Zavrieť

Porady

Zaradenie staršieho auta do firmy - spôsob

Evka
Ahojte poraďáci,

chcem sa opýtať - podnikateľ FO chce zaradiť staršie auto do podnikania aby si mohol uplatňovať opravy, phm atd ale nemá žiadnu kúpnu zmluvu, resp. mal ale stratil ju. Bolo to auto kupované v nemecku niekde v bazare v r. 2008.
1./ Je možné zaradiť toto auto tak že ho vlastne odpredá kúpnou zmluvou ako osoba do firmy, nech auto má nejakú cenu a môže ho odpisovať ?? alebo ho zaradiť v nulovej hodnote ??
2./ Je potrebné isť na doprav.inšpekt. a prepísať auto v technickom preukaze na IČO firmy ???

Som začiatočník a neviem čo mu mám poradit. Doteraz si uplatnuje len nahrady za km a plati cest. daň.

Ďakujem
Usporiadat
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Marjankaj - veľmi pekne ďakujem. Želám pekný deň.
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Ešte mám jednu prosbu. Spomínaný Opel Frontera sa bude odpisovať štyri roky, aj keď v TP je uvedené:
druh - nákladný automobil
kategória - N1 ?
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
Milí skúsení poraďáci a účtovníci, poradíte mi, ako by ste vyriešili túto situáciu, prosím?:
SZČO začala podnikať v tomto roku, čiže 2009. V máji kúpila auto za 1.600€, zaradila do majetku firmy. Lenže: tento mesiac prerušila živnosť, nakoľko sa stala mamičkou, a ani tak skoro ju obnoviť neplánuje (hovorí skôr, že ju už pravdepodobne vôbec nebude prevádzkovať - ale nedá sa povedať teraz, čo bude o 3 roky).
Týmto pádom príde o odpisy (teda uplatní len jeden-tento rok), čo je škoda, má dosť veľký daňový základ, a tá daň, ktorá jej na konci roka výde ju asi dosť vyšťaví :-(
Ako sa dá prosím vás z tohto vyliezť s čo najmenšou ujmou? Mňa napadla aj myšlienka uplatniť plný daňový výdavok 1600€ (kedže je to menej ako 1700€-hranica pre DHM) a vytvoriť kartu DHM (ale nemám z toho moc dobrý pocit).
(Účtuje v JÚ)
Poradíte mi prosím vás, ako by ste to riešili vy? Za každý názor budem veľmi povďačná
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
Vyjadril by mi niekto svoj názor k predchádzajúcemu príspevku, prosím?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
janka67 Pozri príspevok
Ešte mám jednu prosbu. Spomínaný Opel Frontera sa bude odpisovať štyri roky, aj keď v TP je uvedené:
druh - nákladný automobil
kategória - N1 ?
Neviem prečo by sa nemal odpisovať 4 roky keď patrí do 1. odpisovej skupiny. Pozri si zákon o dani z príjmov prílohu.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
manus Pozri príspevok
Milí skúsení poraďáci a účtovníci, poradíte mi, ako by ste vyriešili túto situáciu, prosím?:
SZČO začala podnikať v tomto roku, čiže 2009. V máji kúpila auto za 1.600€, zaradila do majetku firmy. Lenže: tento mesiac prerušila živnosť, nakoľko sa stala mamičkou, a ani tak skoro ju obnoviť neplánuje (hovorí skôr, že ju už pravdepodobne vôbec nebude prevádzkovať - ale nedá sa povedať teraz, čo bude o 3 roky).
Týmto pádom príde o odpisy (teda uplatní len jeden-tento rok), čo je škoda, má dosť veľký daňový základ, a tá daň, ktorá jej na konci roka výde ju asi dosť vyšťaví :-(
Ako sa dá prosím vás z tohto vyliezť s čo najmenšou ujmou? Mňa napadla aj myšlienka uplatniť plný daňový výdavok 1600€ (kedže je to menej ako 1700€-hranica pre DHM) a vytvoriť kartu DHM (ale nemám z toho moc dobrý pocit).
(Účtuje v JÚ)
Poradíte mi prosím vás, ako by ste to riešili vy? Za každý názor budem veľmi povďačná
Keď je to uvedené v zákone, tak môžeš dať do nákladov celú sumu 1600€ v roku 2009. To nie je o pocitoch.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

marjankaj Pozri príspevok
Keď je to uvedené v zákone, tak môžeš dať do nákladov celú sumu 1600€ v roku 2009. To nie je o pocitoch.
Kde v zákone je to uvedené? Lebo ja mám info, že podľa § 22 ods.2 Z. o Dani z príjmov je hmotným majetkom odpisovaným majetok, ktorého vstupná cena je vyššia ako 996 Eur (čiže 996,01 počnúc) a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako 1 rok.
Ak sa nejakou novelou po 1.1.2009 tento paragraf zmenil, prosím uveďte sem aj dátum účinnosti. Možno som nepostrehla zmenu . Ďakujem.


Medzičasom som si to zistila. Ď.
Naposledy upravil Betina2 : 05.11.09 at 07:59
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Novela od 1.3.2009
§ 22
6) Iným majetkom na účely tohto zákona sú

a) otvárky nových lomov, pieskovní, hlinísk, skládok odpadov, ak sa nezahrnujú do vstupnej ceny alebo zostatkovej ceny hmotného majetku,
b) technické rekultivácie, ak osobitný predpis neustanovuje inak, 109)
c) technické zhodnotenie nehnuteľnej kultúrnej pamiatky vyššie ako 996 eur 1 700 eur,
d) technické zhodnotenie prenajatého majetku vyššie ako 996 eur 1 700 eur vykonané a odpisované nájomcom,
e) technické zhodnotenie plne odpísaného hmotného majetku vyššie ako 996 eur 1 700 eur.
f) technické zhodnotenie hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

zákon č. 60/2009 , účinnosť od 1.3.2009
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Betina2 Pozri príspevok
Kde v zákone je to uvedené? Lebo ja mám info, že podľa § 22 ods.2 Z. o Dani z príjmov je hmotným majetkom odpisovaným majetok, ktorého vstupná cena je vyššia ako 996 Eur (čiže 996,01 počnúc) a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako 1 rok.
Ak sa nejakou novelou po 1.1.2009 tento paragraf zmenil, prosím uveďte sem aj dátum účinnosti. Možno som nepostrehla zmenu . Ďakujem.
Ospravedlňujem sa, už som si to našla. Novelou zákona o dani z príjmov platnou od 1.3.2009 sa zvýšila
vstupná cena odpisovaného hmotného majetku na 1700 Eur (51 214 Sk) z doterajších 996 Eur
a VC odpisovaného nehmotného majetku na 2400 Eur ( 72 302 Sk) z 1660 Eur.
Toto zvýšenie hranice je platné rovnko pre daňové aj účtovné účely.
A táto novela platí pre majetok, ktorý daňovník obstaral v ydaňovacom období roku 2009 (čiže už od 1.1.2009)
Mení sa aj príloha č. 1 k zákonu č.595/2003 Z.z. - niektorý majetok sa presunul do nižších odpisových skupín.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ronn_SK Pozri príspevok
ja som v tomto uplne neskuseny, takze by som sa len rad uistil:

Auto som kupil tento rok v auguste za 100 000,-Sk ako FO, mam aj zmluvu. Auto ma 6 rokov, zalozil som si zivnost a auto si chcem zaradit do odpisov. Staci len, ked ho zaregistrujem na danovom a prepisem na ICO a mozem si uplatnovat odpisy. Pochopil som spravne?

Alebo v mojom pripade plati toto:
Ak občan kúpi auto napr. dnes a toto auto má viac ako 4 r. a toto auto zaradí do majetku firmy, tak už nárok na odpis nieje.

V tom pripade aky postup mam zvolit aby som to auto do odpisov dostal?

Dakujem!
1. Ak kúpiš auto buď hneď na firmu ako SZČO, alebo ako občan a ho neskôr v ten istý rok ho zaradíš do firmy, odpisuješ ho 4 roky. Pre teba je to vždy ako nové auto.
2. V TP netreba robiť zmenu na IČO.
3. Vloženie do firmy spravíš zaradením do majetku na karte DHM zapíšeš vklad v obstarávacej sume = za čo si to kúpil.
4. Je otázne, či sa auto za 100.000 Sk oplatí dávať do firmy, vyšší náklad by si dosiahol na kilometrovnom. Ročne máš odpis 25.000 Sk a toľko nákladov určite spravíš za 2 mesiace jazdy a máš jednoduchšie písanie KJ
5. Pouvažuj, nie je vždy výhoda mať auto vo firme. Keby stálo 800.000 Sk tak áno vložiť do firmy.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte, poprosim vas o odobrenie, podla toho co som si tu precitala.
Ak szčo ma auto, ktoré chce preradit z osobn.uzivania do podnikania, vlastni ho viac ako 4 roky, cize odpisy si neuplatnuje.
1. Prepise auto u policajtov - to bude VOZD-prev.rezia?
2. poda DP k cestnej dani
3. zaeviduje auto do obch.majetku s nulovou hodnotou (na karte DHM).
To je vsetko? Cize v penazn.denniku bude len doklad o prepise auta u policajtov?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nikulik Pozri príspevok
Ahojte, poprosim vas o odobrenie, podla toho co som si tu precitala.
Ak szčo ma auto, ktoré chce preradit z osobn.uzivania do podnikania, vlastni ho viac ako 4 roky, cize odpisy si neuplatnuje.
1. Prepise auto u policajtov - to bude VOZD-prev.rezia?
2. poda DP k cestnej dani
3. zaeviduje auto do obch.majetku s nulovou hodnotou (na karte DHM).
To je vsetko? Cize v penazn.denniku bude len doklad o prepise auta u policajtov?
On ho vlastne ani nemusí prepisovať , lebo sa jedná o fyzickú osobu a o jednu a tú istú osobu .

1.)Ak by tak spravil - áno VOZD
2.)daňovému priznaniu musí predchádzať oznamovacia povinnosť o vzniku DP a potom podáva k 31.1.príslušného roka za predchádzajúci rok DP
3)áno
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ďakujem pekne, ale on ho uz prepisal.Len som chcela vedieť či sa ešte niečo učtuje v peň. denniku.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ešte jedna otazočka, nasla som k tomu aj fakturku od živnostnika, ktorý mu zabezpečil cely ten prepis auta. Mozem to dat ako VOZD-prev.režia?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
nikulik Pozri príspevok
Ešte jedna otazočka, nasla som k tomu aj fakturku od živnostnika, ktorý mu zabezpečil cely ten prepis auta. Mozem to dat ako VOZD-prev.režia?
A kvôli čomu to auto zaraďoval do Obchodného majetku? Zrejme preto ak ho bude chcieť predať, tak aby mohol zaplatiť nejaké dane z príjmu
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

...nechapem....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
nikulik Pozri príspevok
...nechapem....

§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem

d) c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
na staršie auto sú vyššie náklady-výdavky, možno preto.
Inak nechápem, ale aj moja domnienka je diskutabilná.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
KEJKA Pozri príspevok
na staršie auto sú vyššie náklady-výdavky, možno preto.
Inak nechápem, ale aj moja domnienka je diskutabilná.
Ak chce vyššie výdavky, tak môže platiť viac aj za účtovníctvo. Určite sa nájde dosť ochotných účtovníkov. Prípadne daňových poradcov. Nemusí € pchať do starého črepu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať