Zavrieť

Porady

výstavba výrobnej haly

truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Naša spoločnosť ide stavať výrobnú halu. Pozemok sme získali darovaním.
Môžeme dať do nákladov poplatky spojené s vyňatím pozemku /podľa bonity pôdy/ z pôdneho fondu na stavebný pozemok?
Vie mi niekto poradiť ako správne zaúčtovať náklady spojené s výstavbou haly: územné rozhodnutie, projekt haly, správne poplatky a pod. Zatiaľ mám len analytiku na 042, kde budem dávať všetko čo sa výstavby týka. Po skolaudovaní sčítam všetky náklady a urobím odpisy. Privítam všetky vaše skúsenosti a rady
Usporiadat
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

truch Pozri príspevok
Naša spoločnosť ide stavať výrobnú halu. Pozemok sme získali darovaním.
Môžeme dať do nákladov poplatky spojené s vyňatím pozemku /podľa bonity pôdy/ z pôdneho fondu na stavebný pozemok?
Vie mi niekto poradiť ako správne zaúčtovať náklady spojené s výstavbou haly: územné rozhodnutie, projekt haly, správne poplatky a pod. Zatiaľ mám len analytiku na 042, kde budem dávať všetko čo sa výstavby týka. Po skolaudovaní sčítam všetky náklady a urobím odpisy. Privítam všetky vaše skúsenosti a rady
Pozri §25.1 zákona o DP a §25.5 zákona o účtovníctve. Podľa mňa poplatky spojené s vyňatím pozemku sú súčasťou obstarávacej ceny pozemku, a ten sa podľa §23.1 ZoDP neodpisuje. Áno, všetky výdavky súvisiace s výstavbou nehnuteľnosti sa účtujú na 042AE a po zaradení sa preúčtujú z 042AE na 021AE
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Ďakujem za odpoveď, snáď to všetko urobím dobre. Akurát mi nie sú jasné tie poplatky spojené s vyňatím pôdy. Pozemok prešiel na firmu darovacou zmluvou, čiže zadarmo. Mala by som ho zrejme oceniť podľa súdnoznalec.posudku a potom k tomu prirátať poplatky za vyňatie a poplatky za ocenenie a tie sa nebudú odpisovať. Je to takto v poriadku?
0 0
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

truch Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, snáď to všetko urobím dobre. Akurát mi nie sú jasné tie poplatky spojené s vyňatím pôdy. Pozemok prešiel na firmu darovacou zmluvou, čiže zadarmo. Mala by som ho zrejme oceniť podľa súdnoznalec.posudku a potom k tomu prirátať poplatky za vyňatie a poplatky za ocenenie a tie sa nebudú odpisovať. Je to takto v poriadku?
Áno
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Poplatky za ocenenie pozemku znalcom na účely zaúčtovania jeho ceny do účtovníctva podľa mňa nevstupujú do ceny pozemku, jeho hodnota sa tým, že ho niekto ocenil, nezvýši. Ja by som to dala do nákladov 518AE.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

§ 35
Účtovanie obstarávania dlhodobého hmotného majetku

(1) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtuje obstarávaný dlhodobý hmotný majetok a jeho technické zhodnotenie do času jeho uvedenia do užívania vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním, najmä na
a) prípravu a zabezpečenie výstavby dlhodobého hmotného majetku, napríklad odvody za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, náklady na poskytnutie záruky v súvislosti s obstaraním, a to do času uvedenia dlhodobého majetku do užívania,
b) prieskumné, geologické, geodetické a projektové práce, a to vrátane variantných riešení, umelecké diela tvoriace súčasť stavebných objektov, náhrady na odstránenie ekonomickej ujmy poľnohospodárskych organizácií, odvody za trvalé odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, odvody za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu pre zariadenie staveniska, otvárky nových lomov, pieskovní a hlinísk, technickú rekultiváciu, technické zhodnotenie 11), dopravné, montážne práce a clo,
c) zabezpečovacie a konzervačné práce, alebo udržovacie a dekonzervačné práce, ak sa zastavia práce na obstarávaní dlhodobého hmotného majetku,
d) náhrady za nútené obmedzenie užívania nehnuteľností a náhrady majetkovej ujmy poskytované vlastníkovi nehnuteľností podľa osobitných predpisov24) a platby za ekologickú ujmu25) v súvislosti s výstavbou,
e) úhradu nákladov účelne vynaložených na pripojenie a zabezpečenie požadovaného príkonu alebo požadovanej dodávky plynu, tepla a vody, ako i úhrada vlastníkovi rozvodného zariadenia za preložku rozvodného zariadenia26),
f) skúšky, ktorými zhotoviteľ preukazuje riadne vykonanie diela; ak pri skúškach vzniknú použiteľné výrobky alebo výkony, ktoré podľa zmluvy patria objednávateľovi, znížia sa o výnosy z týchto výrobkov alebo výkonov náklady na obstaranie dlhodobého hmotného majetku,
g) vyvolanú investíciu, ktorou sa rozumie obstaranie majetku alebo služby, ktoré nebude účtovná jednotka používať, ale ktoré jej vznikli podľa osobitného predpisu alebo zo zmluvy v súvislosti s obstaraním dlhodobého majetku.

(2) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku
a) penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
b) náklady na prípravu pracovníkov pre budované prevádzky a zariadenia,
c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého majetku zásobami,
d) náklady na biologickú rekultiváciu,
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstaraného hmotného majetku do užívania,
f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu a uvedením do prevádzky - schopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológii, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebovanie, predchádza jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady,
g) kurzové rozdiely,
h) úroky z úverov, ak sa do času uvedenia tohto majetku do používania nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.


Čierne nabielom:
2 0
137Cs 137Cs

137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

JarkaL Pozri príspevok
Poplatky za ocenenie pozemku znalcom na účely zaúčtovania jeho ceny do účtovníctva podľa mňa nevstupujú do ceny pozemku, jeho hodnota sa tým, že ho niekto ocenil, nezvýši. Ja by som to dala do nákladov 518AE.
g) vyvolanú investíciu, ktorou sa rozumie obstaranie majetku alebo služby, ktoré nebude účtovná jednotka používať, ale ktoré jej vznikli podľa osobitného predpisu alebo zo zmluvy v súvislosti s obstaraním dlhodobého majetku
Ak ide o náklady na znalecký posudok za zistenie reprodukčnej obstarávacej ceny pozemku pre potreby zaradenia do účtovníctva, § 35/1/g sa na túto službu nevzťahuje. Znalecký posudok nebol vypracovaný za účelom obstarania majetku (podklad pre kúpno-predajnú resp. darovaciu zmluvu).

http://www.porada.sk/466219-post9.html
betka Pozri príspevok
V súvislosti s ocenením darovanej nehnuteľnosti a s potrebou určenia ROC na základe znaleckého posudku môže dochádzať k pza znalecký pochybnostiam, či cena za znalecký posudok nie je súčasťou ocenenia pozemku. Znalecký posudok nie je v tomto prípade nákladom súvisiacim s obstaraním, ale s určením ROC.
Naposledy upravil 137Cs : 05.11.09 at 15:15
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Ďakujem Vám všetkým za rady, veľmi mi pomohli zorientovať sa v danej problematike.
Teraz sa všetko len pripravuje, začne sa stavať až na jar, momentálne vybavujeme papiere, územné rozhodnutia a pod, takže keď to prepukne a budú problémy obrátim sa na Vás
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Betka ďakujem ti pekne, vidieť že sa vyznáš
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Stavba sa začala v marci, časť haly už stojí Riadila som sa podľa Betkinho príspevku, ale teraz si opäť neviem rady.
Na stavbe sme mali krádež a boli sme nútení objednať strážnu službu. Čo s faktúrou za stráženie objektu? Môžem ju dať do nákladov, alebo ju musím dať do obstarania?
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

posúvam si nevie niekto?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
do obstarania
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Kejka, ďakujem V tom príspevku od Betky som to nenašla, nebola som si istá kam účtovať.
1 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

my sme tiež začali výstavbu haly, všetko čo sa týkalo stavby či projekt, vykopanie studne a pod. som dávala na 042, ale teraz neviem či tam mám dávať aj beton a štrk+dovoz asi áno, treba to nejako aj analyticky rozlišovať?
Naposledy upravil sybila3 : 01.06.11 at 10:44
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Dávaš tam všetko , čo súvisí s výstavbou haly. Ja mám analytiku na 042 02- výstavba haly a všetky doklady si prefocujem do jedného zakladača a na konci roku si robím sumár, aby som pri odovzdaní stavby do užívania mohla začať odpisovať. Dávaš tam aj betón aj dovoz
2 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ďakujem, len si to overujem, patrí tam aj napríklad štrk, ktorý sa použil zatiaľ na vysypanie cesty a plot okolo pozemku? dík
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

áno, aj štrk aj plot
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

teraz mám akurát výkopové práce, takže všetko čo sa týka výstavby haly a okolia. dík
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Pamiatkári u vás neboli? U nás preryli celý pozemok, aj faktúra za ich prieskum tiež tvorí súčasť obstarania My sme od včera už pod strechou, výkopové práce začali v apríli a už je aj hala zakrytá Do konca roku sa máme sťahovať
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Dnes mi prišla odpoveď z DRSR, potvrdila odpoveď od Kejky

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 35 ods. 1 Opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov (postupy účtovania), na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtuje dlhodobý hmotný majetok do času jeho uvedenia do užívania vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním. V citovanom ustanovení sú uvedené náklady príkladmo, t.j. nie sú vymenované vyčerpávajúcim spôsobom. Účtovná jednotka nesmie do obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku zaúčtovať náklady, ktoré sú vymenované v § 35 ods. 2 písm. a) až písm. h) postupov účtovania.
Z uvedeného vyplýva, že ak účtovná jednotka vynaloží náklady na obstaranie dlhodobého hmotného majetku do času jeho uvedenia do užívania, ktoré súvisia s jeho obstaraním, účtujú sa na účte 042, ak sa nejedná o náklady, ktoré nie sú súčasťou obstarávacej ceny podľa ustanovenia § 35 ods. 2 postupov účtovania.
Zabezpečenie staveniska strážnou službou, ktorá je vykonávaná počas výstavby, t.j. počas obstarávania dlhodobého hmotného majetku, je do času uvedenia majetku do užívania nákladom, ktorý súvisí s obstarávaním majetku a patrí na účet 042.


Ing. Alžbeta Kucková
OdPSPD

Váš dopyt:

Naša spoločnosť stavia výrobnú halu. Nakoľko na stavbe došlo ku krádeži stavebného materiálu, boli sme nútení zabezpečiť stavenisko strážnou službou.
Patrí uvedená služba do obstarania dlhodobého hmotného majetku, alebo môže ísť priamo do nákladov?
Ďakujem
1 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
sybila3 Pozri príspevok
my sme tiež začali výstavbu haly, všetko čo sa týkalo stavby či projekt, vykopanie studne a pod. som dávala na 042, ale teraz neviem či tam mám dávať aj beton a štrk+dovoz asi áno, treba to nejako aj analyticky rozlišovať?
Studňu som počas výstavby výr.haly účtovala tiež spolu s nákladmi na účet obstarania, po uvedení stavby do užívania, som však z účtu 042 vyňala náklady,ktoré sa týkali studne a studňu odpisujem samostatne ako vodnú stavbu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať