Zavrieť

Porady

Faktúra v Kč - úhrada v EUR

Prosím, vie mi niekto poradiť:

Máme faktúru za tovar v Kč, ale je tam zároveň uvedená aj suma v EUR. Robíme JÚ a sme platci DPH. Do ev.záväzkov som faktúry zapísala v Sk - prepočtom Kč na Sk kurz NBS v deň vystavenia faktúry. Zároveň takto som to uviedla aj do daňového priznania na DPH. Robíme aj Intrastat, tam som uvádzala tiež sumy prepočtom z Kč na Sk.

Ide mi o to, že keď teraz chceme uhradiť faktúry v EUR, či to nebude problém, keďže všetko som evidovala ako prepočet Kč na Sk a nie EUR na Sk?
Ak to takto uhradím, je potrebné robiť aj nejaké úpravy v ev. záväzkov - myslím prepočet EUR na Sk alebo oprava daňového priznania?

Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Odpoveď v príspevku "Faktúra v Kč".
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

AVO
Odpoveď v príspevku "Faktúra v Kč".
Ďakujem, som si myslela, že sa prehliadol môj príspevok, tak som otvorila novú tému.

Mne ide o to, že toho času je kurz EUR/Sk výhodnejší ako kurz Kč/Sk.
Keby som sa predsa rozhodla uhradiť faktúry v EUR, čo všetko by som musela spraviť?

Ďakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janna
Ďakujem, som si myslela, že sa prehliadol môj príspevok, tak som otvorila novú tému.

Mne ide o to, že toho času je kurz EUR/Sk výhodnejší ako kurz Kč/Sk.
Keby som sa predsa rozhodla uhradiť faktúry v EUR, čo všetko by som musela spraviť?

Ďakujem
Prepočítať EUR/KČ - a následne na SK. Kurzový rozdiel vznikne ku KČ.
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

Tzn. že keď mám faktúru zaevidovanú napr. na 23885,- Kč prepočítanú na Sk, zároveň je na faktúre úvedená suma 799,90 EUR ja uhradím 799,90 EUR, kedy prepočítam tie EUR na Kč? A akým kurzom?
Asi som sa zamotala.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janna
Tzn. že keď mám faktúru zaevidovanú napr. na 23885,- Kč prepočítanú na Sk, zároveň je na faktúre úvedená suma 799,90 EUR ja uhradím 799,90 EUR, kedy prepočítam tie EUR na Kč? A akým kurzom?
Asi som sa zamotala.
Máš to blbé. Ja by som to tak určite nerobila, ale keď už tak:
799,90 EUR prepočítať na CZK kurzom v deň úhrady. Následne čiastku v CZK prepočítať na SKK v rovnaký deň a zistený rozdiel medzi zaúčtovanou a uhradenou čiastkou v CZK prepočítanou na Skk bude predstavovať kurzový rozdiel.
Ale v príspevku si spomínala, že ešte len idete hradiť. Nemôžeš si vybrať úhradu v CZK?

Uvažujem iba s prepočtom na CZK z dôvodu, že predpokladám, že takto prepočítanú hodnotu faktúry si uvádzala v podanom DP a intrastate.
Ak nie t.j. nie je zatiaľ stopa po účtovaní v CZK v podaných hláseniach, vrátila by som sa do účtovníctva a pôvodný prepočet urobila v EUR.
1 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

[/QUOTE] Ale v príspevku si spomínala, že ešte len idete hradiť. Nemôžeš si vybrať úhradu v CZK?

Uvažujem iba s prepočtom na CZK z dôvodu, že predpokladám, že takto prepočítanú hodnotu faktúry si uvádzala v podanom DP a intrastate.
Ak nie t.j. nie je zatiaľ stopa po účtovaní v CZK v podaných hláseniach, vrátila by som sa do účtovníctva a pôvodný prepočet urobila v EUR.[/QUOTE]



Práveže sú tam faktúry z júna, júla, už sú zaúčtované, Intrastat a DP DPH podané. Ide mi o to, že teraz ten kurz CZK vybehol moc hore, boli by sme dosť stratoví. Preto zvažujem úhradu v EUR, keďže majú uvedenú aj čiastku EUR na faktúrach. Len teraz tie kolomoty okolo...
Keby sa teda nemuseli prepisovať DP na DPH, Intrastat, ani ev.záväzkov, tak potom by som možno urobila takýto prepočet. Sú to len 4 faktúry, ale na vyššie čiastky.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Tak potom platí uvádzaný prepočet. Máš podľa môjho názoru dostatočný argument.
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

AVO
Tak potom platí uvádzaný prepočet. Máš podľa môjho názoru dostatočný argument.
Už som podala v banke príkaz na úhradu. Ešte prosím jednu radu, že kde by som našla kurz EUR/CZK? A aký by to mal byť kurz NBS, či devízy predaj?
Ďakujem
Naposledy upravil Janna : 15.08.05 at 11:26
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janna
Už som podala v banke príkaz na úhradu. Ešte prosím jednu radu, že kde by som našla kurz EUR/CZK? A aký by to mal byť kurz NBS, či devízy predaj?
Ďakujem
Tak presne túto otázku som nechcela dostať.
Hradíš z účtu vedeného v Sk alebo z devízového (ak z devízového, v akej mene je vedený?
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

AVO
Tak presne túto otázku som nechcela dostať.
Hradíš z účtu vedeného v Sk alebo z devízového (ak z devízového, v akej mene je vedený?
Z účtu vedeného v Sk v ČSOB. Už som preskúmala kurzový lístok, ale tam nič nie
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janna
Z účtu vedeného v Sk v ČSOB. Už som preskúmala kurzový lístok, ale tam nič nie
http://www.csob.sk/ft/kurzy.asp?prmK...atum=15.8.2005

Priložila som kurzový lístok.
Skús napísať kurzy v akých si účtovala. Nemusíš sumu faktúry, iba účtovanie:
1) DF - predpis - kurz CZK
2) úhrada - kurz EUR
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

Skús napísať kurzy v akých si účtovala. My robíme JU.

1) DF - kurz CZK napr.
faktúra vystavená 1.6.2005 na sumu 7.802 Kč, je tam zároveň uvedená fakturovaná čiastka v cudzej mene 257,83 EUR.

Ja som to dala do účtovníctva takto:
Prepočet kurz NBS k 1.6.05 = 1,283 Sk/Kč t.j. 10009,97 do DPH.
Fa bola prijatá 3.6.05 kurz NBS 1,285 Sk/kč t.j. 10.025,57 Sk do ev. záväzkov.
2) úhrada - kurz EUR - včerajší kurz 38,966 Sk/EUR

Takto to mám, ale čo teraz?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pozriem sa na to, keď sa časovo uvoľním (asi ešte dnes).
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

Ďakujem Ti.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janna
My robíme JU.

1) DF - kurz CZK napr.
faktúra vystavená 1.6.2005 na sumu 7.802 Kč, je tam zároveň uvedená fakturovaná čiastka v cudzej mene 257,83 EUR.

Ja som to dala do účtovníctva takto:
Prepočet kurz NBS k 1.6.05 = 1,283 Sk/Kč t.j. 10009,97 do DPH.
Fa bola prijatá 3.6.05 kurz NBS 1,285 Sk/kč t.j. 10.025,57 Sk do ev. záväzkov.
2) úhrada - kurz EUR - včerajší kurz 38,966 Sk/EUR

Takto to mám, ale čo teraz?
1) zápis do knihy DF závisí od dátumu dodania, na vznik účtovného prípadu, platí § 3 Postupov pre FO (MF SR 21 378/2003-92 v platnom znení),

2) ZD pre odpočítanie a samozdanenie DPH: 10.009,97 Sk t.j. kurz NBS 1.6.2005 CZK/Skk,

3) úhrada: 257,83 EUR = 10.046,60 t.j. skutočne realizovaný bankový prevod kurzom ČSOB - zápis výdavku do peňažného denníka podľa druhového členenia,

4) zápis do knihy DF (vysporiadanie záväzku, t.j. vyznačenie, že sa jedná o uhradený záväzok). Postačuje tento zápis, neviem, ako si zvyknutá, či robíš aj prenos do PD. Ak áno, kurzový rozdiel je daňovo neuznaným výdavkom nepeňažným. V tomto prípade sa však nejedná o čistý kurzový rozdiel, z dôvodu zaúčtovania v CZK a úhrady v EUR. Ja by som to ponechala iba na účtovaní jednej sumy. Účtovaním rozumiem aj zaznamenanie úhrady v knihe DF bez zápisu do PD.

Nakoľko účtuješ v JÚ mali by to byť všetky účtovné operácie.
Naposledy upravil Jana Acsová : 16.08.05 at 13:15
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

AVO
1) zápis do knihy DF závisí od dátumu dodania, na vznik účtovného prípadu, platí § 3 Postupov pre FO (MF SR 21 378/2003-92 v platnom znení),

2) ZD pre odpočítanie a samozdanenie DPH: 10.009,97 Sk t.j. kurz NBS 1.6.2005 CZK/Skk,

3) úhrada: 257,83 EUR = 10.046,60 t.j. skutočne realizovaný bankový prevod kurzom ČSOB - zápis výdavku do peňažného denníka podľa druhového členenia,

4) zápis do knihy DF (vysporiadanie záväzku, t.j. vyznačenie, že sa jedná o uhradený záväzok). Postačuje tento zápis, neviem, ako si zvyknutá, či robíš aj prenos do PD. Ak áno, kurzový rozdiel je daňovo neuznaným výdavkom nepeňažným. V tomto prípade sa však nejedná o čistý kurzový rozdiel, z dôvodu zaúčtovania v CZK a úhrady v EUR. Ja by som to ponechala iba na účtovaní jednej sumy. Účtovaním rozumiem aj zaznamenanie úhrady v knihe DF bez zápisu do PD.

Nakoľko účtuješ v JÚ mali by to byť všetky účtovné operácie.
Ďakujem veľmi pekne za radu.
1. do ev.záväzkov to zapisujem v deň prijatia faktúry, lebo tým dňom príde aj tovar (nám to chodí spoločne)
3.-4. - takže nebudem robiť žiadne krížové prepočty EUR/Kč atď, ale len prepočítam EUR uvedenú na faktúre na Sk, v tomto prípade mi vznikne kurzová strata 21,03 a tú si vysporiadam v ev.záväzkov, aby sa mi záväzok vynuloval.
Takže môže to byť takto?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Áno. Takto by som to uzatvorila aj ja. Zaúčtovala si záväzok a vysporiadala si ho úhradou. V deň vzniku účtovného prípadu si použíla prepočty podľa účtovných dokladov. Iné prepočty by som nerobila.
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

AVO
Áno. Takto by som to uzatvorila aj ja. Zaúčtovala si záväzok a vysporiadala si ho úhradou. V deň vzniku účtovného prípadu si použíla prepočty podľa účtovných dokladov. Iné prepočty by som nerobila.
Ďakujem veľmi pekne za radu a trpezlivosť
Pekný deň
Jana
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Podobne .
0 0
katika katika

katika je offline (nepripojený) katika

Prosím o radu. Mám faktúru od českej firmy, ale v Skk aj s DPH. Úhradu, ale žiadali poslať na česky účet a ja neviem, čo s tým rozdielom, možem to dať ako poplatky banke? Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať