Zavrieť

Porady

Zmena účelu použitia tovaru

Dobrý deň, my máme takýto problém. Živnostník, štvrťročný platca DPH kúpil v minulom roku tovar, ktorý mu zostal v zásobách. Z faktúr za tento tovar si samozrejme uplatnil DPH. Teraz mi dal vedieť, že tovar použije na svoj súkromný účel. Takže môj problém je v tom ako dostanem tento tovar zo zásob (stačí výdajka zo skladu?) a ako a kedy odvediem DPH z tohto tovaru keďže som si ho uplatnila. Ďakujem za vaše názory a odpovede. Ešte taká poznámočka. Účtujeme v jednoduchom účtovníctve.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Interným dokladom ponížiš nepeňažne nákup tovaru bez DPH uzávierkovou operáciou ku koncu roka, ponížiš zásoby v sklade a zvýšiš daňovú povinnosť DPH vo štvrťroku, kedy k osobnej spotrebe došlo.
    Naposledy upravil danushka : 11.10.09 at 20:10

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    certik Pozri príspevok
    Dobrý deň, my máme takýto problém. Živnostník, štvrťročný platca DPH kúpil v minulom roku tovar, ktorý mu zostal v zásobách. Z faktúr za tento tovar si samozrejme uplatnil DPH. Teraz mi dal vedieť, že tovar použije na svoj súkromný účel. Takže môj problém je v tom ako dostanem tento tovar zo zásob (stačí výdajka zo skladu?) a ako a kedy odvediem DPH z tohto tovaru keďže som si ho uplatnila. Ďakujem za vaše názory a odpovede. Ešte taká poznámočka. Účtujeme v jednoduchom účtovníctve.
    Zákon o DPH v § 8, ods. 3 osobnú spotrebu považuje za zdaniteľné plnenie a základom dane v zmysle § 22, ods. 5 je cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý. Zákon o DzP v § 17, ods. 2, písm. a hovorí, že základ dane sa zvýši o sumy, ktoré nemožno zahrnúť do daňových výdavkov.....a § 21, ods. 1, písm. i hovorí, že takéto sú aj výdavky na osobnú potrebu. Teda osobne spotrebovaný tovar ide do priznania DPH v štvrťroku spotreby /dňom vydania zo skladu/ a do priznania DPFO v koncoročných uzávierkových zápisoch, ako nepeňažný príjem. U obidvoch, podľa znenia citovaných § - v cene nákupu a ako doklad stačí výdajka zo skladu v cene nadobudnutia bez DPH. Ak bol tovar kúpený vlani a spotrebovaný živnostníkom toho roku, je dôležité, aby ten tovar bol zahrnutý aj v inventarizácii k 31.12.08.

    137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

    137Cs
    a_je_to Pozri príspevok
    U obidvoch, podľa znenia citovaných § - v cene nákupu a ako doklad stačí výdajka zo skladu v cene nadobudnutia bez DPH.
    Trošku doplním - tento tovar musí teda živnostník zdaniť do 15 dní odo dňa použitia tovaru na osobnú spotrebu, pre zdanenie musí vyhotoviť príslušný doklad s náležitosťami faktúry - § 71/9 ZDPH:
    (9) Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 3 a dodaní služby podľa § 9 ods. 2 a 3 je platiteľ povinný do pätnástich dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti vyhotoviť doklad. Doklad musí obsahovať náležitosti primerane podľa odseku 2 a na účely tohto zákona sa považuje za faktúru. Platiteľ, ktorému vznikne daňová povinnosť podľa § 19 ods. 10, je povinný do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti vyhotoviť doklad o použití, ktorý musí obsahovať náležitosti podľa odseku 2 písm. a), e), g), h) a i), a tento doklad sa považuje za faktúru.
    Treba preto vyhotoviť doklad (napr. s názvom Faktúra na osobnú spotrebu tovaru podľa § 8 ods. 3 ZDP), uviesť na ňu IČ DPH platiteľa, poradové číslo dokladu (pre "samospotrebu" môže byť aj samostatný číselný rad), množstvo, cenu tovaru a ostatné náležitosti, ktoré pre faktúru predpisuje zákon o DPH. A pripnúť kópiu výdajky zo skladu...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    k predchádzajúcim príspevkom - môže to byť výdajka zo skladu, ktorú kompetrentný pracovník doplní o popísané povinné náležitosti. Nemusí sa vyhotovovať faktúra.

    Zmena účelu použitia tovaru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.