Zavrieť

Porady

dobropis

Prosím Vás o urýchlenú radu. Môžem vystaviť dobropis ako faktúru a uviesť vo faktúre DOBROPISUJEME VÁM...., alebo musím vystaviť dobropis so samostatným číslom. dakujem za skorú odpoveď
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Môžeš.
0 0
gatab gatab

gatab je offline (nepripojený) gatab

Ďakujem Ti pekne.
0 0
polka polka

polka je offline (nepripojený) polka

Nikdy som nevystavovala dobropis. Robím v programe MRP a potrebujem vystaviť dobropis na celú sumu faktúry ešte z augusta. To mám vystaviť akože novú faktúru s mínusovými znamienkami a vytlačiť to ako dobrobis?
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Vystavíš ako fa, dáš typ dokladu - daňový dobropis, typ DPH necháš ako pri povinnosti a vystavíš s mínusovými znamienkami.
Ak budeš tlačiť, vo výstupných zostavách si dáš Faktúra a v predlohách výstupnej zostavy si nájdeš dobropis. Neviem, akú máš verziu programu, ja mám dobropis pod číslom výst. zostavy 013.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

polka Pozri príspevok
Nikdy som nevystavovala dobropis. Robím v programe MRP a potrebujem vystaviť dobropis na celú sumu faktúry ešte z augusta. To mám vystaviť akože novú faktúru s mínusovými znamienkami a vytlačiť to ako dobrobis?
Osobne by som ešte dodala, kedy vystavujeme dobropisy na celú FA:

§ 25

Oprava základu dane


(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví

a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.

Ak nedošlo k dodaniu tovaru alebo služby v mesiaci 8/2009, dobropis sa nevystavuje, urobí sa DDP 8/2009, FA sa stornuje.

Ak bol tovar dodaný v 8/2009, vystavuje sa dobropis-oprava, došlo k vráteniu dodávky za urč. podmienok dohodnutých v odber.-dodav.vzťahoch.
0 0
polka polka

polka je offline (nepripojený) polka

betka Pozri príspevok
Osobne by som ešte dodala, kedy vystavujeme dobropisy na celú FA:

§ 25
Oprava základu dane



(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví


a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.

Ak nedošlo k dodaniu tovaru alebo služby v mesiaci 8/2009, dobropis sa nevystavuje, urobí sa DDP 8/2009, FA sa stornuje.

Ak bol tovar dodaný v 8/2009, vystavuje sa dobropis-oprava, došlo k vráteniu dodávky za urč. podmienok dohodnutých v odber.-dodav.vzťahoch.
K dodaniu služby v mesiaci 8/2009 prišlo, lenže sú tam akési nezrovnalosti,a keďže nám odberatelia nechcú platiť, môj šéf to chce všetko zrušiť - demontovať a prerobiť tú pôvodnú faktúru na nižšiu sumu (aha, vlastne nie celú čiastku). Ja som však povedala, že tú faktúru nemôžem zrušiť, lebo je už odovzdané DP DPH za 3.Q 2009 a aj zaplatené, že treba vystaviť dobropis. Aj tak sa pýtam: Na úplnú sumu možno dobropis vystaviť len pri dodaní tobaru/služby v tuzemsku z iného členského štátu? Na v tuzemsku dodané sa to nevzťahuje?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

polka Pozri príspevok
K dodaniu služby v mesiaci 8/2009 prišlo, lenže sú tam akési nezrovnalosti,a keďže nám odberatelia nechcú platiť, môj šéf to chce všetko zrušiť - demontovať a prerobiť tú pôvodnú faktúru na nižšiu sumu (aha, vlastne nie celú čiastku). Ja som však povedala, že tú faktúru nemôžem zrušiť, lebo je už odovzdané DP DPH za 3.Q 2009 a aj zaplatené, že treba vystaviť dobropis. Aj tak sa pýtam: Na úplnú sumu možno dobropis vystaviť len pri dodaní tobaru/služby v tuzemsku z iného členského štátu? Na v tuzemsku dodané sa to nevzťahuje?
Uplný súhlas so šéfom. AK niekto neplatí, treba zobrať tovar spať a všetko, čo sa dá.
V prvom rade sa nemôžete vkradnúť a odobrať spať svoj tovar len tak, aby Vás náhodou z niečoho neobvinili, i keď je tovar Váš. V OZ by sa určite niečo našlo.
Vypracujte si nejaký súhlas s tým, že odberatel súhlasí s vrátením tovaru a môžete ho demontovať. Keď to máte podpísané, berte všetko, čo je Vaše.
Keď si to vezmete spať, urobíte dobropis.
FA nemôžete len tak zrušiť, ani dobropisovať ju celú.
Ak sa jedná i o dodanie služieb, služba bola vykonaná, službu nemožno len tak zrušiť. Existuje možnosť dohody a to v prípade, že nebola dodaná celá služba, alebo sa s dodavatelom dohodnete na znížení ceny za službu.

Dajte si pozor, ste v práve, ale aby sa to napokon neobrátilo voči Vám s takýmito otázkami:
Dodali ste službu? Ano.
Prečo ste robili dobropis na celú dodávku? Lebo nám nezaplatil. A toto nie je správne, pretože k dodaniu či už služby, alebo tovaru došlo.
Prečo ste dobropisovali tovar? Pretože bol vrátený spať celý a odberatel súhlasil s demontážou. Tu je dobropis za vrátenie správny, ibaže pred nami stojí otázka:

...... či nedošlo k dodaniu tovaru s montážou v tuzemsku, pretože toto všetko spolu sa považuje za službu.
1 0
polka polka

polka je offline (nepripojený) polka

betka Pozri príspevok
ibaže pred nami stojí otázka:

...... či nedošlo k dodaniu tovaru s montážou v tuzemsku, pretože toto všetko spolu sa považuje za službu.
Všetko mi je teraz jasné a veľmi ti za objasnenie ďakujem, ale tejto poslednej časti dosť dobre nerozumiem, môžeš mi to prosím ťa bližšie vysvetliť?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Mam vystavenu fakturu v 10/2009, nakolko tovar bol vrateny, tak na tu istu sumu mam o par dni vystaveny dobropis. Mozem automaticky spravit zapocet faktury a dobropisu k nej, bez suhlasu odberatela?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
nika.sum Pozri príspevok
Mam vystavenu fakturu v 10/2009, nakolko tovar bol vrateny, tak na tu istu sumu mam o par dni vystaveny dobropis. Mozem automaticky spravit zapocet faktury a dobropisu k nej, bez suhlasu odberatela?
Áno, ide o jednostranný zápočet.
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Mám takýto problém: Dodávateľ z ČR priviezol tovar, ktorý sme hneď vrátili. Prišla mi faktúra + tovar + paleta - tovar - paleta = 0,- €. Teraz neviem, či to mám uvádzať v intrastate a súhrnnom výkaze....
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

heja3 Pozri príspevok
Mám takýto problém: Dodávateľ z ČR priviezol tovar, ktorý sme hneď vrátili. Prišla mi faktúra + tovar + paleta - tovar - paleta = 0,- €. Teraz neviem, či to mám uvádzať v intrastate a súhrnnom výkaze....
Má sa v intrastate a súhrnnom výkaze vykazovať tovar, ktorý vlastne ani nebol dodaný? Hneď bol vrátený, otočené vozidlo do ČR.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Prosím o radu. Mám dva dobropisy od Orange s dátumom vystavenia 13.4.2010. Obidva sú na faktúry z minulého roku z decembra a novembra. Jeden je na vrátenie telefonu teda celá suma faktúry a druhý je len časť z faktúry. Kedže daňové je podané DPH vysporiadaná tak teraz neviem ako to zaúčtovať tieto dva dobropisy do PÚ v Omege a čo s nákladmi roku 2009 a hlavne DPH? Telefon musím vyradiť ibaže už mal byť vlani ale dozvedela som sa to až teraz. Ďakujem za pomoc.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mirčiak Pozri príspevok
Prosím o radu. Mám dva dobropisy od Orange s dátumom vystavenia 13.4.2010. Obidva sú na faktúry z minulého roku z decembra a novembra. Jeden je na vrátenie telefonu teda celá suma faktúry a druhý je len časť z faktúry. Kedže daňové je podané DPH vysporiadaná tak teraz neviem ako to zaúčtovať tieto dva dobropisy do PÚ v Omege a čo s nákladmi roku 2009 a hlavne DPH? Telefon musím vyradiť ibaže už mal byť vlani ale dozvedela som sa to až teraz. Ďakujem za pomoc.
Zaúčtujete ich do apríla.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Prosím o radu. Mám dva dobropisy od Orange s dátumom vystavenia 13.4.2010. Obidva sú na faktúry z minulého roku z decembra a novembra. Jeden je na vrátenie telefonu teda celá suma faktúry a druhý je len časť z faktúry. Kedže daňové je podané DPH vysporiadaná tak teraz neviem ako to zaúčtovať tieto dva dobropisy do PÚ v Omege a čo s nákladmi roku 2009 a hlavne DPH? Telefon musím vyradiť ibaže už mal byť vlani ale dozvedela som sa to až teraz. Ďakujem za pomoc.

Zaúčtujete ich do apríla.

A ako ich presne mám zaúčtovať? Totižto ja som sa s dobropisom ešte nestretla tak mi to úplne nie je jasné. A čo s DPH? V 2. štvrťroku si ju pripočítam k daňovej povinnosti?
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

mirčiak Pozri príspevok
Prosím o radu. Mám dva dobropisy od Orange s dátumom vystavenia 13.4.2010. Obidva sú na faktúry z minulého roku z decembra a novembra. Jeden je na vrátenie telefonu teda celá suma faktúry a druhý je len časť z faktúry. Kedže daňové je podané DPH vysporiadaná tak teraz neviem ako to zaúčtovať tieto dva dobropisy do PÚ v Omege a čo s nákladmi roku 2009 a hlavne DPH? Telefon musím vyradiť ibaže už mal byť vlani ale dozvedela som sa to až teraz. Ďakujem za pomoc.

Zaúčtujete ich do apríla.

A ako ich presne mám zaúčtovať? Totižto ja som sa s dobropisom ešte nestretla tak mi to úplne nie je jasné. A čo s DPH? V 2. štvrťroku si ju pripočítam k daňovej povinnosti?
No tak skúsim predsa niečo napísať, čo si myslím, ako by to malo byť zaúčtované. Čiže došlý dobropis za telefonne služby zaúčtujem -518, -343/-321. Nasledujúce faktúry si ponížime o sumy z tohto dobropisu a to ako úhradu zaúčtujem 321/311. Je to tak správne? S rokom 2009 sa už nebudem zaoberať lebo náklady sa ponížia v tomto roku a DPH sa vyrovná v najbližšom podávaní daňového priznania. Môže to všetko byť takto? Ďakujem
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

mirčiak Pozri príspevok
No tak skúsim predsa niečo napísať, čo si myslím, ako by to malo byť zaúčtované. Čiže došlý dobropis za telefonne služby zaúčtujem -518, -343/-321. Nasledujúce faktúry si ponížime o sumy z tohto dobropisu a to ako úhradu zaúčtujem 321/311. Je to tak správne? S rokom 2009 sa už nebudem zaoberať lebo náklady sa ponížia v tomto roku a DPH sa vyrovná v najbližšom podávaní daňového priznania. Môže to všetko byť takto? Ďakujem
Prosím nikto nevie poradiť či je to správne? S dobropisom som sa ešte nestretla. A ešte by som poprosila aj na názor účtovania dobropisu za mobilný telefon, ktorý bol reklamovaný a teraz naň tiež prišiel dobropis. Telefon bol zaradený do majetku cez účet 042 a jednorazovo odpísaný ešte v novembri 2009. Neviem ako tento dobropis mám teda zaúčtovať. Poprosím niekoho skontrolovať text vyššie a poradiť s týmto telefonom ak niekto vie. Ďakujem.
0 0
katka25 katka25

katka25 je offline (nepripojený) katka25

mam takyto problem. v roku 2008 a v roku 2009 mi dosli dobropisove faktury od byvaleho prenajimatela (vyuctovanie energii - preplatok), co nas samozrejme potesilo ... dodnes mi ale tieto dobropisy z neznamych dovodov neboli uhradene. zatial som urgovala len mailom (nereagovali) a telefonicky (slubovali) , ale nedockala som sa. pritom ide o solventnu firmu, ktora vlastni vela nehnutelnosti a tvaria sa ako velmi prestizna firma ... otazka je, ci mozem postupovat presne tak ako ked sa jedna o neuhradenu fakturu, cize najprv upomienky, a potom postupenie pravnikovi...?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Firma dostala faktúru, na ktorej je uvedený nakúpený materiál, ale aj vrátené palety a vrátený nejaký predtým odobraný materiál. Je tátofaktúra správne vystavená? Nemali nám poslať 2 doklady - faktúru a dobropis?
Rozpis DPH je takto:

Fakturovaný materiál +500
Vrátený materiál -200
Vrátené palety -100
Celkom bez DPH 200
DPH 19 % 38
Celkom k úhrade 238
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Veĺmi pekne poprosím súrne o radu. Mám takýto problém. V 12/2009 bola prijatá záloha - k nej vystavená aj vyúčt.faktúra za prijatie platby. Dodanie bolo v 3/2010, kde sa táto záloha mala odrátať, ale stal sa omyl a neodrátala sa celá ,ale iba väčšia časť. Môžem aj v tomto prípade vystaviť dobropis a uviesť, že bola omylom neodrátaná celá záloha? Ak áno, dátum dodania v tomto prípade bude dátum vystavenia a odovzdania "preplatku"? A pôjde mi to do DPH za 7/2010?

Alebo ako postupovať v takomto prípade?


Vopred ďakujem za rady
Naposledy upravil L-M : 27.07.10 at 09:21
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať