Zavrieť

Porady

Preddavok

Ako má vyzerať vyúčtovacia fa, ktorej časť bola hradená preddavkom a k nemu bola vystavená fa s rozpisom DPH? Na vyúčtovacej fa bude DPH z celej sumy alebo len z doplatku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    Predpokladám,že prijatá záloha aj vyúčtovacia fa sú v jednom zdaňovacom období ....

    Príklad .... dostali ste zálohu 10.000,-Sk. Vystavíte vyúčovaciu faktúru (pr. skutočná cena zákazky je 25.000,-).

    Suma s DPH 25.000,- Sk ( 21.008,40 SK bez DPH + 19% DPH 3.991,60SK)

    Suma na zaplatenie s DPH 15.000,- SK (25.000,- - 10.000,-záloha)
    DPH bude z celej sumy 25.000,-.
    Naposledy upravil Velettka : 17.08.05 at 04:19

    Boneta je offline (nepripojený) Boneta

    Boneta
    Velettka
    Predpokladám,že prijatá záloha aj vyúčtovacia fa sú v jednom zdaňovacom období ....

    Príklad .... dostali ste zálohu 10.000,-Sk. Vystavíte vyúčovaciu faktúru (pr. skutočná cena zákazky je 25.000,-).

    Suma s DPH 25.000,- Sk ( 21.008,40 SK bez DPH + 19% DPH 3.991,60SK)

    Suma na zaplatenie s DPH 15.000,- SK (25.000,- - 10.000,-záloha)
    DPH bude z celej sumy 25.000,-.
    Prosím, ako to účtujete, ked to nie je v jednom zdaňovacom období?

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    Napíšte mi sumy a presné dátumy ..... pozriem sa na to. A aký platca DPH ste (mesačný, štvrťročný?)

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    Ja to účtujem takto:
    1) Predfaktúru vystavím ako zálohovú faktúru ........ a účtujem to k dátumu 28.4. ako 311 XXX/324 XXX 300.000,- Sk

    2)úhrada 5.5. - vystavím riadnu faktúru na sumu 300.000,- s DPH
    - 252.100,80 (suma bez DPH) zaúčtujem do výnosov na 6-tkový účet podľa toho čo fakturujem, ak sú to služby tak 311 XXX/602 XXX
    - 47.899,20 (DPH) zaúčtujem 311 XXX/343 XXX
    3) to, že je fa uhradená zaúčtujem interným dokladom 324 XXX/311 XXX.

    Ďalšia faktúra vyúčtovanie:
    17.6.
    1) Tu by som zaúčtovala už len tú zvyšnú sumu, ktorá ostane na úhradu:

    Faktúra bude nasledovná k úhrade ostane 503.327,47 s DPH
    - 422.964,28 bez DPH 311 XXX/602 XXX
    - 80.363,20 DPH 311 XXX/343 XXX
    - prípadne halierové vyrovnanie 311 XXX/648 XXX

    A potom následne úhradu ako 221 XXX/311 XXX

    ..... môj názor - dúfam že správny :-) Pekný deň

    Boneta je offline (nepripojený) Boneta

    Boneta
    Ale pri prechode rokov, by si napríklad zdanila zálohu, ked ju účtuješ na 6... pri zálohe, ku ktorej bude fa vystavená v nasl. roku.

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    Nemala som taký prípad, ale aj keby bola záloha pr. v 12/05 zaúčtovala by som ju tak isto a úhrada by bola v 01/06 tak isto, akurát by som porozmýšľala, či tú zálohu v 12/05 324 dám voči 311, alebo 325-tke. Ale asi by som to nechala na tej 311-tke. A do výnosov by išla až v 1/06, kedy by bola vystavená riadna Fa na prijatú platbu. Aj DPH v 01/06
    Naposledy upravil Velettka : 17.08.05 at 07:01

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    A nechápem ako to myslíš "zdaniť zálohu? a záloha sa neúčtuje na 6-tku.



    Boneta
    Ale pri prechode rokov, by si napríklad zdanila zálohu, ked ju účtuješ na 6... pri zálohe, ku ktorej bude fa vystavená v nasl. roku.

    Boneta je offline (nepripojený) Boneta

    Boneta
    V bode 2, keď účtuješ riadnu faktúru k zálohe 300.000,- Sk už na 6-tkový účet. Takže už ti ide do výnosov v 5 mesiaci a ja si myslím, že stále je to len záloha.
    A potom ostrá faktúra v 6 mesiaci, ide ti do výnosov len zvyšná suma.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Velettka
    A nechápem ako to myslíš "zdaniť zálohu? a záloha sa neúčtuje na 6-tku.
    Ale Ty si to tak písala
    "2)úhrada 5.5. - vystavím riadnu faktúru na sumu 300.000,- s DPH
    - 252.100,80 (suma bez DPH) zaúčtujem do výnosov na 6-tkový účet podľa toho čo fakturujem, ak sú to služby tak 311 XXX/602 XXX"
    Inak ja si nemyslím, že uvádzaš správny postup, ale nemám momentálne čas sa s tým zaoberať. Skúsim neskôr. A možno medzitým sa vyjadria aj ďalší.
    Zatiaľ, ak máte knihu od p. Cenigovej, ona tam uvádza presne príklady na účtovanie tohto problému.

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    to nepíšem už o zálohe, ale o účtovaní riadnej faktúry,ktorá je vystavená na základe prijatej platby za zálohovú fa zo dňa 5.5.

    2)úhrada 5.5. - vystavím RIADNU FAKTÚRU na sumu 300.000,- s DPH .......

    Boneta je offline (nepripojený) Boneta

    Boneta
    Ale ja si myslím že stále sa jedná o zálohu, aj keď sa vystavuje faktúra k zálohovej platbe. Myslím si, že do výnosov by mala ísť až keď je známa celá suma - ostrá faktúra.

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    Ja neúčtujem podľa Cenigovej ..... účtujem to takto a myslím si, že to mám správne, mala som aj daňovú kontrolu a nič mi na to nepovedali.
    Ale každý je omylný, možno to nie je správne (však ani daňové úrady nie sú neomylné a ja už dupľom nie), dajte vaše rozúčtovanie, aspoň sa poučím a pomôžete aj iným :-)

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Určite sú rôzne spôsoby účtovania toho istého prípadu. Ja v prílohe uvádzam príklad, ako u nás vyzerá vyúčtovacia faktúra a zaúčtovanie zálohy a vyúčtovacej faktúry.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Velettka
    to nepíšem už o zálohe, ale o účtovaní riadnej faktúry,ktorá je vystavená na základe prijatej platby za zálohovú fa zo dňa 5.5.

    2)úhrada 5.5. - vystavím RIADNU FAKTÚRU na sumu 300.000,- s DPH .......
    Myslím si, že keď vystavuješ faktúru k došlej zálohe, tak sa nemôže účtovať na 6xx, lebo ešte nebola služba, alebo tovar dodaný. Na 6xx by sa, podľa môjho názoru, malo účtovať až po dodaní služby, resp. tovaru.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.