Zavrieť

Porady

Auto a dan.

Automobil, ktory som neamla v obchodnom majetku, ale som ho vyuzivala na pracovne cesty, uplatnovala som si 6,2 Sk a PHL asi 2 roky a potom by som ho chcela predat, musela by som platit dan?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

    :-) petra:-)
    Ak auto nebolo zaradené v obchodnom majetku, príjem z predaja je oslobodený v zmysle § 9 ods. 1, písm. d).

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    petra:-)
    Ak auto nebolo zaradené v obchodnom majetku, príjem z predaja je oslobodený v zmysle § 9 ods. 1, písm. d).
    Doplním: Zákona o daniach z príjmov.

    heluška je offline (nepripojený) heluška

    heluška
    Ja mám takúto otázočku, osobné auto bolo vyradené z podnikania 04.07.2005 a zároveň na DI prepísané na RČ, môžem ešte v mesiací máj účtovať do nákladov opravu mot. mozidla a tiež nákup napr. mot.oleja? a ešte ďaľší dotaz, v mesiaci júl resp. od 04.07.2005 môžem účtovať paušál 6,20 Sk na km+ spotreba PH? Veľmi pekne ďakujem.

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    Ak si auto vyradila až v mesiaci 7/05, nie je dôvod, prečo by si nemohla opravu mot. vozidla v máji dať do nákladov. Ak už auto nemáš v podnikaní, môžeš si uplatňovať paušál. Pozor, za čas, ktorý si mala auto ešte v majetku nebudeš môcť uplatniť v tomto roku odpis.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Monika1
    Ak si auto vyradila až v mesiaci 7/05, nie je dôvod, prečo by si nemohla opravu mot. vozidla v máji dať do nákladov. Ak už auto nemáš v podnikaní, môžeš si uplatňovať paušál. Pozor, za čas, ktorý si mala auto ešte v majetku nebudeš môcť uplatniť v tomto roku odpis.
    Toto sa mi nezdá. Pokiaľ si dobre pamätám, tak na auto ktoré bolo zaradené v majetku firmy alebo lízované sa nemôže uplatňovať paušálna náhrada.
    Ak sa mýlim, prosím opravte ma niekto.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Pozrela som do komentára k § 19 ods.2 písm. e / Zákona o dani z príjmov a je tam presne popísaný príklad na automobil preradený z obchodného majetku na osobné účely, s tým, že na takéto auto sa môžu uplatniť výdavky podľa tohoto ustanovenia . Myslím, že je to dosť zrejmé aj zo znenia - ak daňovník na cestovanie využije vlastné os. MV nezahrnuté do obchodného majetku. Bez akýchkoľvek obmedzení a podmienok.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Áno Johanka, našla som to v komentári: § 19 ods. 2 písm. e/..... umožňuje aj daňovníkovi, ktorý preradil vlastné motorové vozidlo z obchodného majetku na osobné účely, uplatniť v daňových výdavkoch výdavky do výšky náhrady zo spotrebované PHL a základnú náhradu za každý km podľa zákona o cestovných náhradách aj napriek tomu, že toto vlastné osobné motorové vozidlo bolo /už nie je/ zahrnuté v obchodnom majetku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.