Zavrieť

Porady

Odpočítať DPH?

Vediem JU. Ide o elektronicky dodávané služby.
Prosím Vás, mám faktúru z USA. Na faktúre nie je žiadne číslo identifikácie dodávateľa, viem len jeho adresu, žiadne IČO ani DIČ.
Vlastne ani neviem, či je platiteľom DPH alebo nie je.
Známy mi povedal, že v USA DPH vraj ani nemajú (teda možno).
Termín daň. priznania sa blíži a ja neviem, či mám odpočítať daň alebo nemám - či to vlastne uvádzam túto DPH v daň. priznaní.
Prosím, pomôžte!!
Ďakujem vám za radu.
Usporiadat
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

USA predsa s EU nemá nič spoločné, preto žiadnu DPH na faktúre ani nemôžete mať a ani žiadnu odpočítať.
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

To či je obchodný partner platcom DPH sa skúma iba pri obchodoch v EÚ. To znamená, že netreba skúmať či Váš partner, keď je z USA je platcom. Takéto obchody z tretích krajín sa správajú s pohľadu DPH ako doteraz pred 1.5.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Ale v § 69 ods. 3 je písané:

(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
USA nepatrí do EÚ, čiže tu ešte platí vývoz a dovoz a to tak ako predtým, tak aj teraz. Pozri si zákon o DPH a paragrafy, ktoré sa týkajú dovozu a vývozu.
Pekný deň
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Mickya
Ale v § 69 ods. 3 je písané:

(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.
Mickya, ty si zdaniteľná osoba alebo platiteľ dane???
Lebo tento odsek sa týka zdaniteľnej osoby.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Ja som platiteľ dane.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
... to znamená, že tento odsek § 69 sa ťa netýka...
pozri § 2 Predmet dane a z toho ti vyplýva, že poskytnuté služby do USA nie sú predmetom dane.
Naposledy upravil vladan : 19.07.04 at 11:03
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Ja to nechápem, ako to, že sa ma netýka, ja som myslela, že som zdaniteľná osoba, keď podnikám a som platcom DPH?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
nie, nie. Pozri § 3 kto je zdaniteľnou osobou. Keďže si platiteľom dane = nemôžeš byť zdaniteľnou osobou. Zdaniteľná osoba = vykonáva eko. činnosť, ale nie je registrovaná na DÚ ako platiteľ DPH. Trošku som ti to ozrejmila, hm? Ja viem, zákony sú ťažko písané, a niekedy je práve to dôležité medzi riadkami :-))) Prajem pekný deň.
Naposledy upravil vladan : 19.07.04 at 11:13
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Ďakujem za odpovede, ale som z toho ešte viac zmagorená a zamotaná ako predtým. Tzn., že ak mi došla faktúra z USA, tak DPH sem vôbec nepletiem?
A ak mám faktúru zo štátov, ktoré sú v EÚ (a sú platiteľmi dane), je to tak isto, ak som platiteľ dane?
Čiže, vôbec túto DPH v daň. priznaní neuvádzam?
Ďakujem.
Naposledy upravil Mickya : 19.07.04 at 11:37
0 0
alka alka

alka je offline (nepripojený) alka

V publikácii Dane a účtovníctvo č.9/2004 bol tento priklad:
Slovenská spoločnosť s cielom zistenia možnosti investovania v Bulharsku, objednala od bulh. audit. spoločnosti služby komplexného auditu. Bulh. auditorska spol. vyúčtovala poskytnutie svojich služieb v cene 22500EUR. Podlieha takto prijatá služba DPH na Slovensku?

odpoved: Slovenská spoločnosť je povinná postupovať podľa sloven. zákona o DPH, podľa ktorého okrem iného platí, že zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri prijatí služieb podľa par.15 odst.8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.
Audit. služby (podobne ako elektronické sl.) sú v rámci spomínaného ustanovenia uvedené, a preto je slovenská spoločnosť povinná uplatniť na cenu týchto služieb sadzbu dane 19%. Vypočítanú daň je sloven. spoločnosť povinná priznať v daňovom priznaní a odviesť do štátneho rozpočtu SR.Ak jej vznikne nárok na odpočítanie dane, uplatní si ho v dan. priznaní a výsledný daňový efekt z predmetnej dodávky služieb je neutrálny.

ešte poznámka: Prečo zdanitelnou osobou by mal byt len podnikatel, ktorý nie je registrovaný pre DPH. Ja to chapem ako zdanitelna osoba = platitel dane a podnikatel, ktorý nie je registrovaný pre DPH.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.
Aj ja to takto chápem (viď predch. príspevok):

...Prečo zdanitelnou osobou by mal byt len podnikatel, ktorý nie je registrovaný pre DPH. Ja to chapem ako zdanitelna osoba = platitel dane a podnikatel, ktorý nie je registrovaný pre DPH.
Ale aj tak neviem, čo ďalej...
Naposledy upravil Mickya : 20.07.04 at 06:21
0 0
alka alka

alka je offline (nepripojený) alka

Ešte k teme.

V Poradcovi 10/2004 bol komentar k par.68 a tam uviedli citujem:
"Ak zdaniteľná osoba (platiteľ dane a podnikateľ, ktorý nie je registrovaní pre DPH) prijme na svoje podnikanie elektronicky dodanú službu z tretej krajiny, musí túto službu zdaniť slovenskou DPH (tzv. samozdananenie služby podľa par. 69 odst. 2)."

Tak som to aspon ja pochopila... Snad padnu aj dalsie nazory, alebo by mi mohli povedať, kde konkretne je to napisane o tej zdanitelnej osobe ...
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Zdaniteľnou osobou je každá fyzická alebo právnická osoba, ktorá vykonáva ekonomickú činnosť a táto je vymedzená v zákone o DPH § 3 ods. 2. Preto si myslím, že zdaniteľná osoba je veľmi široký pojem a určite je to aj podnikateľ, ktorý je platiteľom DPH.
Ďalej v § 69 ods. 3 je napísané presne tak ako uviedla Alka vo svojom príspevku. Teda aj keď ide o službu v tomto prípade z tretieho štátu, nastupuje tu "samozdanenie".
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Mám to chápať tak, že daň musím odpočítať bez ohľadu na to, či je alebo nie je platca?
ďakujem
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Mickya, pozri si znenie § 4 ods. 5, tam je vysvetlený rozdiel medzi zdaniteľnou osobou a platiteľom dane.
Aj keď predchádzajúce príspevky ma trošku zmiatli ohľadom § 69, aj tak som stále presvedčená, že ak si platiteľom dane (tzn. si zaregistrovaná na DÚ a máš pridelené IČ DPH - na základe dosiahnutého obratu alebo na vlastnú žiadosť), tak teba sa § 69 ods. 3 netýka.
skúste ešte niekto reagovať, som za každú diskusiu, ktorá povedie k správnej odpovedi na otázku Mickye. Pekný deň
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Môj názor je taký, že v § 4 ods. 5 nie je povedané, že aký je rozdiel medzi zdaniteľnou osobou a platiteľom dane, ale že od toho dňa sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane. Stále je však zdaniteľnou osobou. A k tomu ešte aj platiteľom dane. Veď v § 3 ods. 1 je napísané, že zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť ... .
Ja som teraz našla v Poradcovi č. 10 výklad k § 69 ods. 3, ktorý podporuje môj názor na druhú časť otázky. Citujem:

"Služby, ktoré sú taxatívne vymenované v § 15 ods. 8 majú osobitné pravidlo z hľadiska posúdenia miesta dodania služby. Daňová povinnosť vzniká v krajine, dke má príjemca služby založené podnikanie. Ak zahraničný dodávateľ z iného členského štátu alebo z tretieho štátu dodá platiteľovi dane alebo zdaniteľnej osobe, ktorá nie je registrovaná pre DPH službu uvedenú v § 15 ods. 8, musí daň zo služby platiť príjemca tejto služby.
Aj v tomto prípade ide o prenos daňovej povinnosti z poskytovateľa služby na príjemcu služby. Daňová povinnosť vzniká poskytnutím služby, alebo ak je platba poskytnutá pred prijatím služby, dňom prijatia platby. Platiteľ dane - príjemca služby pri samozdanení služby má právo na odpočítanie dane. Zdaniteľná osoba, ktorá nie je registrovaná pre DPH, nemá právo na odpočítanie dane."
Pravdupovediac, ja som si v 1. momente myslela, že dovoz služby (teda dodanie služb y z tretieho štátu) je tak ako podľa starého zákona oslobodené od dane, že DPH sa platí len pri dovoze tovaru na základe JCD. A až na základe predchádzajúcej diskusie som prišla k horeuvedenému názoru.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Ďakujem, ďakujem, ďakujem,
tak už mám v tom jasno.
Ste všetci zlatí, že ste mi venovali svoj čas.
Krásny deň.
0 0
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

Ahojte, mam chapať samozdanienie tak že si na základe FA ktorú mám bez DPH cez interný doklad vypočítam DPH a odvediem do štátneho rozpočtu?

Príklad : 100 USD z toho základ 84 USD a DPH 19% 16 USD.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Ak si platiteľom dane, máš zároveň nárok na odpočet, čo sa uvedie v riadku 16. Teda musím to upresniť, nárok na odpočet máš, ak máš faktúru.

Ja to chápem tak, že ak mi príde faktúra v USD, čo je v Sk napr. 100 Sk, tak to je ZD, daň 19 % je 19 Sk, čiže spolu je to 119 Sk.
Čiže 19 Sk je na výstupe a aj vstupe.
Naposledy upravil Mickya : 20.07.04 at 06:27
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať