj na vystupe alebo tiez odvedieme len z marze. Predpokladam ze uplatnime na vstupe a odvedieme na vystupe, ale nie som si isty.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Kirk
    V prípade ze kupime ojazdene auto od neplatitela tak si neodpocitame na vstupe a na vystupe odvedieme len z marze. To viem na isto. Ale ak kupime od platitela, tak otazka je ci si uplatnime aj na vstupe aj na vystupe alebo tiez odvedieme len z marze. Predpokladam ze uplatnime na vstupe a odvedieme na vystupe, ale nie som si isty.
    Na veci nič nemení, či je platiteľ alebo neplatiteľ, ale v akom režime je auto predané. Ak bolo v obchodnom majetku platiteľa pri predaji uplatní oslobodenie podľa § 42 ZDPH t.j. kupujúci nemá čo odpočítať. Pri ďalšom predaji kupujúci postupuje podľa § 66 ZDPH, t.j. zdaňuje iba maržu - (predajná cena - obstarávacia cena).
    To sú základné pravidlá, ale neuvádzaš, aký doklad si obdržal od predávajúceho a o aké plnenie sa z jeho strany jednalo.

    Kirk je offline (nepripojený) Kirk

    Kirk
    Od predavajuceho obdrzime fakturu, kedze aj on je obchodnik s automobilmi a faktura je vystavena s DPH. Ide o ojazdene vozidlo (tovar). My ho predame ako tovar a predpokladam, ze si mame uplatnit DPH na vstupe a vystavit fakturu s DPH pre nasho zakaznika, aj ked od noveho roku nie je jasne ci sa nema predsa postupovat podla paragrafu 66(kedze ide o ojazdene vozidla), teda odviest DPH len z prirazky (aj ked vysledok je ten isty).

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Kirk
    V prípade ze kupime ojazdene auto od neplatitela tak si neodpocitame na vstupe a na vystupe odvedieme len z marze. To viem na isto. Ale ak kupime od platitela, tak otazka je ci si uplatnime aj na vstupe aj na vystupe alebo tiez odvedieme len z marze. Predpokladam ze uplatnime na vstupe a odvedieme na vystupe, ale nie som si isty.
    otázku som pochopila tak, že auto sa kupuje ako tovar na dalsi predaj. AVO sa zaoberá týmto prípadom z pohľadu použitia auta na podnikanie. Pre obchodníkov s autami a p. platí §49 ods.8, teda možnosť odpočítania DPH.
    prvá veta citatu Kirka platí tiež - súhlasím.

    Kirk je offline (nepripojený) Kirk

    Kirk
    Lida:
    Ale v pripade ze ide o ojazdeny automobil tak sa vztahuje aj paragraf 66, teda ako pri obchodovani s pouzitym tovarom.

    danka63 je offline (nepripojený) danka63

    danka63
    Ahojte poradaci,
    ja mam tiez otazku ohladne tejto temy. Sme firma zaoberajuca sa nakupom a predajom novych a ojazdenych aut. Kupili sme ojazdene auto, ktore nam predala jedna s.r.o., toto auto bolo vlastne firemne auto- predaj auta nam fakturovali na zaklade kupno-predajnej zmluvy bez DPH. Moja otazka je, ako mame my toto auto fakturovat dalej. Predavame ho fyzickej osobe-neplatcovi DPH.
    Dakujem velmi pekne za Vase nazory.

    danka63 je offline (nepripojený) danka63

    danka63
    Ahojte poradaci,
    ja mam tiez otazku ohladne tejto temy. Sme firma zaoberajuca sa nakupom a predajom novych a ojazdenych aut. Kupili sme ojazdene auto, ktore nam predala jedna s.r.o., toto auto bolo vlastne firemne auto- predaj auta nam fakturovali na zaklade kupno-predajnej zmluvy bez DPH. Moja otazka je, ako mame my toto auto fakturovat dalej. Predavame ho fyzickej osobe-neplatcovi DPH.
    Dakujem velmi pekne za Vase nazory.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    danka63 Pozri príspevok
    Ahojte poradaci,
    ja mam tiez otazku ohladne tejto temy. Sme firma zaoberajuca sa nakupom a predajom novych a ojazdenych aut. Kupili sme ojazdene auto, ktore nam predala jedna s.r.o., toto auto bolo vlastne firemne auto- predaj auta nam fakturovali na zaklade kupno-predajnej zmluvy bez DPH. Moja otazka je, ako mame my toto auto fakturovat dalej. Predavame ho fyzickej osobe-neplatcovi DPH.
    Dakujem velmi pekne za Vase nazory.
    Vám bolo auto fakturované bez DPH, nakoľko firma zrejme nemala nárok na odpočet, tak pri predaji nemali povinnosť fakturovať s DPH. Vy nakoľko sa zaoberáte predajom áut fakturujete s DPH

    danka63 je offline (nepripojený) danka63

    danka63
    Dakujem za odpoved,
    pre nas ako predajcov aj ojazdenych aut sa teda nevztahuje par. 66 , ze DPH odvadzame iba z marze?

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    danka63 Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved,
    pre nas ako predajcov aj ojazdenych aut sa teda nevztahuje par. 66 , ze DPH odvadzame iba z marze?
    Ojazdené autá sú tiež použitý tovar takže §66 sa dá aplikovať aj na ne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.