Zavrieť

Porady

Faktúra v Kč - úhrada v EUR

Prosím, vie mi niekto poradiť:

Máme faktúru za tovar v Kč, ale je tam zároveň uvedená aj suma v EUR. Robíme JÚ a sme platci DPH. Do ev.záväzkov som faktúry zapísala v Sk - prepočtom Kč na Sk kurz NBS v deň vystavenia faktúry. Zároveň takto som to uviedla aj do daňového priznania na DPH. Robíme aj Intrastat, tam som uvádzala tiež sumy prepočtom z Kč na Sk.

Ide mi o to, že keď teraz chceme uhradiť faktúry v EUR, či to nebude problém, keďže všetko som evidovala ako prepočet Kč na Sk a nie EUR na Sk?
Ak to takto uhradím, je potrebné robiť aj nejaké úpravy v ev. záväzkov - myslím prepočet EUR na Sk alebo oprava daňového priznania?

Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
katika
Prosím o radu. Mám faktúru od českej firmy, ale v Skk aj s DPH. Úhradu, ale žiadali poslať na česky účet a ja neviem, čo s tým rozdielom, možem to dať ako poplatky banke? Ďakujem
Ako to tak vyzerá, začíname mať pekné kurzové kombinácie.
Ak ti povedali, že im to máš poslať na český účet, neznamená to podľa mňa, že máš poslať v českých korunách. Pošli v slovenských podľa fakturácie a kurzový rozdiel nevznikne. Poplatky banke môžeš účtovať iba vo výške predpísaných poplatkov, ktoré banka avizuje a rozpisuje v deň úhrady za cezhraničný prevod peňažných prostriedkov.

Myslela si niečo iné?
0 0
katika katika

katika je offline (nepripojený) katika

Ano ja som to už zaplatila samozrejme v Skk, ale oni to preratali kurzom na Kc a ten rozdiel môžem dať ako poplatky banke? Ja viem je to trochu na hlavu ale už s tym nič neurobím.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
katika
Ano ja som to už zaplatila samozrejme v Skk, ale oni to preratali kurzom na Kc a ten rozdiel môžem dať ako poplatky banke? Ja viem je to trochu na hlavu ale už s tym nič neurobím.
Príkaz na úhradu znel na SKK alebo na CZK?
0 0
katika katika

katika je offline (nepripojený) katika

Prikaz bol v Skk, len oni to preratali kurzom, lebo to je česky účet, tak im to nemohli pripísať v Skk
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
katika
Prikaz bol v Skk, len oni to preratali kurzom, lebo to je česky účet, tak im to nemohli pripísať v Skk
Dobre, takže ty by si mala mať strhnutú z účtu čiastku v SKK, ktorú máš zaúčtovanú a poplatky banke (avízo). Nerozumiem, v čom je problém?
Čechom príde na účet úhrada v CZK prepočítaná podľa tebou uhradených SKK.
0 0
Vlasta Vlasta

Vlasta je offline (nepripojený) Vlasta

Mám vydané faktúry ešte z roku 2003,2004 zahraničnej spoločnosti v USD. Určitú sumu uhradili nášmu konateľovi, ale v slovenských korunách. Čo teraz s tým? Tá suma predstavuje asi 2 faktúry úplne uhradené a 1 čiastočne. Ale ako to zaúčtovať? Bude tam kurzový rozdiel alebo nie?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Vlasta
Mám vydané faktúry ešte z roku 2003,2004 zahraničnej spoločnosti v USD. Určitú sumu uhradili nášmu konateľovi, ale v slovenských korunách. Čo teraz s tým? Tá suma predstavuje asi 2 faktúry úplne uhradené a 1 čiastočne. Ale ako to zaúčtovať? Bude tam kurzový rozdiel alebo nie?
Tieto fa boli uhradené v hotovosti, cez účet devízový alebo cez slov.účet?
0 0
sarmantna sarmantna

sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

Mali by Ti dať špecifikáciu platby, čiže konkrétne, aká suma na ktorú faktúru, i v Sk by Ti stačilo, Ty musíš použiť kurz toho dňa, kedy Ti to uhradili, kurz NBS, ak v hotovosti, ak na účet, tak kurz príslušného peňažného ústavu a potom Ti vzniknú kurzové rozdiely.
0 0
Vlasta Vlasta

Vlasta je offline (nepripojený) Vlasta

Bolo to uhradene vkladom na účet - slovenké koruny, žiadna špecifikácia, akurát názov firmy.
0 0
Vlasta Vlasta

Vlasta je offline (nepripojený) Vlasta

Takže konkrétne by to bolo napr.:
fa 200305 1500 USD, úhrada 8.11. kurz 32,956 49434 Sk,
fa 200314 9000 USD, úhrada 296604 Sk, atd...
+ zaúčtujem vzniknuté kurzové rozdiely.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Pokiaľ tam nebola špecifikácia úhrady , že naozaj sa vložilo USD - SK a nie je ani urobený prepočet v akom kurze , ja by som kurz.rozdiely neúčtovala. Ved konečná faktúra je aj tak po prepočítaní v USD v slov.korunách. Kurzové rozdiely vznikajú pri úhradách v cudzej mene, k fa, ktorá je vystavená v cudzej mene.
Naposledy upravil renča1 : 06.12.05 at 09:56
0 0
sarmantna sarmantna

sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

Nesúhlasím s Renčou, faktúra je vystavená v dolároch, takže aj úhrada musí byť pripárovaná v dolároch, veď účtovať musíme aj v cudzej mene, aj v Sk. Mala som taký prípad, i kontrolu daňovú a mala som to správne. Takže ešte raz. Treba sumu sk prerátať kurzom toho dňa, tak dostaneme sumu dolárov a keďže nie je konkrétne uvedené, koľko ktorej faktúry uhradili, tak by som to pripárovala podľa splatnosti, čiže najstaršiu faktúru v celej sume, ďalšiu a tak. Samozrejme mi vzniknú kurzové rozdiely, ktoré sa zúčtujú.
0 0
Samantha Samantha

Samantha je offline (nepripojený) Samantha

Ahojte poraďáci,

prosím o radu v nasl. veci DPH. Mám prijatú faktúru z čiech, ktorá vyzerá nasledovne - viď nižšie. Je potrebné ju prepočítať ref. kurzom ECB platným v deň predchadzajúcim dodaniu? Ref. kurz ECB v deň predchádzajúci pred dodaním je 25,309 CZK za 1 EUR - teda iný ako na faktúre. A tá teda vyzerá:

Druh tovaru:.... Celkem:
Tovar A ..... 118,50
Tovar B ..... 16,50

Základ dane: 3 483,00
Daň: 0,00
Celkem s daní: 3 483,00

Kurs: 25,80 CZK / 1 EUR

Celkem EUR: 135,00

Menová doložka:
Cena je vyjádřena v částce 3 483,00 CZK
Rozdíl při přepočtu: 0,00 CZK
Při kusu 25,80 CZK / 1 EUR: 135 EUR


Čiže ešte raz moja otázka znie. Je táto faktúra vystavená v cudzej mene alebo v eurách? Je jasné, že položky sú faktúrované v EUR. Potom základ dane je vyjadrený v CZK (prepočítané kurzom zrejme ich banky) a následne suma celkom je tiez v EUR.
Mám to teda prepočítavať alebo nie?

Ďakujem za názory a odpovede.
0 0
Samantha Samantha

Samantha je offline (nepripojený) Samantha

Samantha Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,

prosím o radu v nasl. veci DPH. Mám prijatú faktúru z čiech, ktorá vyzerá nasledovne - viď nižšie. Je potrebné ju prepočítať ref. kurzom ECB platným v deň predchadzajúcim dodaniu? Ref. kurz ECB v deň predchádzajúci pred dodaním je 25,309 CZK za 1 EUR - teda iný ako na faktúre. A tá teda vyzerá:

Druh tovaru:.... Celkem:
Tovar A ..... 118,50
Tovar B ..... 16,50

Základ dane: 3 483,00
Daň: 0,00
Celkem s daní: 3 483,00

Kurs: 25,80 CZK / 1 EUR

Celkem EUR: 135,00

Menová doložka:
Cena je vyjádřena v částce 3 483,00 CZK
Rozdíl při přepočtu: 0,00 CZK
Při kusu 25,80 CZK / 1 EUR: 135 EUR


Čiže ešte raz moja otázka znie. Je táto faktúra vystavená v cudzej mene alebo v eurách? Je jasné, že položky sú faktúrované v EUR. Potom základ dane je vyjadrený v CZK (prepočítané kurzom zrejme ich banky) a následne suma celkom je tiez v EUR.
Mám to teda prepočítavať alebo nie?

Ďakujem za názory a odpovede.

Nepomôže nikto ešte pred zajtrajškom - koncom DPH?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
podľa mňa hlavná mena je CZK, prepočet je informatívny.
Závisí, či očakávajú úhradu v CZK alebo v EUR - to by malo byť zrejme z nejakej kupnej zmluvy, dohody.
ja vychádzam z tohto
Menová doložka:
Cena je vyjádřena v částce 3 483,00 CZK
a tak navrhujem ich kurz si nevšímať, a evidovať v CZK, t.j. prepočítať na EUR.
0 0
Samantha Samantha

Samantha je offline (nepripojený) Samantha

Vdaka za reakciu, Kejka. Kúpna zmluva pri tom nie je, ide o jednoduchu objednavku tovaru. Dohoda bola ustna, zaplatilo sa to v EUR.

Takze podla teba je treba pozerat na tu vetu, ze: cena je vyjadrena v castce 3 483,00 CZK? preco si to myslis? Neide mi to do hlavy lebo aj polozky na fa su v EUR. Jedine co je v CZK je ta veta a zaklad dane. ... som z toho jelen.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
no lepšie vidieť faktúru, ako čítať opis. Ak je ústna dohoda a platba v EUR, tak by som proste na faktúre zvýraznila tie EUR a neriešila, zvlášť, ked je aj uhradená.
0 0
Samantha Samantha

Samantha je offline (nepripojený) Samantha

Vďaka Kejka za odpoveď, aj ja som sa skôr prikláňala k tejto možnosti. Navyše, v §26 sa píše že:
(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska5a) v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti.

T.j. ak som na faktúre mala požadovanú platbu v EUR hoci tam boli CZK spomenuté, nemusím to prepočítavať, pretože v §26 sa píše práve ten výraz že "ak sa platba požaduje v cudzej mene" . Chápem to správne?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, presne toto som mala na mysli, akosi som opomenula skutočnosť, že hned na začiatku tovar A,B sú ceny v EUR. Moja prvá odpoved platí práve v tom prípade, ak by boli j.c. a celá faktúra v CZK, len sa použije kurz a uvedie sa aj suma v EUR.
V tvojom prípade je to skôr naopak a preto jednoznačne neprepočítavaš, ale účtuješ v EUR.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať