Zavrieť

Porady

Zaradenie staršieho auta do firmy - spôsob

Evka
Ahojte poraďáci,

chcem sa opýtať - podnikateľ FO chce zaradiť staršie auto do podnikania aby si mohol uplatňovať opravy, phm atd ale nemá žiadnu kúpnu zmluvu, resp. mal ale stratil ju. Bolo to auto kupované v nemecku niekde v bazare v r. 2008.
1./ Je možné zaradiť toto auto tak že ho vlastne odpredá kúpnou zmluvou ako osoba do firmy, nech auto má nejakú cenu a môže ho odpisovať ?? alebo ho zaradiť v nulovej hodnote ??
2./ Je potrebné isť na doprav.inšpekt. a prepísať auto v technickom preukaze na IČO firmy ???

Som začiatočník a neviem čo mu mám poradit. Doteraz si uplatnuje len nahrady za km a plati cest. daň.

Ďakujem
Usporiadat
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ja som starsie auto zaradila ako vklad podnikatela, podala som prihlasenie na danovy urad a samozrejme zaplatila cestnu dan.
My osobne mame radsej auto napisane na firmu, ale skus pockat ci sa este niekto vyjadri. Mozno to nebude treba.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Teraz som citala nejake temy na zaradenie auta do podnikania a malo by byt pisane na firmu. Ak chces uplatnovat vsetky vydavky ako PHM, opravy atd.
0 0
jajko50 jajko50

jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

Ak chce zaradiť auto do majetku firmy a potom odpisovať, musí ho zaradiť v určitej cene a prihlásiť na firmu. Cenu si vymyslieť nemôže - buď doklad o nadobudnutí, a ten vraj nemá, alebo ocenenie znalcom.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ospravedlnujem sa, teraz ma napadlo, ze u nas bolo auto zakupovane od sukromnej osoby, ale aj tak sme si dali podpisat vydavkovy aby sme mali doklad o kupe.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jasmin151077 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,

chcem sa opýtať - podnikateľ FO chce zaradiť staršie auto do podnikania aby si mohol uplatňovať opravy, phm atd ale nemá žiadnu kúpnu zmluvu, resp. mal ale stratil ju. Bolo to auto kupované v nemecku niekde v bazare v r. 2008.
1./ Je možné zaradiť toto auto tak že ho vlastne odpredá kúpnou zmluvou ako osoba do firmy, nech auto má nejakú cenu a môže ho odpisovať ?? alebo ho zaradiť v nulovej hodnote ?? Zrejme ide o szčo, teda živnostníka, ktorý sám sebe nemôže auto predať. Ak by mal nadobúdací doklad, tak by sa dalo auto zaradiť v zostatkovej cene do majetku firmy. Ako príklad:
Kúpene v r. 2008 za 100.000,-
Zaradené bude v r. 2010, potom zaraďovacia cena bude 50 tisíc, nakoľko z nadobúdacej ceny je potrebné odrátať odpisy za roky 2008 a 2009.
2./ Je potrebné isť na doprav.inšpekt. a prepísať auto v technickom preukaze na IČO firmy ??? Áno v TP musí byť IČO.

Som začiatočník a neviem čo mu mám poradit. Doteraz si uplatnuje len nahrady za km a plati cest. daň.

Ďakujem
V citáte
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Chcela by som sa opytat na tie odpisy. Ak auto je r.1996 a kupovalo sa na zmluvu v 2008 a nasledne sa zaradilo do firmy, treba robit odpisy aj k starsiemu autu?

neviem, ci som to napisala dostatocne zrozumitelne. :-(
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ociviste Pozri príspevok
Chcela by som sa opytat na tie odpisy. Ak auto je r.v.1996 a kupovalo sa na zmluvu od sukromnej osoby v r. 2008 a nasledne, hned po kupe sa zaradilo do firmy, treba robit odpisy aj k starsiemu autu?

neviem, ci som to napisala dostatocne zrozumitelne. :-(
prosim viete niekdo odpovedat. Ostala som totiz teraz trosku zaskocena. Lebo o odpisoch toho vela neviem.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ociviste Pozri príspevok
Chcela by som sa opytat na tie odpisy. Ak auto je r.1996 a kupovalo sa na zmluvu v 2008 a nasledne sa zaradilo do firmy, treba robit odpisy aj k starsiemu autu?

neviem, ci som to napisala dostatocne zrozumitelne. :-(
Ociviste Pozri príspevok
prosim viete niekdo odpovedat. Ostala som totiz teraz trosku zaskocena. Lebo o odpisoch toho vela neviem.
Ak využívate automobil, zaradený v obchodnom majetku, na podnikanie, tak máte nárok na uplatnenie odpisov aj zo staršieho automobilu, (keďže bol zakúpený v roku 2008)...
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

a ak som tieto odpisy za minuly rok nerobila je to zle, alebo treba odpisy robit. Auto bolo kupene v aprili. Sumu za auto sme zauctovali ako vydavok a auto som v programe alfa zaradila do dlhodobeho majetku.
0 0
jasmin151077 jasmin151077

jasmin151077 je offline (nepripojený) jasmin151077

Evka
Ďakujem, nevedela som že nemôže predať auto vlastne sam sebe. Takže ked nema kupnu zmluvu od koho to kupil, zaradí auto v nulovej hodnote.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ociviste Pozri príspevok
a ak som tieto odpisy za minuly rok nerobila je to zle, alebo treba odpisy robit. Auto bolo kupene v aprili.
Za rok 2008 si mohla uplatniť prerušenie daňového odpisovania, alebo odpis neuplatniť vôbec, (je na to právo), alebo podať dodatočné DP za rok 2008, v ktorom bude odpis uplatnený...
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Vsimla som si v Alfe, ze je tam taka moznost asi ju vyuzijem aj tak bol zivnostnik v minuse. A teraz sa vlastne posuva doba odpisovania ako by od r. 2009?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ociviste Pozri príspevok
a ak som tieto odpisy za minuly rok nerobila je to zle, alebo treba odpisy robit. Auto bolo kupene v aprili. Sumu za auto sme zauctovali ako vydavok a auto som v programe alfa zaradila do dlhodobeho majetku.
Pôvodnú otázku si teraz doplnila... Predpokladám, že "výdavok" myslíš VNZD - nákup DHM...
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ociviste Pozri príspevok
Vsimla som si v Alfe, ze je tam taka moznost asi ju vyuzijem aj tak bol zivnostnik v minuse. A teraz sa vlastne posuva doba odpisovania ako by od r. 2009?
Áno...
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Anja111 Pozri príspevok
Pôvodnú otázku si teraz doplnila... Predpokladám, že "výdavok" myslíš VNZD - nákup DHM...
A preco VNZD? Mozno blba otazka, ale chcela by som to vediet.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ociviste Pozri príspevok
A preco VNZD? Mozno blba otazka, ale chcela by som to vediet.
Lebo je to DHM, ktorý sa odpisuje a do VOZD vstupuje formou odpisov.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

aha, lebo sa obavam, ze som to dala do VOZD. Co s tym teraz?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ociviste Pozri príspevok
aha, lebo sa obavam, ze som to dala do VOZD. Co s tym teraz?
Akú malo OC?
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

79.000 Sk
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ociviste Pozri príspevok
aha, lebo sa obavam, ze som to dala do VOZD. Co s tym teraz?
Anja111 Pozri príspevok
Akú malo OC?
Ociviste Pozri príspevok
79.000 Sk
Zostáva už len opraviť to a podať dodatočné daňové priznanie...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať