Zavrieť

Porady

Sankčný poriadok

Ahojte, chceme si odsúhlasiť sankčný poriadok (pokuty za nedodržanie domového poriadku), ale správca povedal, že to nemá oporu v zákone a nemá to ako vymáhať. Navrhli sme nech to vyberá raz za rok pri ročnom vyúčtovaní - odpoveď bola, ak dotyčný nezaplatí nemá to ako vymôcť.
Dá sa s tým niečo robiť?
Ďakujem.
Usporiadat
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

A za čo presne chcete dávať sankcie?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

goceliak Pozri príspevok
Ahojte, chceme si odsúhlasiť sankčný poriadok (pokuty za nedodržanie domového poriadku), ale správca povedal, že to nemá oporu v zákone a nemá to ako vymáhať. Navrhli sme nech to vyberá raz za rok pri ročnom vyúčtovaní - odpoveď bola, ak dotyčný nezaplatí nemá to ako vymôcť.
Dá sa s tým niečo robiť?
Ďakujem.

Keby ste boli SVB a dáte si to do zmluvy o založení SVB....a odsúhlasili by si to vlastníci malo by to oporu
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

A kto bude posudzovat, ze bol poruseny domovy poriadok, kto ho porusil, v akej miere bol poruseny a kto bude stanovovat vysku sankci a kto bude riesit odvolanie ? Mate pocit, ze po prejednani priestupku vo Vasej pravomoci uz priestupok, ako skutok zanikne? V pravnom poriadku je stanovene, co je priestupkom, nakoniec mame priestupkovy zakon, na akom useku, ho kto riesi a kto ho prejednava a ake su sankcie. Podla mojho nazoru by ste sa mali pohybovat predovsetkym v pravnom ramci, teda v intenciach pravneho poriadku a plnit predovsetkym to, co zakon uklada, teda oznamit priestupok prislusnym organom, je predsa zakonna oznamovacia povinnost obcana..., ktori priestupok prejednaju a pripadne ulozia sankciu. Je potrebne si uvedomit, ze existuje hierarchia pravnych noriem, ktore maju aj roznu pravnu silu. Takze aj prijate uznesenie, ak je v rozpore so zakonom, je neplatne. A zakon ma najvyssiu pravnu silu, teda, ak existuje priestupkovy zakon, nic nemoze ist nad jeho ramec....
Naposledy upravil najag : 07.10.09 at 15:54
0 0
goceliak goceliak

goceliak je offline (nepripojený) goceliak

Budú sa robiť DEK kľúče ako aj kamerový systém. Sankcie napr. za stratu a zneužitie kľúča, vpustenie neoprávnenej osoby, nezatvorenie dverí... Nechceme riešiť porušovanie nočného pokoja aťď
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

goceliak Pozri príspevok
Ahojte, chceme si odsúhlasiť sankčný poriadok (pokuty za nedodržanie domového poriadku), ale správca povedal, že to nemá oporu v zákone a nemá to ako vymáhať. Navrhli sme nech to vyberá raz za rok pri ročnom vyúčtovaní - odpoveď bola, ak dotyčný nezaplatí nemá to ako vymôcť.
Dá sa s tým niečo robiť?
Ďakujem.

Včera dávali v televízii dom, čo dom, celé sídlisko Luník IX. Otrasné, žiadne pravidlá, žiadne sankcie, dôsledok katastrofálny.

Ale nejak tak môže dopadnúť hociktorý dom.

Možnosť: Treba si dohodnúť jasné pravidlá spolunažívania v dome. Na ich dodržiavanie uhradí každý byt mesačne za rok zálohu 50 €.

Ak vlastník bytu, prípadne nájomník v byte dodržuje pravidlá v priebehu celého roka v ročnom vyúčtovaní mu bude 50 € vrátených.

Ale, ak vlastník nedodržuje dohodnuté pravidlá , nemusí mu byť v ročnom vyúčtovaní vrátená celá záloha 50 €.

Príklad: dohodnutá čiastka za neupratanie spoločných priestorov je 5 €. Ak vlastník neuprace spoločné priestory v uvedenom termíne podľa rozpisu za rok tri krát, vráti sa mu zo zálohy len 35 €, 15 € sa presunie do FOaU, pripadne do vchodového FOaU podľa dohody v dome.

Taká banálna vec sa môže dostať k súdu. Čo potom? Dôkazy. Aké? Dohoda o pravidlách, dôkaz, svedectvo.

Chcelo by to foto dokumentáciu a vyjadrenie nasledujúceho, či to po predchádzajúcom uprace, prípadne vyjadrenie pred predchádzajúcim, že on priestory upratal.

Proste v dobrej viere v prospech domu musíte pamätať aj na tu poslednú možnosť. Jednoducho " pamätaj na smrť ".

Alebo nerobiť v dome nič a dopracovať sa k tomu, čo bolo v televízii.

Pravidla spolunažívania v obytnom dome sú pravidlá dohodnuté vlastníkmi konkrétneho domu. Môže byť nejaká spoločná osnova pravidiel, ale rovnaké pravidlá pre všetky obytné domy nemôžu byť rovnaké.

Domy nie sú rovnaké a nebývajú v nich rovnakí ľudia.

Dá sa všeličo k uspokojeniu vlastníkov domu, ale v prvom rade oni musia chcieť, nikto to za nich nespraví a musí to byť v súlade so zákonom, ale hlavne so zdravým rozumom v dome.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

goceliak Pozri príspevok
Budú sa robiť DEK kľúče ako aj kamerový systém. Sankcie napr. za stratu a zneužitie kľúča, vpustenie neoprávnenej osoby, nezatvorenie dverí... Nechceme riešiť porušovanie nočného pokoja aťď
Toto snáď nemyslíš vážne-pokutu za nezatvorenie dverí? To už kde sme...-nemám slov...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

slavica Pozri príspevok
Keby ste boli SVB a dáte si to do zmluvy o založení SVB....a odsúhlasili by si to vlastníci malo by to oporu
Bol by som zvedavý ako by to odomňa vymáhali- za nezatvorenie dverí určite nebudem pchať nikomu peniaze do gágora...-to nemá oporu v zákone, však to nieje ani priestupok...Celá téma táto je absolútna hlúposť...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Zbohom, zdravý rozum!
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Pred časom som sa zaujímala aj tu na porade o domový poriadok, ktorý by sme si spracovali my vlastníci bytov a potom odsúhlasili so správcom. My sme názoru, že taký domový poriadok by mal byť súčasťou Zmlúvy o výkone správy, ak nie sme na omyle. Dostala som od kamarátky odkaz na internetovú stránku, kde bol domový poriadok aj so samkčným poriadkom. Nemyslíme si ( preberala som to v bloku s niekoľkými vlastníkmi a sú tiež toho názoru), že to je zlá vec, naopak niečo by sa malo urobiť, pre bezpečnejšie bývanie...môj subjektívny názor. Aj v tom "modelovom " - nazvem SVB, čo to má mali Dek kľúče aj sledovanie, ako tu niekto uviedol. Poriadok aj so sankčným obdržal (tak to je uvedené v tom poriadku) každý vlastník oproti podpisu. Naďalej je tu ale otázka, ktorá aj nás viedla k pochybnostiam ako a čo s peniazmi za nedodržanie domového poriadku, kto by to posudzoval, peniaze vyberal a čo ako to všetko dostať do ažurity a legálnosti.
Tie sankčné ceny sú v ešte v Sk a či tento poriadok aj so sankčným poriadkom niektoré SVB má?...to neviem a žiaľ ani stránku som si nezapísalatak neviem odkaz na link priložiť.
Pre info prikladám kópiu sankčného poriadku.
Naposledy upravil Zitulda : 07.10.09 at 18:01 Dôvod: úprava termínu v texte
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Zitulda Pozri príspevok
Pred časom som sa zaujímala aj tu na porade o domový poriadok, ktorý by sme si spracovali my vlastníci bytov a potom odsúhlasili so správcom. My sme názoru, že taký domový poriadok by mal byť súčasťou Zmlúvy o výkone správy, ak nie sme na omyle. Dostala som od kamarátky odkaz na internetovú stránku, kde bol domový poriadok aj so samkčným poriadkom. Nemyslíme si ( preberala som to v bloku s niekoľkými vlastníkmi a sú tiež toho názoru), že to je zlá vec, naopak niečo by sa malo urobiť, pre bezpečnejšie bývanie...môj subjektívny názor. Aj v tom "modelovom " - nazvem SVB, čo to má mali Dek kľúče aj sledovanie, ako tu niekto uviedol. Poriadok aj so sankčným obdržal (tak to je uvedené v tom poriadku) každý vlastník oproti podpisu. Naďalej je tu ale otázka, ktorá aj nás viedla k pochybnostiam ako a čo s peniazmi za nedodržanie domového poriadku, kto by to posudzoval, peniaze vyberal a čo ako to všetko dostať do ažurity a legálnosti.
Tie sankčné ceny sú v ešte v Sk a či tento poriadok aj so sankčným poriadkom niektoré SVB má?...to neviem a žiaľ ani stránku som si nezapísalatak neviem odkaz na link priložiť.
Pre info prikladám kópiu sankčného poriadku.
Zitulka moja, akože v pohode,domový poriadok bol vždy a je to dobrá vec,ale akože stíhať niekoho za to,že nezavrie dvere je zvrátené ,nedokázateľné,hlúpe ...U nás by také niečo nikdy na schodzi neprešlo,u nás sú inteligentní ľudia a takú zvrátenosť by sme nikdy nedopustili...
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Zitulda, sankčný poriadok je jedna vec, ale ako by ste
od návštevníkov vymáhlali tie poplatky?
Aj ďalšie pokuty sú smiešne - prášenie a iné , kde budete zháňať dôkazový materiál?
Porušenie stavby, vzhľadu - pokuta prísluší stavebnému úradu a nie domu.
Ako píše Stanislav 1975, toto by v normálnom dome nemohlo nikdy prejsť.
U nás je dom, spoločné priestory, výťahy a iné aj bez sankcií v poriadku.
Naposledy upravil svojar : 07.10.09 at 19:53
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Zitulka moja, akože v pohode,domový poriadok bol vždy a je to dobrá vec,ale akože stíhať niekoho za to,že nezavrie dvere je zvrátené ,nedokázateľné,hlúpe ...U nás by také niečo nikdy na schodzi neprešlo,u nás sú inteligentní ľudia a takú zvrátenosť by sme nikdy nedopustili...
Nemôžem celkom súhlasiť a ver mi, že nebývam na Lunníku IX. Mám neblahé skúsenosti práve že s ľudmi inteligentnými, jeden podnikateľ, iní s titulmi až dvomi a to som ich videla nielen ja.
Nakoľko na porade mi zamŕza klávesnica aj myš, píšem to do wordu a okopírované prikladám.
Tak si predstav príklad: Pán o ktorom by nik nepredpokladal, že je schopný lebo je inteligent s titulmi aj pôstom dosť vysoko (toto je len jeden z viacerých). Príde domov pod obraz, bránu si otvorí kľúčom, ale už nezatvorí...po upozornení povie...tak ju zatvorte ja neviem trafiť do zámku. Ide výťahom, ale už nestačí otvoriť byt vráti sa na schodisko a na medzipodeste (si myslí, že je vo WC a urobí si potrebu do zrkadla schodiska a to z 8. poschodia). Ešte dobre, že som ostala stáť na druhej strane schodiska. Zo slušnosti, aby som nerušila nočný kľud krikom, šla som výťahom hore. Vieš si predstaviť aký bol prekvapený?...,že čo tu hľadáte na pánskom WC. Aj takí sa nájdu. Alebo predstav si blok, 90 bytov.. kde 2-3 garzónky sú v prenájme ale sú ako hodinový hotel. Podnájomník má kľúče, tiež nezatvorí..načo, veď ešte príde partner...ten s partiou, ani oni nezatvoria...pokračujú v zábave, hlučná hudba aj z balkóna krik vyhadzovanie smetí ohorkov a nakoniec hádka s bitkou. Majiteľ je upozornený, ale nebýva tu a neverí, lebo je to jeho kolega, lekár a priateľ. Neverí ani vtedy, keď mu to povedia susedia z okolitých šiestich bytov na poschodí. O mnoho ďaľších prípadov za svojej pôsobnosti v samospráve by som mohla už písať skúsenosti, že niekedy rozum sa Ti zastaví . A nehovorím o naschvál pokazenom zámku, či výťahu, lebo je im sveta žiť. Však opravy pôjdu z FO, zaplatia to všetci či dôchodcovia, alebo slušní vlastníci znalí svojich povinností...nielen práv, lebo ja mám peniaze, tak môžem všetko.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

svojar Pozri príspevok
Zitulda, sankčný poriadok je jedna vec, ale ako by ste
od návštevníkov vymáhlali tie poplatky?
Akože nielenže vymáhali, ale ako by to dokazovali,no nie? Mňa keby niekto prišiel otravovať,že za nezavreté dvere mám zaplatiť nejaký poplatok,tak mu buchnem pred nosom dverami a nebavím sa...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Zitulda Pozri príspevok
Nemôžem celkom súhlasiť a ver mi, že nebývam na Lunníku IX. Mám neblahé skúsenosti práve že s ľudmi inteligentnými, jeden podnikateľ, iní s titulmi až dvomi a to som ich videla nielen ja.
Nakoľko na porade mi zamŕza klávesnica aj myš, píšem to do wordu a okopírované prikladám.
Tak si predstav príklad: Pán o ktorom by nik nepredpokladal, že je schopný lebo je inteligent s titulmi aj pôstom dosť vysoko (toto je len jeden z viacerých). Príde domov pod obraz, bránu si otvorí kľúčom, ale už nezatvorí...po upozornení povie...tak ju zatvorte ja neviem trafiť do zámku. Ide výťahom, ale už nestačí otvoriť byt vráti sa na schodisko a na medzipodeste (si myslí, že je vo WC a urobí si potrebu do zrkadla schodiska a to z 8. poschodia). Ešte dobre, že som ostala stáť na druhej strane schodiska. Zo slušnosti, aby som nerušila nočný kľud krikom, šla som výťahom hore. Vieš si predstaviť aký bol prekvapený?...,že čo tu hľadáte na pánskom WC. Aj takí sa nájdu. Alebo predstav si blok, 90 bytov.. kde 2-3 garzónky sú v prenájme ale sú ako hodinový hotel. Podnájomník má kľúče, tiež nezatvorí..načo, veď ešte príde partner...ten s partiou, ani oni nezatvoria...pokračujú v zábave, hlučná hudba aj z balkóna krik vyhadzovanie smetí ohorkov a nakoniec hádka s bitkou. Majiteľ je upozornený, ale nebýva tu a neverí, lebo je to jeho kolega, lekár a priateľ. Neverí ani vtedy, keď mu to povedia susedia z okolitých šiestich bytov na poschodí. O mnoho ďaľších prípadov za svojej pôsobnosti v samospráve by som mohla už písať skúsenosti, že niekedy rozum sa Ti zastaví . A nehovorím o naschvál pokazenom zámku, či výťahu, lebo je im sveta žiť. Však opravy pôjdu z FO, zaplatia to všetci či dôchodcovia, alebo slušní vlastníci znalí svojich povinností...nielen práv, lebo ja mám peniaze, tak môžem všetko.
Zitulda, ja neviem,možno píšem tak aj preto,že u nás sú celkom slušní ľudia a niesú vačšie problémy s nikým-upratovať neupratujeme,máme na to upratovací servis...-vo vedľajšom vchode síce býval drogový díler ale prednedávnom ho zastrelili a už je aj u nich pokoj,takže ja nemám problémy so susedmi až na to, že keď sme mali deti ešte babatka tak mi dosť vadilo keď niekto vrtal,lebo boli hneď hore deti, ale už je všetko v pohode...
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

No kým si napísal odpoveď, ešte som niečo doplnil do príspevku 12.U nás vyberáme sankciu iba za evidentné neupratanie vchodovej často podľa rozdelovníka.
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

svojar Pozri príspevok
Zitulda, sankčný poriadok je jedna vec, ale ako by ste
od návštevníkov vymáhlali tie poplatky?
Ahojky, veď práve toto si nevieme dať do ažurity...ako???? Ale naozaj, bolo by to potrebné riešiť...nielen na takomto fóre, Lebo aj krádeže a prespávanie bezdomovcov a asociálov by bolo znemožnené. Ľudia sú fakt leniví zatvoriť bránu ale reči o čistote, poriadku majú práve takí toľko, ako koza bobkov.
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Akože nielenže vymáhali, ale ako by to dokazovali,no nie? Mňa keby niekto prišiel otravovať,že za nezavreté dvere mám zaplatiť nejaký poplatok,tak mu buchnem pred nosom dverami a nebavím sa...
Stanko...a čo si nečítal dnes stalo pepsíkovej???
V téme „čo sa mi stalo.... atď. ? Teda tomu by som skôr povedala že hlúposť a nehoráznosť od predsedu ..neviem či majú SVB alebo sú ako my.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Zitulda Pozri príspevok
Ahojky, veď práve toto si nevieme dať do ažurity...ako???? Ale naozaj, bolo by to potrebné riešiť...nielen na takomto fóre, Lebo aj krádeže a prespávanie bezdomovcov a asociálov by bolo znemožnené. Ľudia sú fakt leniví zatvoriť bránu ale reči o čistote, poriadku majú práve takí toľko, ako koza bobkov.
Taký poplatok je nevymáhateľný,lebo skutok( nezavretie dverí) je nedokázateľný...-a keby aj nejaká babka akože žalovala,že niekto nezavrel dvere tak je to tvrdenie proti tvrdeniu-inak je mi smiešne,že sa bavíme o nezavretých dverách lebo fakt to je hlúposť...
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

svojar Pozri príspevok
Zitulda, sankčný poriadok je jedna vec, ale ako by ste
od návštevníkov vymáhlali tie poplatky?
Aj ďalšie pokuty sú smiešne - prášenie a iné , kde budete zháňať dôkazový materiál?
Porušenie stavby, vzhľadu - pokuta prísluší stavebnému úradu a nie domu.
Ako píše Stanislav 1975, toto by v normálnom dome nemohlo nikdy prejsť.
U nás je dom, spoločné priestory, výťahy a iné aj bez sankcií v poriadku.
Tak aj na to prášenie Ti dám príklad: Na balkóne je vyvesené prádlo biele, sedíš v obyvyčke a suseda nad tebou spustí behúň a práši...nevyletel by si z kože? Urobilo sa toľko...priššlo potichu, chytil sa koberec, vytrhol náhlym potiahnutím a pustil dole zo 4, poschodia. Alebo sedíte na balkóne, máte kávu na stolíku...suseda prási obrus, kde detičky jedli slnečnicové semienka odpad...máte to vo všetkých kávach, vo výstrihu a nehovoriac, že môžete si uprataný balkón upratať.
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Tak toto neviem ako sa stalo, nechcela som citovať seba ale svojara, tak urobila som úpravy
: svojar
Ako píše Stanislav 1975, toto by v normálnom dome nemohlo nikdy prejsť.
U nás je dom, spoločné priestory, výťahy a iné aj bez sankcií v poriadku.

Asi nie je niečo v poriadku vtom našom bloku...to si chcel povedať, že sme akosi švihnutí niekam bokom???
To, že ste takí príma, česť Vašim vlastníkom...a koľko máte poschodí a bytov na nich? Menej sa dá zvládnuť aj keď sú byty v prenájme.
Naposledy upravil Zitulda : 07.10.09 at 21:34 Dôvod: Zmena citovaného
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať