Zavrieť

Porady

Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kimart Pozri príspevok
Účtuje sa zálohová faktúra s DPH, hneď pri vystavení?
ZF neúčtujeme, účtujeme len jej platbu. A dph z prijatej, alebo poskytnutej platby, samozrejme, ak máme faktúru k nim.
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

Ďakujem za upozornenie, myslela som vystavenie zálohovej fa s DPH alebo bez?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kimart Pozri príspevok
Ďakujem za upozornenie, myslela som vystavenie zálohovej fa s DPH alebo bez?
ZF má obsahovať aj základ aj dph, teda dph je v celkovej výške obsiahnutá.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Daňová povinnosť vzniká až po zaplatení zálohy. Ja vystavujem predfaktúru bez dane a po jej zaplatení vystavím daňový doklad aj s DPH.
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

Robila som to tak ako Tamila, no bola som upozornená, že po novom roku sa vystavuje zálohová fa aj s DPH, je to tak?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kimart Pozri príspevok
Robila som to tak ako Tamila, no bola som upozornená, že po novom roku sa vystavuje zálohová fa aj s DPH, je to tak?
Pozri môj prísp.č.4.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Súhlasím s Tweety, zálohová platba je základ + DPH.
0 0
učtovníčka učtovníčka

učtovníčka je offline (nepripojený) učtovníčka

Prosím o radu ako postupovať v prípade, že firma stavia byty na predaj. Začala ich predávať prostredníctvom realitky. Prijali prvú zálohu 2500 EUR. Cena bytu bude cca 40 tis EUR. Ako vystaviť faktúru keď byty budú hotové až v budúcom roku v máji. Má niekto skúsenosť s účtovaním takejto firmy. Veľmi by som ocenila každú radu. Ďakujem
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

učtovníčka Pozri príspevok
Prosím o radu ako postupovať v prípade, že firma stavia byty na predaj. Začala ich predávať prostredníctvom realitky. Prijali prvú zálohu 2500 EUR. Cena bytu bude cca 40 tis EUR. Ako vystaviť faktúru keď byty budú hotové až v budúcom roku v máji. Má niekto skúsenosť s účtovaním takejto firmy. Veľmi by som ocenila každú radu. Ďakujem
Skúsenosť s účtovaním takejto firmy nemám, ale môj názor je ten, že aj tu platí nasledovné

Zákon o DPH §19 Daňová povinnosť
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Čiže máš povinnosť do 15 dní od prijatia platby vystaviť daňový doklad k DPH na prijatú sumu. Túto sumu potom odpočítaš od celkovej faktúry v r.2010
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

ja sa chcem spýtať my sme poslali zálohu na opravu v sume 1.000 EUR poslali nám zálohovú faktúru na túto platbu môžem si na základe tejto zálohovej faktúry odrátat DPH ked nemám ešte skutočnú faktúru lebo to nie je ešte opravené poradte mi?
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Po zaplatení zálohy by ti mali poslať daňový doklad, z ktorého si odpočítaš DPH. Po dokončení práce príde vyúčtovacia fa na zvyšok ceny.
0 0
hnedoočka hnedoočka

hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac
Tamila Pozri príspevok
Po zaplatení zálohy by ti mali poslať daňový doklad, z ktorého si odpočítaš DPH. Po dokončení práce príde vyúčtovacia fa na zvyšok ceny.
ak bude ostrá faktúra v ten istý mesiac ako zaplatená záloha, tak ti zálohu odpočítajú jednou sumou z konečnej sumy: čiže základ dane + daň = celkom suma za prácu mínus záloha 1000 eur...k úhrade rozdiel.

no ak ti vystavia faktúru až nasledujúci mesiac, na tých 1000 eur ti vystavia daňový základ : základ+ DPH = 1000 eur a v ostrej fa ti všetko odpočítajú od celkovej ceny práce.

čiže nielen vyfakturovať zvyšok ceny.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

hnedoočka Pozri príspevok
ak bude ostrá faktúra v ten istý mesiac ako zaplatená záloha, tak ti zálohu odpočítajú jednou sumou z konečnej sumy: čiže základ dane + daň = celkom suma za prácu mínus záloha 1000 eur...k úhrade rozdiel.

no ak ti vystavia faktúru až nasledujúci mesiac, na tých 1000 eur ti vystavia daňový základ : základ+ DPH = 1000 eur a v ostrej fa ti všetko odpočítajú od celkovej ceny práce.

čiže nielen vyfakturovať zvyšok ceny.
Súhlasím, nerozpísala som tak tak podrobne ako ty.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

no to mi je jasne ale oni mi poslali len zalohovu fakturu kde je vycisleny zaklad + dph a napisane na nej moznost odpocitania dph tak som z toho jelen
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

zuzanna Pozri príspevok
no to mi je jasne ale oni mi poslali len zalohovu fakturu kde je vycisleny zaklad + dph a napisane na nej moznost odpocitania dph tak som z toho jelen
Zuzanka, pre Teba je dôležité vedieť nasledovné:

Preddavková ( zálohová je vraj čechizmus = nespisovné) faktúra, ktorá je vystavená vopred pred úhradou tohto preddavku, nie je účtovným dokladom, a ani tzv. daňovým dokladom. Je to iba informácia pre teba ... a je dosť obľúbeným nástrojom na rýchlejšiu úhradu... čiže, či je tam uvedená DPH, základ dane bez DPH, či celková čiastka je úplne jedno ... nie je dokladom o ktorom účtuješ ... nakoľko nemáš účtovný prípad.

Ale ak na základe tejto " preddavkovej faktúry" uhradíš tento preddavok, dochádza k tzv. inkasu preddavku a vtedy účtuješ iba o jeho úhrade a zároveň, ak si platcom dane z pridanej hodnoty, tak potom práve v tomto momente dochádza ku vzniku daňovej povinnosti = ide o deň dodania tovaru alebo služby stanovený § 19, ods. 4 Zákona č. 222/2004 o dani z pridanej hodnoty:
"Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z*prijatej platby dňom prijatia platby."


Takže pozri si príspevok č. 13 od hnedoočky a podľa neho postupuj ...
Naposledy upravil promont maja : 14.12.09 at 12:45
1 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

no po lopate dna 22.11. sa nam pokazil kamion firma zavolala ze nam ho opravi ak posleme zalohu tak ziadny doklad a poslali sme 1000 EUR a za 5 dni nam prisla faktura zalohova na tych 1000Eur vyuctovacia zatial neprisla ??????
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Ak bola celková suma opravy 1000 € a oprava už bola ukončená, mali rovno poslať ostrú fa, kde by bola záloha odpočítaná, suma k úhrade nula.
Ak mali ešte niečo robiť v decembri, zálohová fa mala byť v novembri a vyúčtovacia fa by mala byť po ukončení prác a z celkovej sumy odrátaná záloha.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

zuzanna Pozri príspevok
ja sa chcem spýtať my sme poslali zálohu na opravu v sume 1.000 EUR poslali nám zálohovú faktúru na túto platbu môžem si na základe tejto zálohovej faktúry odrátat DPH ked nemám ešte skutočnú faktúru lebo to nie je ešte opravené poradte mi?
Píšeš, že to nie je ešte opravené, čiže služba nie je ukončená. Po ukončení služny dostaneš vyúčtovaciu faktúru.
Keďže prijali preddavok, mali povinnosť vystaviť faktkúru k prijatému preddavku.
Je to doklad na základe, ktorého dodávateľ odvedie Dph na výstupe a odberateľ si odpočíta Dph na vstupe.

Ak má táto faktúra všetky náležitosti, tak si môžeš na jej základe odpočítať Dph (už len z toho dôvodu, že si im poskytla preddavok).
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

zuzanna Pozri príspevok
no to mi je jasne ale oni mi poslali len zalohovu fakturu kde je vycisleny zaklad + dph a napisane na nej moznost odpocitania dph tak som z toho jelen
zuzanna Pozri príspevok
no po lopate dna 22.11. sa nam pokazil kamion firma zavolala ze nam ho opravi ak posleme zalohu tak ziadny doklad a poslali sme 1000 EUR a za 5 dni nam prisla faktura zalohova na tych 1000Eur vyuctovacia zatial neprisla ??????
Pokúsim sa to zhrnúť z môjho pohľadu. V týchto terminológiách je dobrý zmätok. Závisí nielen od pragmatických zvyklostí firmy, ale aj od používaného fakturačného softvéru. Robím o.i. v SAPe BO a ten má tri stupne. Prvý je Požiadavka na zálohu, ako výzva na platbu a neúčtuje sa, nie je účtovným dokladom ani u dodavateľa, ani u odberateľa. Druhý je Zálohová faktúra, ktorá nasleduje hneď po platbe, má DPH, aj deň zdaniteľného plnenia. Je už daňovým dokladom, ale účtuje sa z neho iba DPH, oproti 379 u odberateľa, alebo oproti 378 u dodávateľa. Základ dane nie, iba DPH. Tretí stupeň je Faktúra, ktorá obsahuje v prvých dvoch riadkoch plnú fakturáciu a plnú DPH, v ďalších dvoch riadkoch mínusom odpočet zálohy vrátane DPH, piaty riadok je výsledná suma, iba na doplatok k zálohe.
Skrátka, na záver....nič, čo príde pred platbou ako výzva nie je účtovný, ani daňový doklad. Čokoľvek, čo príde po platbe a má IČ DPH, dátum zd. plnenia a DPH aj sumu zálohy je zálohová fa a daňový doklad, ktorý ide do priznania. Konečná fa....to je už hádam jasné, aj základ, aj DPH sa kompenzujú na výsledný doplatok a doúčtovanie.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

zuzanna Pozri príspevok
no po lopate dna 22.11. sa nam pokazil kamion firma zavolala ze nam ho opravi ak posleme zalohu tak ziadny doklad a poslali sme 1000 EUR a za 5 dni nam prisla faktura zalohova na tych 1000Eur vyuctovacia zatial neprisla ??????
Zuzanka, takže pokračujem ( aj keď je to zrejmé z predchádzjúcich príspevkov - hlavne od a_je_to) ...

Príklad:

1. Dňom prijatia, resp. poskytnutia preddavku dochádza ku daňovej povinnosti dane z pridanej hodnoty v súvislosti s dodržaním ustanovenia § 19, ods. 4 Zákona č. 222/2004 o dani z pridanej hodnoty: "Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z*prijatej platby dňom prijatia platby." = máš povinnosť vystaviť faktúru, v tomto prípade sa táto faktúra týka zúčtovania DPH z preddavku, teda preto sme si ju my, účtovníčky, nazvali preddavkovou faktúrou .... a tie " preddavkové faktúry" vystavené pred inkasom preddavku majú ten istý názov, ale v skutočnosti ich nikde k účtovnej evidencii neprikladáme ... takže účtovne neexistujú.

Takže tvoja preddavková faktúra by mala mať dátum dodania totožný s dátumom úhrady preddavku. Keďže si zatiaľ uhradila iba predmetný preddavok a oprava auta nebola uskutočnená a Vami prevzatá, tak Vám tá firma vystavila v súlade s vyššie spomínaným paragrafom preddavkovú faktúru a táto faktúra musí mať všetky náležitosti, t. j. cenu bez dane z pridanej hodnoty, daň z pridanej hodnoty, celkovú cenu s daňou z pridanej hodnoty .. a ostatné.

2. Po dodaní služby ( prevzatí opraveného vozidla) Vám firma pošle tzv. ostrú faktúru, kde budú zúčtované služby ( oprava, spotrebovaný materiál ... atď. = všetko v rámci kalkulácie opravárenskej firmy) kde bude z celkovej ceny bez dane z pridanej hodnoty, dane z pridanej hodnoty a celkovej ceny s daňou z pridanej hodnoty ( t. j. za službu)odrátaná cena bez dane, daň z pridanej hodnoty a celková cena s daňou z pridanej hodnoty z faktúry z bodu 1 tohto príspevku, teda preddavkovej faktúry.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať