Zavrieť

Porady

Dávka v hmotnej núdzi

Mladý človek skončil vysokú školu (23 r.). Nebýva s rodičmi, má vlastný byt, je evidovaný nezamestnaný a nepoberá podporu v nezam. Zažiadal si o dávku v hmotnej núdzi 1.560,-.
Volali mu z UPSVaR, že vraj rodičia musia na matrike alebo pred notárom dať čestné vyhlásenie, že nebývajú s ním.
Je to naozaj potrebné??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ala13 je offline (nepripojený) ala13

    pehy na nose ala13
    Je to blbost ak ma vlastny byt (a tym i maju rozny trv.pobyt) a je dospely. Tam skor naopak udelovali davku ked zil spolu s rodicmi, vtedy sme prehlasovali, ze v tom byte kde s nami byva mu nic nepatri.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Zrejme áno, pokiaľ dieťa nedovŕši 25 rokov a žije s rodičmi "musia ho živiť" - teda nemá nárok na sociálne dávky. Pokiaľ má vlastný byt ÚPSVaR to takýmto spôsobom
    "preveruje" - keďže rôzny trvalý pobyt nevylučuje "spoločnú domácnosť".

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    dakujem.

    to je teda strašná blbosť .
    len tak pre zaujímavosť by ma zaujímalo, čo by bolo v prípade, keby bol rozhádaný s rodičmi. To by kvôli takej veci nemal nárok ani na sociálku, že? No, naše zákony sú fakt super.

    Inak som nevedela, že ak býva dieťa do 25r. s rodičmi, tak nemá nárok na sociálku. Ved kedysi to bolo podstatne jednoduchšie.

    A ešte jeden dotaz. Chalan sa prihlásil až v auguste (evidovaný nezamestnaný je od júna). Nevedel, že si musí dať žiadosť. Má nárok na sociálku až od augusta, alebo aj spätne od júna?

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Sociálna dávky -ak sa mi dobre zdá, tak od "uplatnenia nároku". Pri príspevku na bývanie to platilo aj spätne /ale či platí..../.
    Naposledy upravil Pepa : 06.09.05 at 17:02

    Dávka v hmotnej núdzi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.