Zavrieť

Porady

Odpočítať DPH?

Vediem JU. Ide o elektronicky dodávané služby.
Prosím Vás, mám faktúru z USA. Na faktúre nie je žiadne číslo identifikácie dodávateľa, viem len jeho adresu, žiadne IČO ani DIČ.
Vlastne ani neviem, či je platiteľom DPH alebo nie je.
Známy mi povedal, že v USA DPH vraj ani nemajú (teda možno).
Termín daň. priznania sa blíži a ja neviem, či mám odpočítať daň alebo nemám - či to vlastne uvádzam túto DPH v daň. priznaní.
Prosím, pomôžte!!
Ďakujem vám za radu.
Usporiadat
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Mickya, keď si pozrieš daňové priznanie - prvú stranu tam máš kto podáva daňové priznanie:
1. platiteľ dane z pridanej hodnoty (ďalej len "daň) podľa § 4, 5 a 6 zákon
2. osoba registrovaná pre daň podľa § 7 zákona
3. iná osoba povinná podať daňové priznanie podľa § 78 ods. 3 a 4 zákona
4. zdaniteľná osoba podľa § 3 ods. 5 zákona uplatňujúca odpočítanie dane

obzvlášť dávam do pozornosti číslo 3.
lebo § 78 ods. 3: ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca....
a ešte k Poradcovi č. 10/2004 - myslím, že komentár k § 69 nie je dostatočne vysvetlený.
Mickya, prepáč že nedám pokoj, ale nedá mi to.

Ale na tvojom mieste by som kontaktovala správcu dane, možno ti pomôže viac ako my (alebo to je len prianie???).
Pekný deň
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Na daňovom úrade mi povedali, že oni poskytujú len základné informácie a nech kontaktujem daň. poradcu....
Volala som ale môjmu známemu, kt. mi povedal, že to mám uviesť v daň. priznaní.............

K tomu § 78 ods. 3
Ak sa jedná o zdaniteľnú osobu a nie platiteľa, tak táto musí zaplatiť daň, ale nemá nárok na odpočet. Ale ja, ak som platca, tak mám nárok aj na odpočet.

...teda to sú aspoň moje poznatky.......
Naposledy upravil Mickya : 20.07.04 at 08:45
0 0
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

Vladan bola som si Poradcu č. 10 kupiť a idem sa aj ja trapiť s tým DPH. Dufam že to bude OK a budem sa vedieť z toho nejak vysomariť.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ešte jeden citát zo stránky drsr.sk :

" 3/ zdaniteľná osoba je povinná platiť daň v tuzemsku

- pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré

jej dodala zahraničná osoba z iného štátu(členského alebo tretieho), ak

ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku ( nie je povinná

platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom)

- pri službách podľa § 15 ods.8 zákona o DPH (t.j. napr. reklamných,

poradenských, inžinierskych, účtovných, audítorských, bankových

finančných ), ak ich dodala zahraničná osoba z iného štátu.



Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť, bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti, pričom sa ekonomickou činnosťou rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a zahŕňa rôzne druhy činností podľa § 3 ods.2 zákona o DPH."

Inak, keďže Mickya je platiteľom DPH, myslím si, že je lepšie urobiť "samozdanenie". Veď výsledok bude "0" a keby to náhodou nemalo byť tak, ako si to vysvetľujem napr. aj ja, tak finančne nič netratí. A myslím si, že ani daňová kontrola by nemala mať s tým problém?!
Naposledy upravil bea : 20.07.04 at 09:21
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
čítam zákon, usmernenia DRSR, poučenie k vyplneniu daňového priznania a prichádzam na výsledok nášho snaženia:
Konkrétne prípad Mickye - keďže podľa § 15 ods. 7 a 8 je miesto dodania služby Slovensko, tak služba je predmetom dane a nastáva tu tzv. samozdanenie.
Ešte sa na takýto záver musím vyspať, aby sa mi to vstrebalo.

Mickya, mýlila som sa, uznávam. Daj to na tej riadok DP (myslím, že 10. a 11.)
Ale ešte stále mi to vŕta v hlave....
Prajem pekný deň.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Ešte raz vám všetkým veľmi ďakujem .
Som rada, že sme prišli k ako-takému záveru.

STE VŠETCI SUPER!!!!!!!!
NECH ŽIJE PORADA!!!!!!!!

Pre Vladan:
nevadí, že si sa mýlila, veď kto nemá problémy s týmto zákonom. Fakt je dosť zložitý. Ďakujem Ti za Tvoj čas, čo si mi venovala.
Naposledy upravil Mickya : 20.07.04 at 09:33
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ešte by som chcela povedať, že aj keď tu pripájam rôzne citáty a snažim sa ich pochopiť, nemôžem povedať, že na 100 % som si istá, že je záver, ku ktorému sme nakoniec dospeli je správny? A tak ako Tebe Vladan, aj mne to zato vŕta v hlave, či je to naozaj tak!
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Mám predsa len ešte jednu otázku k tejto téme:
Vediem JU. Zapisujem to tzv. "samozdanenie" aj do denníka ako nepeňažnú operáciu alebo stačí, ak to zapíšem len do knihy evidencie DPH?
Ďakujem
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Mickya
Mám predsa len ešte jednu otázku k tejto téme:
Vediem JU. Zapisujem to tzv. "samozdanenie" aj do denníka ako nepeňažnú operáciu alebo stačí, ak to zapíšem len do knihy evidencie DPH?
Ďakujem
Myslím si, že v peňažnom denníku to nemá čo hľadať. Týka sa to len DPH.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Môj názor je tiež taký že to podlieha samozdaneniu, ale čo ma trápi že neviem či mám samozdaniť zaplatenú zálohu 2000 USD alebo skutočne čerpanú službu vo výške 301 USD za mesiac. No a ešte účtovne to treba uvádzať vypočítanú DPH zo samozdanenia na 343 alebo to ide len čisto do knihy DPH. Diky moc
Naposledy upravil Vladimír Ozimý : 21.09.04 at 11:59
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Len tak na okraj k 1.príspevku v tejto téme - v USA DPH majú - hovoria tomu "taxa". Je v každom ich štáte iná a na iné produkty.Na potraviny zvyčajne "prťavá",resp. nulová napr. v Californii- o akej sa nám môže len snívať.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať