Zavrieť

Porady

dátum účtovného zápisu

Hned na začiatku sa ospravedlnujem, že možno zadávam tému, ktorá tu už bola, ale hladala som a nemám viac času-

akým dátumom zaúčtujem DF -priradím ju na 5-účty a na 3-účty, ak dátum vystavenia je 12.8.2005, ale dátum dodania je 28.7.2005
DPH si samozrejme uplatnujem v 7-mesiaci
ide o nákup tovaru..., ja som tovar z tej DF predávala už samozrejme v 7-mesiaci, čiže na 604xxx ho mám už v 7 mesiaci, ale ak DF zaúčtujem až s dátumom 12.8.2005 na 504xxx sa to ukáže až v 8 mesiaci-a vyskočí mi vysoká marža z predaj tovaru, ktorú vlastne nemám...
skúste poradiť a rýchlo...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Akým spôsobom účtuješ sklady? Priamo do nákladov ? Aký obrat približne dosahuješ?

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    účtujem B-spôsobom, ak ešte zoberiem z 504xxx tovar na sklad bude to ešte horšie ak to správne chápem

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Takže po poriadku:
    1. účtovať môžeš až keď máš nejaký doklad, teda účtovný dátum 12.8., ak Ti Fa došla v tom termíne. Ináč až deň kedy Ti došla napr. poštou / poštová pečiatka na obálke/
    2. Ak účtuješ v PU a účtuješ nákup tovaru na 504, tak máš celý rok ľahšiu robotu, ale v konečnom dôsledku na konci roka pripočítaš k HV inventúrny stav zásob, alebo nie?
    Aspoň tak som kedysi pochopil tento systém a preto ho veľmi nepoužívam. Účtovanie cez 131xxx, 132xxx, až následne 504xxx má svoje čaro a dáva lepší prehľad o vývoji HV v priebehu roka. Dá to ale trošilinka viac práce.

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    no naša firma sa venuje rôznym činnostiam-predaj tovaru, výroba - zváračské práce, zámočnícke práce -kde používame aj nakúpený materiál a ten potom fakturujeme v rámci služby,oprava a údržba automobilov...
    najjednoduchší systém sa mi zdal B spôsob účtovania -práve pre spotrebu materiálu...
    ale teraz ma trápi hlavne tovar, ako som už písala predala som tovar skôr ako nám bol vyfakturovaný a to dosť veľkú sumu -teraz mi skáče marža - 604 je velmi vysoká oproti 504 a to som ešte nedala tovar na sklad ...

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Do konca roka sa to ustáli, daň sa neplatí podľa vývoja HV ale podľa HV k 31.12.
    Takže veľmi nerozumiem, čo Ťa na tom trápi. Pri B účtovaní sledovať maržu nie je smerodatné.
    Ja som vo firmách, ktoré majú obdobný rozsah činnosti dal podmienku, aby nabehli na poriadnú skladovú evidenciu, z ktorej sa dá vyčítať vývoj HV, ktorý hlavne spoločníkov, majiteľov zaujíma. A keď už budem spokojný so spôsobom skladovej evidencie, nabehneme od 1.1. na A účtovanie.
    Pretože, už som sa stretol s prípadom, že daňová kontrola vytkla účtovanie B-spôsobom ako nedostatočne preukázateľné a naparila pokutu. Jednalo sa ale o firmu s mes. obratom cez 2 mil., kde materialové náklady dosahovali 50-60%

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    potrebujem spraviť výkaz pre banku - /čiže robím všetko tak ako k 31.12./ a tie čísla sa mi nepáčia

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    jeso
    potrebujem spraviť výkaz pre banku - /čiže robím všetko tak ako k 31.12./ a tie čísla sa mi nepáčia
    Keď je to účelovo do výkazu pre banku - nemôžeš urobiť zápis 504/139 ? To by ti nepomohlo ?
    Naposledy upravil liba2 : 06.09.05 at 19:00 Dôvod: oprava SÚ 119 na 139

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    liba2
    Keď je to účelovo do výkazu pre banku - nemôžeš urobiť zápis 504/119 ? To by ti nepomohlo ?
    119-Materiál na ceste,
    139-Tovar na ceste,
    ale ak účtuješ B sposobom, tak triedu 1-Zásoby nepoužívaš.
    Ak bol predaný nevyfakturovaný tovar, fyzicky musel byť k dispozícii, len DF nebola. Treba dať 504/326 aspoň pre účely výkazníctva a je to v suchu.
    Výkazy do banky treba dať logické - teda účelovo pre banku treba dať aj zásoby, ak je tam vysoká suma.
    Naposledy upravil KEJKA : 06.09.05 at 19:09

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Lida
    119-Tovar na ceste, ale ak účtuješ B sposobom, tak triedu 1-Zásoby nepoužívaš.
    Ak bol predaný nevyfakturovaný tovar, fyzicky musel byť k dispozícii, len DF nebola. Treba dať 504/326 aspoň pre účely výkazníctva a je to v suchu.
    Výkazy do banky treba dať logické - teda účelovo pre banku treba dať aj zásoby, ak je tam vysoká suma.
    Zabudla som na účet 326, ale tak som to myslela. Okrem toho 119-ku som si už opravila medzičasom na 139 (a vidím, že aj teba som zviedla ).
    S výkazmi pre banku nemám skúsenosti, hľadala som len cestu riešenia. Dík za upozornenie.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ešte že máme tie úpravy..........

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    jeso
    dík za radu -ale vysvetli bližšie...
    V júli na základe dodacieho listu cez interné doklady zaúčtovať tovar na sklade:
    504 oproti 326 nevyfaktúrované dodávky. V auguste potom DF zaúčtovať nie na 504 ale na 326 MD. Toto bude asi "najčistejšie" riešenie.

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    ešte raz sa vrátim k dátumu zaúčtovania...
    DF vystavená 12.8.2005
    dátum dodania 31.7.2005
    DF prišla 13.8.2005
    DPH si samozrejme uplatňujem za 7/2005
    Ak DF zaúčtujem s dátumom 13.8.2005 na účete 343xxx sa mi to zorazí až v 8. mesiaci a potom mi obraty na účtoch 343xxx nesedia s danovým priznaním k DPH -ako to riešite ?
    Poznám dva názory účtovníčok -ktorý je správny ?
    1. DF zaúčtovať s dátumom dodania -vtedy budú sedieť obraty na 343xxx, ale nebude mi sedieť kniha záväzkov -čísla nepôjdu do radu podľa dátumu - budem sa vracať stále vzad
    2. DF zaúčtovať s dátumom kedy prišla -nebude sedieť mesačný obrat na 343xxx -ako kontrolovať DPH ?

    skúste sa vyjadriť

    Andrea2304 je offline (nepripojený) Andrea2304

    Andrea2304
    Aký máš program? V MRP ak vo faktúre zadáš dátum dodania 31.7. a dátum zaradenia 13.8 , program preúčtuje DPH na 31.7.

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    účtujem s programom TP soft,
    ak vo faktúre zadám dátum dodania 31.7.2005 a dátum zaúčtovania -zaradenia DF dám 13.8.2005 vo výkaze DPH sa mi to pekne zaradí, ale v hlavnej knihe mi to obrat ovplyvní až v 8. mesiaci - stavy na účtoch 343xxx k 31.7. nesedia na daňové priznanie
    Naposledy upravil jeso : 26.09.05 at 17:08

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.