Zavrieť

Porady

peňažný vklad

FO podniká, má nedostatok financií na rozvoj, tak sa dohodne s 2.FO že vytvoria združenie. Táto 2. osoba vloží hotovosť - ako?, na účet? ako sa to v JU zučtuje? Ja som sa doteraz z JU účt.osobne nestretla, tak nemám ani páry.(a so združením už vôbec nie)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pavol_Kr je offline (nepripojený) Pavol_Kr

    Pavol_Kr
    amelia
    FO podniká, má nedostatok financií na rozvoj, tak sa dohodne s 2.FO že vytvoria združenie. Táto 2. osoba vloží hotovosť - ako?, na účet? ako sa to v JU zučtuje? Ja som sa doteraz z JU účt.osobne nestretla, tak nemám ani páry.(a so združením už vôbec nie)
    Združenie je vraj v účtovníctve to naj... čo môže byť. Ja bežen účtujem združenie ale postupy su asi nasledovné.
    1/ Spísať zmluvu o zdručení ak sú len FO účtuju v JU ak sú v združení aj PO tak musia účtovať v PU.
    2/ v zmluve musí byť uvedené kto čo vkladá, kto zodpovedá za účtovne záležitosti a ak su platcami DPH tak ten kto bude zabezpečovať spracovanie účtovníctva ten bude podávať DPH za združenie.
    3/ je tu ešte viacej špecifik ale nebudem sa o ních rozpisovať sú to napr. podiely nie zo zisku ale na príjmoch a výdajoch.
    Ale k otázke Vložiť financie do združenia môže ktorýkoľvek z členov aj v hotovosti aj na účet prevodom z osobného účtu. V JU sa to potom účtuje ako položka neovpl. základ dane.
    Ešte detajl keď združenie tak jedna kópia zmluvy o združení musí ísť na DU jedného daňovníka a jedna kópia na DU druhého daňovníka.

    amelia je offline (nepripojený) amelia

    amelia
    No, tam išlo o toto:Miro podnikal, ale zrazu nemal peniaze, tak sa dohodli s Jožom, že sa ten pridá.Jožo si od neho chcel odkúpiť polovičku firmy a vraj budu dalej pokračovať spolu ako združenie.Mňa sa pýtali, ako.Nevedela som, nemám s tým skúsenosti.Ale náhodou nie takto?: Jožo si odkúpi tú časť, bude to mať ako náklad, Miro bude mať výnos z predaja, na konci roka si spravia ako združenie spoločné DP, kde výnos - náklad= 0.Môže to takto byť? Ako ináč od neho dostane polovicu, a bude to OK. ?? Neviem, či som to dosť jasne napísala, mne toto hovorí len logika-otázne je, či správna

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Nie, takto to nemôže byť. Ked sú raz združenie, musia mať spoločné príjmy aj výdavky, ktoré na konci zdaňovacieho obdobia musia rozdeliť takým pomerom, ako je uvedené v zmluve o združení, kde sa okrem iného aj píše, kto a čím a ako vložil peniažky, majetky a taaak..vlastne ako vyššie uviedol Pavol. Iná vec by bola, keby ten Jožo odkúpil celú jeho firmu, vtedy by Miro vystavil faktúru - bol by to jeho príjem.. a Jožov výdavok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.