Zavrieť

Porady

Náhrady za používanie súkr.vozidla na podnikanie

Prosím Vás, konateľ si prepláca náhrady za použitie súkr.vozidla na podnikanie. Vedie si na to evidenciu jázd. Chodí po celom Slovensku. Pokiaľ si nechce uplatňovať stravné, tak nemusí robiť služobné cesty? Myslím, že na to, aby tie náhrady za PL a opotrebenie auta boli daňovo uznané stačí evidencia jázd. Súhlasíte?
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
ingak Pozri príspevok
Ak ide o súkromné auto, čiže nie je v majetku spoločnosti, tak sa nehlási na DU a neplatí sa cestná daň. Ak je v majetku - co musí byť zapísané aj v techničaku, tak vtedy sa platí cestná daň.
A neuvedieš, kde sa o tom takto píše? Lebo ja som to v zákone o miestnych daniach 582/2004 čítal inak.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

milkami Pozri príspevok
Chobot, poraď prosím Ťa aj mne.
1.Živnostníkovi vypomáha vo firme manželka bez PP - dôchodkovo poistená, teda nejde o nelegálnu prácu. Ak tá manželka použije na pracovnú cestu súkromné MV, napísané na manžela, čo si môže dať živnostník do nákladov? Firemné auto používa živnostník.
Na toto ti neviem jednoznačne odpovedať.

milkami Pozri príspevok
2. Kedy môže živnostník používať na služobnú cestu svoje súkromné auto, ak má v majetku auto firemné? (ide mu o náhradu za km).
Hocikedy. To, že má aj firemné, nehrá žiadnu rolu.
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

Ďakujem aj za to, skúsim na DÚ. Ty vôbec nespíš?(3:02)
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

milkami Pozri príspevok
Ďakujem aj za to, skúsim na DÚ. Ty vôbec nespíš?(3:02)
Čert nikdy nespí...

Ale nie, včera som sa dostal na komp až po polnoci a trochu som to natiahol..
0 0
salamun salamun

salamun je offline (nepripojený) salamun

Chobot Pozri príspevok
Čert nikdy nespí...

Ale nie, včera som sa dostal na komp až po polnoci a trochu som to natiahol..
prosim o radu: živnostník nemá v podnikaní auto. vykonával služobné cesty - rozvoz tovaru súkromným autom, avšak je napísané na jeho brata. je pre neho možné uplatniť nejaké náklady aj vo svojej živnosti? môže si vypísať cestovný príkaz na súkromné MV ktoré je bratovo, nie jeho? môže si uplatniť náhradu za PHL + náhradu za kilometre? alebo iba PHL? čo s DPH (je totižto aj platcom DPH). Dá sa to prípadne vyriešiť prenajatím si auta od brata napr. na zmluvu o bezplatnom prenechaní veci? bolo by výhodnejšie urobiť zmluvu na fyzickú osobu, alebo na živnosť? kedy by sa musel prihlásiť na daň z motorových vozidiel?
skúste mi poradiť ak máte nejaké podobné skúsenosti, lebo toto je na mňa veľa. vopred veľmi pekne ďakujem
0 0
zuzkadzugi zuzkadzugi

zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

Prosím ťa Chobot, ak si chce konateľ spoločnosti vyplatiť náhrady PHM + náhradu za km, musí ísť o pracovnú cestu. Je jedno, či to auto je napísané na neho alebo niekoho iného?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzkadzugi Pozri príspevok
Prosím ťa Chobot, ak si chce konateľ spoločnosti vyplatiť náhrady PHM + náhradu za km, musí ísť o pracovnú cestu. Je jedno, či to auto je napísané na neho alebo niekoho iného?
NIe som Chobot, ale napíšem: áno, náhrady patria len pri pracovnej ceste. Náhrady mu patria vtedy, ak použije iné vozidlo, ako vozidlo zamestnávateľa.
0 0
zuzkadzugi zuzkadzugi

zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

ďakujem Tweety :-)
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Prosím o radu, SZčO má napísané v ŽL miesto podnikania trvalé bydlisko a zároveň má v ŽL zapísané dve rôzne prevádzkarene s inou adresou. Môže si SZČO uplatniť náhrady za používanie súkr.vodidla na cesty z miesta podnikania do prevádzkarní? Dostala som vysvetlenie, že miesto, kde pravidelne vykonáva svoju činnosť sa nedá jednoznačne určiť, pretože je to približne rovnakým pomerom na každom mieste.
0 0
kataria kataria

kataria je offline (nepripojený) kataria

dobrý deň, pracujem v alfe, nie sme platcami dph, auto je na rodné číslo a používa sa na podnikanie, cestná daň je zaplatená a chcem vyúčtovať pracovnú cestu. Nie som si istá niektorými vecami. Najskôr som si dala do prevádzkovej réžie benzín, ktorý sme tankovali počas celého mesiaca, potom som začala vypisovať knihu jázd..teraz neviem, či som urobila správne, že som ten benzín zaúčtovala? netreba účtovať len benzín, ktorý sa skutočne minie v rozpise jázd? a kedy sa účtuje náhrada za km, na konci roka alebo po každej jazde? mám vypisovať aj tie cestovné príkazy? mockrát Ďakujem mám z toho mierny chaos.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
kataria Pozri príspevok
dobrý deň, pracujem v alfe, nie sme platcami dph, auto je na rodné číslo a používa sa na podnikanie, cestná daň je zaplatená a chcem vyúčtovať pracovnú cestu. Nie som si istá niektorými vecami. Najskôr som si dala do prevádzkovej réžie benzín, ktorý sme tankovali počas celého mesiaca, potom som začala vypisovať knihu jázd..teraz neviem, či som urobila správne, že som ten benzín zaúčtovala? netreba účtovať len benzín, ktorý sa skutočne minie v rozpise jázd? a kedy sa účtuje náhrada za km, na konci roka alebo po každej jazde? mám vypisovať aj tie cestovné príkazy? mockrát Ďakujem mám z toho mierny chaos.
Auto nie je v majetku, potom ani bločky o nákupe PML nie sú nákladom(teda nejdú do réžie) Patrí ti iba paušálna náhrada a náhrada za spotrebované PHL, podľa počtu najazdených km.
0 0
kataria kataria

kataria je offline (nepripojený) kataria

a čo s tými cestovnými príkazmi? tie sa vypisujú po každej jazde? ktorý zákon o tom hovorí? Ď.
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

kataria Pozri príspevok
a čo s tými cestovnými príkazmi? tie sa vypisujú po každej jazde? ktorý zákon o tom hovorí? Ď.

POSKYTOVANIE NÁHRAD

Náhrady pri pracovnej ceste
§ 3


(1) Zamestnávateľ vysielajúci zamestnanca na pracovnú cestu písomne určí miesto jej nástupu, miesto výkonu práce, čas trvania, spôsob dopravy a miesto skončenia pracovnej cesty; môže určiť aj ďalšie podmienky pracovnej cesty. Zamestnávateľ je pritom povinný prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, určiť podmienky pracovnej cesty podľa odseku 1 jedným rozhodnutím

a) pre viacerých zamestnancov,
b) na viacero pracovných ciest zamestnanca.


Je to zákon o cestovných náhradách
0 0
asad3 asad3

asad3 je offline (nepripojený) asad3

prosim o odpoved. Musi s.r.o. zaplatit dan z MV za zamestnanca, ak on pouzil na sluzobnu cestu vozidlo, ktore je napisane na meno jeho manzelky? Dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

asad3 Pozri príspevok
prosim o odpoved. Musi s.r.o. zaplatit dan z MV za zamestnanca, ak on pouzil na sluzobnu cestu vozidlo, ktore je napisane na meno jeho manzelky? Dakujem
Nie.
0 0
korzar korzar

korzar je offline (nepripojený) korzar

Rad by som vedel ako účtovať bloky na PH 100% Alebo 80% bez knihy jázd ďakujem.
0 0
juja72 juja72

juja72 je offline (nepripojený) juja72

ja by som tiež chcela poradiť: SZČO dochádzal denne 60-70 km určitý čas pracovať na svuje zákazku ktorú dostal. Neodkladal si
však bločiky z nákupu PHM, dáň za r. 2009 zaplati teraz, požival svoje súkromné auto. Môže si uplatniť cestné náhrady a ako ich zdokladovať pre DU?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

korzar Pozri príspevok
Rad by som vedel ako účtovať bloky na PH 100% Alebo 80% bez knihy jázd ďakujem.
Málo informácií, ale ak máš auto v obchodnom majetku a nechceš robiť knihu jázd, tak potom do výdavkov môžeš dať len 80%, ak chceš uplatniť 100%, treba robiť knihu jázd
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

babi2 Pozri príspevok
Málo informácií, ale ak máš auto v obchodnom majetku a nechceš robiť knihu jázd, tak potom do výdavkov môžeš dať len 80%, ak chceš uplatniť 100%, treba robiť knihu jázd
Len na doplnenie - treba uviesť ešte stav tachometra na začiatku zdaňovacieho obdobia a na konci zdaň. obdobia.
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

ahojte, zaujala ma táto téma. celkom nerozumiem tým 80%. ako sa to počíta?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať