Zavrieť

Porady

Kupa oobchodneho podielu s.r.o. a vplyv na dan z príjmu

Prajem pekny den,
pozeram vsetky mozne diskusie ale prosim este raz o odpoved.
V spoločnosti s.r.o. su dvaja spolocnici. Jedne spolocník druhemu predáva obchodny podiel.
Otazka:
1. aky vplyv to ma na základ dane v spoločnosti
2. aky vplyv ma kupa obchodného podielu na dan z príjmu u kupujuceho
3. ako sa zaúčtuje predaj a kupa obchodneho podielu v spoločnosti
Ak by niekto vedel promtne reagovat, bola by som vdacna, nakolko dnes je rokovanie spolocnikov a tieto otazky od mna pozaduju.
Diki moc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    No veru príjem z predaja podielu nie je oslobodený od dane. Viď. §8 ods. 1) písm. f) zákona o dani z príjmov. A k tomu ešte §8 ods. 7, kde je uvedené, že čo je výdavok v tomto prípade.

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    beatka123 Pozri príspevok
    Prajem pekny den,
    pozeram vsetky mozne diskusie ale prosim este raz o odpoved.
    V spoločnosti s.r.o. su dvaja spolocnici. Jedne spolocník druhemu predáva obchodny podiel.
    Otazka:
    1. aky vplyv to ma na základ dane v spoločnosti
    2. aky vplyv ma kupa obchodného podielu na dan z príjmu u kupujuceho
    3. ako sa zaúčtuje predaj a kupa obchodneho podielu v spoločnosti
    Ak by niekto vedel promtne reagovat, bola by som vdacna, nakolko dnes je rokovanie spolocnikov a tieto otazky od mna pozaduju.
    Diki moc
    1. žiaden
    2. vplyv u predávajúceho bude závisieť to od toho, kedy bol obchodný podiel spoločníka nadobudnutý. U kupujúceho to nemá žiaden vplyv
    3. nemusí sa to objaviť v účtovníctve, len nanajvýš pri účtovaní 411-ak máš vytvorenú zvlásť analytiku na každého spoločníka, vtedy to preúčuješ 411x/411y
    Naposledy upravil grammatika : 24.09.09 at 11:15

    casch je offline (nepripojený) casch

    casch
    beatka123 Pozri príspevok
    Prajem pekny den,
    pozeram vsetky mozne diskusie ale prosim este raz o odpoved.
    V spoločnosti s.r.o. su dvaja spolocnici. Jedne spolocník druhemu predáva obchodny podiel.
    Otazka:
    1. aky vplyv to ma na základ dane v spoločnosti
    2. aky vplyv ma kupa obchodného podielu na dan z príjmu u kupujuceho
    3. ako sa zaúčtuje predaj a kupa obchodneho podielu v spoločnosti
    Ak by niekto vedel promtne reagovat, bola by som vdacna, nakolko dnes je rokovanie spolocnikov a tieto otazky od mna pozaduju.
    Diki moc
    Doplním, že príjem je oslobodený po 5 rokoch od nadobudnutia.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    casch Pozri príspevok
    Doplním, že príjem je oslobodený po 5 rokoch od nadobudnutia.
    Rec je o predaji obchodneho podielu, pokial spravne rozumiem.

    Ja ti neviiim, karle... ale o tomto som este nepocula. To oslobodenie sa tyka majetku pouzivaneho na podnikanie (vyradeneho z podnikania). Prosim, odvolavku, kde by som nasla, ze aj predaj obchodneho podielu je oslobodeny... nakolko som to nenasla...

    beatka123 je offline (nepripojený) beatka123

    beatka123
    Podla mna § 8 ods. j f zakona o dani z príjmov Vydavok cena obchodneho majetku, príjem cena predaneho majetku, v pripade rozdielu sa dodanuje. Moze to tak byt?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    grammatika Pozri príspevok
    V prípade prevodu obchodného podielu obstaraných do 31.12.2003 sa postupuje podľa §4 odst.1 písm.h zákona č.366/1999 o dani z príjmov= príjmy z prevodu účasti na obchodných spoločnostiach je oslobodený od dane z príjmov FO, ak doba medzi nadobudnutím a prevodom presahuje 5 rokov. (od dane nie sú oslobodené príjmy z prevodu, ak o ich obstaraní daňovník účtoval, do doby 5 rokov od skončenia podnikania alebo inej szčo.)

    Inak, ak FO predá svoj obchodný podiel (neúčtovala o ňom vo svojom obchodnom majetku), tak sa považuje za ostatný príjem §8 odst.1 h). Za daňovo uznateľný výdavok si môže uplatniť vklad alebo OC obchodného podielu a to najviac do výšky príjmu z predaja.
    Tento príjem môže byť oslobodený /§9 odst.1 j)/ vtedy, ak príjem v úhrne aj s prípadnýmí príjmami z prevodu opcií a CP znížených o výdavky nepresiahne v roku 5-násobok životného minima.
    Prečo písmeno h?

    S ostatným súhlasím.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    grammatika Pozri príspevok
    V prípade prevodu obchodného podielu obstaraných do 31.12.2003 sa postupuje podľa §4 odst.1 písm.h zákona č.366/1999 o dani z príjmov.
    Aj ked tento zakon uz v sucasnosti neplati? (Sucasny je 595/2003 Z. z.)

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Lianka Pozri príspevok
    Aj ked tento zakon uz v sucasnosti neplati? (Sucasny je 595/2003 Z. z.)
    Máš to v prechodných ustanoveniach.

    casch je offline (nepripojený) casch

    casch
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    No veru príjem z predaja podielu nie je oslobodený od dane. Viď. §8 ods. 1) písm. f) zákona o dani z príjmov. A k tomu ešte §8 ods. 7, kde je uvedené, že čo je výdavok v tomto prípade.
    V prípade prevodu obchodných podielov obstaraných do 31.12.2003 sa aj v súčastnosti postupuje podľa § 4 odst. 1 písm. h) zákona č. 366/1999 Z.z. v z.n.p., t.j. príjmy z prevodu účasti na obchodných spoločnostiach sú oslobodené od dane z príjmov fyzických osôb , ak doba medzi anadobudnutím a prevodom presahuje 5 rokov. Od dane nie sú oslobodené príjmy z prevodu účasti na obchodných spoločnostiach, ak o ich obstaraní daňovník účtoval a to do doby 5 rokov od skončenia podnikania, alebo inej samostatne zárobkovej činnosti.
    Zdroj: Dane a účtovníctvo v praxi č. 7-8/2009, Prevod ochodného podielu v s r.o. str. 29.

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    Lianka Pozri príspevok
    Rec je o predaji obchodneho podielu, pokial spravne rozumiem.

    Ja ti neviiim, karle... ale o tomto som este nepocula. To oslobodenie sa tyka majetku pouzivaneho na podnikanie (vyradeneho z podnikania). Prosim, odvolavku, kde by som nasla, ze aj predaj obchodneho podielu je oslobodeny... nakolko som to nenasla...
    V prípade prevodu obchodného podielu obstaraných do 31.12.2003 sa postupuje podľa §4 odst.1 písm.h zákona č.366/1999 o dani z príjmov= príjmy z prevodu účasti na obchodných spoločnostiach je oslobodený od dane z príjmov FO, ak doba medzi nadobudnutím a prevodom presahuje 5 rokov. (od dane nie sú oslobodené príjmy z prevodu, ak o ich obstaraní daňovník účtoval, do doby 5 rokov od skončenia podnikania alebo inej szčo.)

    Inak, ak FO predá svoj obchodný podiel (neúčtovala o ňom vo svojom obchodnom majetku), tak sa považuje za ostatný príjem §8 odst.1 h) f). Za daňovo uznateľný výdavok si môže uplatniť vklad alebo OC obchodného podielu a to najviac do výšky príjmu z predaja.
    Tento príjem môže byť oslobodený /§9 odst.1 j)/ vtedy, ak príjem v úhrne aj s prípadnýmí príjmami z prevodu opcií a CP znížených o výdavky nepresiahne v roku 5-násobok životného minima.
    Naposledy upravil grammatika : 24.09.09 at 11:42

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.