Zavrieť

Porady

Zaradenie staršieho auta do firmy - spôsob

Evka
Ahojte poraďáci,

chcem sa opýtať - podnikateľ FO chce zaradiť staršie auto do podnikania aby si mohol uplatňovať opravy, phm atd ale nemá žiadnu kúpnu zmluvu, resp. mal ale stratil ju. Bolo to auto kupované v nemecku niekde v bazare v r. 2008.
1./ Je možné zaradiť toto auto tak že ho vlastne odpredá kúpnou zmluvou ako osoba do firmy, nech auto má nejakú cenu a môže ho odpisovať ?? alebo ho zaradiť v nulovej hodnote ??
2./ Je potrebné isť na doprav.inšpekt. a prepísať auto v technickom preukaze na IČO firmy ???

Som začiatočník a neviem čo mu mám poradit. Doteraz si uplatnuje len nahrady za km a plati cest. daň.

Ďakujem
Usporiadat
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

cize ak som spravne pochopila, odpisy musia byt za kazdu cenu.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ociviste Pozri príspevok
cize ak som spravne pochopila, odpisy musia byt za kazdu cenu.
Nemusia byť.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ociviste Pozri príspevok
cize ak som spravne pochopila, odpisy musia byt za kazdu cenu.
Nejde len o odpisy, ale aj o to, že auto je DHM, takže nemôže byť pri nákupe účtované vo VOZD...
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

dobre hadam som aspon trochu pochopila a este jedna otazka.Ak si zivnostnik prepisal auto z osobneho vlastnictva do firmy, mozem ho vlozit ako vklad podnikatela a ako je to s odpismi pri tomto aute? Nie ze by som spekulovala, ale mam aj takuto situaciu.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ociviste Pozri príspevok
dobre hadam som aspon trochu pochopila a este jedna otazka.Ak si zivnostnik prepisal auto z osobneho vlastnictva do firmy, mozem ho vlozit ako vklad podnikatela a ako je to s odpismi pri tomto aute? Nie ze by som spekulovala, ale mam aj takuto situaciu.
Na túto otázku už bolo odpovedané vyššie. Dohľadaj si to.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ociviste Pozri príspevok
dobre hadam som aspon trochu pochopila a este jedna otazka.Ak si zivnostnik prepisal auto z osobneho vlastnictva do firmy, mozem ho vlozit ako vklad podnikatela a ako je to s odpismi pri tomto aute? Nie ze by som spekulovala, ale mam aj takuto situaciu.
Ak je, v tomto prípade, auto staršie ako 4 roky už nie je nárok na odpisy...
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

aha, takze ak si ho zivnostnik prepise z osobneho vlastnictva, a auto je starsie ako 4 roky, tak vtedy sa odpisy neuplatnuju.
Ano je starsie ako 4 roky.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Anja111 Pozri príspevok
Ak je, v tomto prípade, auto staršie ako 4 roky už nie je nárok na odpisy...
Ociviste Pozri príspevok
aha, takze ak si ho zivnostnik prepise z osobneho vlastnictva, a auto je starsie ako 4 roky, tak vtedy sa odpisy neuplatnuju.
Ano je starsie ako 4 roky.
Ja by som trošku opravil Anju. Otázka je či si auto zaobstaral viac ako pred 4 rokmi, a nie či je auto staršie ako 4 roky.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ano auto bolo obstarane viac ako pred 4 rokmi. Pozerala som ale podla toho, co je v tejto teme, je napisane, ze bud dohladat doklad, alebo dat ocenit znalcovi.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ociviste Pozri príspevok
Ano auto bolo obstarane viac ako pred 4 rokmi. Pozerala som ale podla toho, co je v tejto teme, je napisane, ze bud dohladat doklad, alebo dat ocenit znalcovi.
Keď bolo kupovane pred viac ako 4 rokmi, tak zaradenie je možné jedine v NULOVEJ hodnote.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

takze je to tak ako som pisala na zaciatku len s tym rozdielom, ze auto musi byt obstarane dlhsie ako 4 roky. A vtedy je hodnota nulova. Len som tam neuviedla ze je to nula. Az teraz som si vsimla, ze otazka sa tykala auta kupeneho v 2008.
Dakujem za vsetky odpovede. Keby nieco este sa opytam, lebo uctovnictvo je naozaj jednoduche ako tak pozeram. Robim ho totiz iba manzelovi a otcovi. Stale sa ucim nieco nove az mam pochybnosti, ci vobec mam to uctovnictvo robit. Ale bavi ma to a chcela by som sa toho naucit viacej, preto vyuzivam aj tuto stranku.
Este raz vdaka.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ociviste Pozri príspevok
Ano auto bolo obstarane viac ako pred 4 rokmi. Pozerala som ale podla toho, co je v tejto teme, je napisane, ze bud dohladat doklad, alebo dat ocenit znalcovi.
Ešte trošku upresním. Ak občan kúpi auto napr. dnes a toto auto má viac ako 4 r. a toto auto zaradí do majetku firmy, tak už nárok na odpis nieje.
Ak ale SZČO kúpi auto do firmy hoci aj 8 ročné, tak nárok na odpis má počas štyroch rokov, pretože pre firmu je to "akože" nové auto. Samozrejme musí byť nejaká zmluva a doklad o cene.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Tak teraz som na pochybach. Tak bolo kupovane viac ako 4 roky, alebo ma auto viac ako 4 roky?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Pokusim sa to zrozumitelne zhrnut:

Ak auto vlastnis viac ako 4 roky, mozes ho zaradit do obchodneho majetku len v nulovej hodnote, bez ohladu na to, ci ma auto 4 roky (bolo kupovane ako nove) alebo 7 rokov (jazdene, kupili ste od predchadzajuceho majitela).

Ak by si dnes kupila auto, zaradis ho do obchodneho majetku a odpisujes 4 roky bez ohladu na to, ci je auto nove alebo ma napr. 7 rokov (nie je nove, ale uz jazdene).
2 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dakujem za vysvetlenie, este si to raz prestudujem aby som v tom mala jasno.
Dakujem a prajem pekny vecer. :-)
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Ociviste Pozri príspevok
a ak som tieto odpisy za minuly rok nerobila je to zle, alebo treba odpisy robit. Auto bolo kupene v aprili. Sumu za auto sme zauctovali ako vydavok a auto som v programe alfa zaradila do dlhodobeho majetku.
Ak obstarávacia cena bola 30000 Sk a menej, mohli sa výdavky uplatniť jednorázovo. Ak bolo auto drahšie, výdavky je potrebné uplatňovať prostredníctvom odpisov.
0 0
Ronn_SK Ronn_SK

Ronn_SK je offline (nepripojený) Ronn_SK

ja som v tomto uplne neskuseny, takze by som sa len rad uistil:

Auto som kupil tento rok v auguste za 100 000,-Sk ako FO, mam aj zmluvu. Auto ma 6 rokov, zalozil som si zivnost a auto si chcem zaradit do odpisov. Staci len, ked ho zaregistrujem na danovom a prepisem na ICO a mozem si uplatnovat odpisy. Pochopil som spravne?

Alebo v mojom pripade plati toto:
Ak občan kúpi auto napr. dnes a toto auto má viac ako 4 r. a toto auto zaradí do majetku firmy, tak už nárok na odpis nieje.

V tom pripade aky postup mam zvolit aby som to auto do odpisov dostal?

Dakujem!
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zoltán Kovács Pozri príspevok
Pôvodca textu príspevku: jasmin151077
Ahojte poraďáci,

chcem sa opýtať - podnikateľ FO chce zaradiť staršie auto do podnikania aby si mohol uplatňovať opravy, phm atd ale nemá žiadnu kúpnu zmluvu, resp. mal ale stratil ju. Bolo to auto kupované v nemecku niekde v bazare v r. 2008.
1./ Je možné zaradiť toto auto tak že ho vlastne odpredá kúpnou zmluvou ako osoba do firmy, nech auto má nejakú cenu a môže ho odpisovať ?? alebo ho zaradiť v nulovej hodnote ?? Zrejme ide o szčo, teda živnostníka, ktorý sám sebe nemôže auto predať. Ak by mal nadobúdací doklad, tak by sa dalo auto zaradiť v zostatkovej cene do majetku firmy. Ako príklad:
Kúpene v r. 2008 za 100.000,-
Zaradené bude v r. 2010, potom zaraďovacia cena bude 50 tisíc, nakoľko z nadobúdacej ceny je potrebné odrátať odpisy za roky 2008 a 2009.
2./ Je potrebné isť na doprav.inšpekt. a prepísať auto v technickom preukaze na IČO firmy ??? Áno v TP musí byť IČO.

Som začiatočník a neviem čo mu mám poradit. Doteraz si uplatnuje len nahrady za km a plati cest. daň.

Ďakujem

------------------------------

V citáte
Zoli, teda mám tomu rozumieť tak, že ak súkromné auto zaradím do firmy, tak ho môžem odpisovať až po prepísaní na DI na moje IČO? Môžeš to podložiť aj príslušným paragrafom?
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Ronn_SK Pozri príspevok
ja som v tomto uplne neskuseny, takze by som sa len rad uistil:

Auto som kupil tento rok v auguste za 100 000,-Sk ako FO, mam aj zmluvu. Auto ma 6 rokov, zalozil som si zivnost a auto si chcem zaradit do odpisov. Staci len, ked ho zaregistrujem na danovom a prepisem na ICO a mozem si uplatnovat odpisy. Pochopil som spravne?

Alebo v mojom pripade plati toto:
Ak občan kúpi auto napr. dnes a toto auto má viac ako 4 r. a toto auto zaradí do majetku firmy, tak už nárok na odpis nieje.

V tom pripade aky postup mam zvolit aby som to auto do odpisov dostal?

Dakujem!

Podobný problém riešim aj ja.
SZČO používal na podnikanie Ford nezaradený v obchodnom majetku, živnosť má od roku 2004.
V auguste 2009 si kúpil ako občan nie ako SZČO Opel Frontera - má 10 rokov, ktorý mal v pláne používať iba na súkromné účely a na podnikanie ďalej používal Ford. To znamená že v TP nemal zapísané IČO.
KZ a doklad o platbe má.
Teraz sa rozhodol, že by Ford odhlásil z platenia dane z mot. vozidiel a dal by ho synovi.
A Opel by chcel zaradiť do majetku, t. j. zmenil by zmluvné poistenie na IČO, išiel by na DI zmeniť technický preukaz tak, aby v ňom bolo IČO a poslal by oznámenie na DÚ za účelom dane z mot. vozidiel.
Otázka znie: mohol by si na Opel zaradený do majetku dodatočne nie hneď pri kúpe uplatniť ročný daňový odpis?

Prosím vás, poraďte. Ďakujem.
Naposledy upravil janka67 : 30.10.09 at 07:02
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
janka67 Pozri príspevok
Podobný problém riešim aj ja.
SZČO používal na podnikanie Ford nezaradený v obchodnom majetku, živnosť má od roku 2004.
V auguste 2009 si kúpil ako občan nie ako SZČO Opel Frontera - má 10 rokov, ktorý mal v pláne používať iba na súkromné účely a na podnikanie ďalej používal Ford. To znamená že v TP nemal zapísané IČO.
KZ a doklad o platbe má.
Teraz sa rozhodol, že by Ford odhlásil z platenia dane z mot. vozidiel a dal by ho synovi.
A Opel by chcel zaradiť do majetku, t. j. zmenil by zmluvné poistenie na IČO, išiel by na DI zmeniť technický preukaz tak, aby v ňom bolo IČO a poslal by oznámenie na DÚ za účelom dane z mot. vozidiel.
Otázka znie: mohol by si na Opel zaradený do majetku dodatočne nie hneď pri kúpe uplatniť ročný daňový odpis?

Prosím vás, poraďte. Ďakujem.
Ak ho zaradí do 31.12.2009 do majetku a aj do používania, tak môže odpisovať 4 roky. Dokonca ak by ho začal používať až 31.1.22009, potom by nemusel podávať daňové priznanie z motorových vozidiel za rok 2009.
pozri §89 zákona o miestnych daniach a poplatkoch.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať