Zavrieť

Porady

Náhrady za používanie súkr.vozidla na podnikanie

Prosím Vás, konateľ si prepláca náhrady za použitie súkr.vozidla na podnikanie. Vedie si na to evidenciu jázd. Chodí po celom Slovensku. Pokiaľ si nechce uplatňovať stravné, tak nemusí robiť služobné cesty? Myslím, že na to, aby tie náhrady za PL a opotrebenie auta boli daňovo uznané stačí evidencia jázd. Súhlasíte?
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

zuzkadzugi Pozri príspevok
Prosím Vás, konateľ si prepláca náhrady za použitie súkr.vozidla na podnikanie. Vedie si na to evidenciu jázd. Chodí po celom Slovensku. Pokiaľ si nechce uplatňovať stravné, tak nemusí robiť služobné cesty? Myslím, že na to, aby tie náhrady za PL a opotrebenie auta boli daňovo uznané stačí evidencia jázd. Súhlasíte?
Nesúhlasím. Ak chce uplatniť náhradu 0,183€/km a aj náhradu PHM, tak táto náhrada sa týka výhradne služobných ciest - viď zákon o dani z príjmov §19 ods. 2 písm. e):

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Z toho prvého vytmaveného textu vyplýva, že musí ísť o pracovnú cestu t.j. výkon práce mimo miesta, kde pravidelne vykonáva činnost. A ak ide o pracovnú cestu, tak dokladom o vykonaní pracovnej cesty nie je kniha jázd, ale vyúčtovanie pracovnej cesty. Takže ak chce obe náhrady, tak potrebuje vyúčtovanie pracovných ciest.



Pokiaľ by si účtoval náklady len podľa knihy jázd, tak v takom prípade sa nejedná o pracovnú cestu a môže si účtovať len náhradu spotrebovaného PHM podľa knihy jázd, pričom sa uplatňuje ten istý §19 ods. 2 ale písm. l), kde má 3 možnosti uplatniť si tieto náklady za PHM:

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky
1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

ale nemôže si uplatniť náhradu 0,183 €, lebo toto ustanovenie mu to neumožňuje.

Takže záver:

Ak chce len knihu jázd - môže si uplatniť len náhradu PHM
ak si chce uplatniť aj základnú náhradu - musí si viesť evidenciu o pracovných cestách (vyúčtovania).
0 0
zuzkadzugi zuzkadzugi

zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

Áno máte pravdu. Ale v tom vyúčtovaní nebude nič viac než v tej evidencii jázd, preto sa mi zdá zbytočné robiť obe veci. Prikladám aj evidenciu jázd.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

zuzkadzugi Pozri príspevok
Áno máte pravdu. Ale v tom vyúčtovaní nebude nič viac než v tej evidencii jázd, preto sa mi zdá zbytočné robiť obe veci. Prikladám aj evidenciu jázd.
Práveže vo vyúčtovaní PC by malo byť toho viac - prsné hodiny začiatku a konca PC, stravné.
Pokiaľ tú knihu jázd trochu rozšíriš, tak to môžeš nazvať aj ako vyúčtovania PC.
0 0
zuzkadzugi zuzkadzugi

zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

ok, ďakujem :-)
0 0
Tomasmar Tomasmar

Tomasmar je offline (nepripojený) Tomasmar

Zdravím vás! Rád by som vás požiadal o radu. Pracujem pre jednu firmu na dohodu. Dohodli sme sa, že budem používať pri výkone práce svoje motorové vozidlo. Tieto činnosti vykonávam výlučne v meste, ktoré mám aj uvedené v zmluve. Na aké náhrady mám nárok. Sú to len PHM alebo aj náhrady za použitie vlastného motorového vozidla. Ďakujem
0 0
Tomasmar Tomasmar

Tomasmar je offline (nepripojený) Tomasmar

Ahojte
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

zamestnanec, ktorý používa svoje súkromné vozidlo na pracovné cesty pri vyúčtovaní doložil pakrovací lístok. Uvediem ho do kolonky "nutné vedľajšie výdavky"? alebo kam inam to patrí?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

anna81 Pozri príspevok
zamestnanec, ktorý používa svoje súkromné vozidlo na pracovné cesty pri vyúčtovaní doložil pakrovací lístok. Uvediem ho do kolonky "nutné vedľajšie výdavky"? alebo kam inam to patrí?
Ďakujem za odpoveď.
Áno, patrí to presne tam.
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Ďakujem Chobot!
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

Môže si podnikateľ uplatňovať náhrady za spotrebované PHM a základnú náhradu za km pri využívaní auta na služovné cesty pri aute, ktoré je napísané na jeho dcéru?
0 0
JANULA999 JANULA999

JANULA999 je offline (nepripojený) JANULA999

Rada by som vedela, ak konateľ jazdí na svojom súkromnom aute na pracovnú cestu , tak som povinná podať oznámenie vzniku daňovej povinnosti alebo stačí až v január/2010 podať DP za motorové vozidlo. A ak dobre rozmýšľam tak túto dať bude platiť za konateľa spoločnosť? A ak možem tak prosím napíšte mi ako mám vypočítať náhradu pohonných hmot. díky
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

ingak Pozri príspevok
Môže si podnikateľ uplatňovať náhrady za spotrebované PHM a základnú náhradu za km pri využívaní auta na služovné cesty pri aute, ktoré je napísané na jeho dcéru?
Môže iba PHM. Základnú náhradu by si mohol len keby išlo o jeho vlastné auto.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

JANULA999 Pozri príspevok
Rada by som vedela, ak konateľ jazdí na svojom súkromnom aute na pracovnú cestu , tak som povinná podať oznámenie vzniku daňovej povinnosti alebo stačí až v január/2010 podať DP za motorové vozidlo.
Až v januári 2010


JANULA999 Pozri príspevok
A ak dobre rozmýšľam tak túto dať bude platiť za konateľa spoločnosť?
Áno.

JANULA999 Pozri príspevok
A ak možem tak prosím napíšte mi ako mám vypočítať náhradu pohonných hmot. díky
cena PHM x spotreba na 1 km x počet km = náhrada za PHM
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

Ak ide o súkromné auto, čiže nie je v majetku spoločnosti, tak sa nehlási na DU a neplatí sa cestná daň. Ak je v majetku - co musí byť zapísané aj v techničaku, tak vtedy sa platí cestná daň.
0 0
JANULA999 JANULA999

JANULA999 je offline (nepripojený) JANULA999

Mám ešte otázočku. Ak teda konateľ čiže je aj zamestnanec používa súkromné auto, može mu s. r. o. preplatiť aj diaľničnú známku, možem si to dať do nákladov? díky
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Zuzka, nezabudni pri používaní súkromného vozidla pre firmu, na cestnú daň, lebo ju treba zaplatiť ak zamestnanec použil na pracovnú cestu vlastné súkromné auto!!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

truch Pozri príspevok
Zuzka, nezabudni pri používaní súkromného vozidla pre firmu, na cestnú daň, lebo ju treba zaplatiť ak zamestnanec použil na pracovnú cestu vlastné súkromné auto!!
Iba trochu poopravím termínus technikus, nie cestnú daň, tú už nemáme, ale daň z motorových vozidiel.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

jasné, že daň z motorových vozidiel, aj tak stále používam termín cestná daň,to vieš tak to mám v mysli:-)) Ignak nemá pravdu, § 85 ods2písm.a, musí zamestnávateľ zaplatiť daň z motorového vozidla, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi, ktorý je majiteľom auta. To neplatí ak má auto na leasing, alebo vykonal pracovnú cestu na aute , ktoré vlastní niekto iní
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

Chobot, poraď prosím Ťa aj mne.
1.Živnostníkovi vypomáha vo firme manželka bez PP - dôchodkovo poistená, teda nejde o nelegálnu prácu. Ak tá manželka použije na pracovnú cestu súkromné MV, napísané na manžela, čo si môže dať živnostník do nákladov? Firemné auto používa živnostník.
2. Kedy môže živnostník používať na služobnú cestu svoje súkromné auto, ak má v majetku auto firemné? (ide mu o náhradu za km).
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
ingak Pozri príspevok
Ak ide o súkromné auto, čiže nie je v majetku spoločnosti, tak sa nehlási na DU a neplatí sa cestná daň. Ak je v majetku - co musí byť zapísané aj v techničaku, tak vtedy sa platí cestná daň.
No mám pocit, že to nie je správne. Ak ide o súkr.MV nezapísané v majetku spoločnosti, tak daň z MV za zamestnanca, prípadne konateľa platí spoločnosť, pre ktorú bola služobná cesta vykonaná.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať