Zavrieť

Porady

nemocenske zo SP pre zenu na rod.dovolenke

Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu.
19.9.2008 som nastupovala na matersku. Po jej ukonceni som si cerpala zostatkovu dovolenku od zamestnavatela v obdobi od 2.4.2009 do 12.5.2009. V nadvaznosti na zaplatene nemocenske poistenie z tejto dovolenky som sa prihlasila ako dobrovolny platca nem.poistenia (kedze som si trosku pomylila pocty dni, prihlasila som sa uz od 9.5.2009).

12.10.2009 som ochorela na 5 dni.

Zo socialnej poistovne mi prisiel nemocenske, ktore bolo vyratane z minimalnej mzdy a nie zo zakladu, z ktoreho si platim nemocenske poistenie (platim ho z maxima a aj nem.poistenie za dovolenku bolo platene z maxima - cca 1.000 eur).

Podla mojich vypoctov, v obdobi choroby som bola nemocensky poistena viac ako 26 - 6 tyzdnov zamestnavatel a 22 tyzdnov ako samoplatca (ako to uvadza zakon na to, aby sa ako zaklad na vypocet pouzila suma, z ktoreho si nemocenske platim a nie minimalna mzda).

Zatial mi stanovisko SP neprislo, ale zamestnankyna SP mi telefonicky povedala, ze oni do uvahy beru len to, co si platim sama, pretoze nastalo prerusenie v plateni. Chapem, o com hovorila, ale zda sa mi to strasne nespravodlive, pretoze nebolo dna, aby som nebola nemocesky poistena (dokonca som platila 4 dni dvojmo).

Chcela by som vas poprosit, ci mi neviete v tomto poradit, ci neexistuje nejaky sposob, ako neprist o 40 eur (SP mi vypocitala nemocenske 18 eur, ale keby to slo z max. tak by to bolo 58 eur).
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Soc.poisťovňa má pravdu. Nebola splnená podmienka dobrovoľného poistenia v trvaní 26 týždňov, za to Ti počítajú z minimálnej mzdy tie nemocenské dávky. (červeným písmom sa vzťahuje na Teba) Zamestnanie sem nepočítaj.
    § 57
    Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok
    (1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
    a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
    b) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia alebo
    c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.
    (2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

    nemocenske zo SP pre zenu na rod.dovolenke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.