Zavrieť

Porady

Predaj auta a daň

Dobrý deň, prosim Vás poradil by mi niekto na túto tému?
Mali sme auto, za ktoré som urobila v 01/2005 DP z MV a odviedla daň. Teraz sme ho však predali a kúpili nové.
Ako mám teraz postupovať. Existuje nejaké tlačivo na DÚ o vyradenie auta a vrátenie peňazí - tým myslím že by sa to malo prepočítať tá zaplatená suma:12*počet mesiac dokedy sme ho mali.
Potom mám znova prihlísiť a urobiť DP z MV k novému autu a odviesť akú čiastku?
Poraďte mi prosím
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    To tlačivo sa volá "Oznámenie k dani z motorových vozidiel" kde vyznačíš z akého dôvodu zanikla daňová povinnosť. Neviem či DU nebude vyžadovať fotokópiu TP, kde je vyznačený deň zmeny držiteľa MV. Prepočítaš daň na dni, po ktoré ste ho vlastnili - resp. používali v súvislosti s podnikaním, preplatok by sa ti mal vrátiť. Na nové auto podať DP z MV - daňovú povinnosť prepočítať na dni - z akej čiastky budeš robiť prepočet - toto si určujú myslím VUC - skús pohľadať na ich intern. skránke, alebo ti to povedia priamo na DU.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Bianka
    Dobrý deň, prosim Vás poradil by mi niekto na túto tému?
    Mali sme auto, za ktoré som urobila v 01/2005 DP z MV a odviedla daň. Teraz sme ho však predali a kúpili nové.
    Ako mám teraz postupovať. Existuje nejaké tlačivo na DÚ o vyradenie auta a vrátenie peňazí - tým myslím že by sa to malo prepočítať tá zaplatená suma:12*počet mesiac dokedy sme ho mali.
    Potom mám znova prihlísiť a urobiť DP z MV k novému autu a odviesť akú čiastku?
    Poraďte mi prosím
    Do 15 dní od predaja auta musíš oznámiť na DÚ túto skutočnosť. Allikvótna časť dane z MV za kalendárne dni do konca kalendárneho roka Vám bude vrátená. Na nové auto podáš DP z MV a zaplatíš za kalendárne dni do konca roka. V tlačive je presný výpočet. Tlačivo na odhlásenie nie je, stačí list (teda ja som to riešila takto a nebol problém). K listu treba priložiť kópiu TP, kde je odhlásenie.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Pepa
    To tlačivo sa volá "Oznámenie k dani z motorových vozidiel" kde vyznačíš z akého dôvodu zanikla daňová povinnosť. Neviem či DU nebude vyžadovať fotokópiu TP, kde je vyznačený deň zmeny držiteľa MV. Prepočítaš daň na dni, po ktoré ste ho vlastnili - resp. používali v súvislosti s podnikaním, preplatok by sa ti mal vrátiť. Na nové auto podať DP z MV - daňovú povinnosť prepočítať na dni - z akej čiastky budeš robiť prepočet - toto si určujú myslím VUC - skús pohľadať na ich intern. skránke, alebo ti to povedia priamo na DU.
    Len na doplnenie: Daňová povinnosť je určená ("sadzobník") VUC. Príjmový účet spravuje DU. Na spomínanom "Oznámení ..." treba aj požiadať o vrátenie "nespotrebovanej" DMV za obdobie do konca roka a na aký Tvoj účet. Aj keď sa súčasne prihlasuje nové vozidlo, DU nebude robiť kompenzáciu, tj. vrátenie dane sa vyžiada, ale v lehote treba uhradiť za vozidlo nové.

    Bianka je offline (nepripojený) Bianka

    Bianka
    Ďakujem Vám určite mi to pomohlo, a to oznámenie myslíte že sa dá kúpiť alebo ho dostať iba na DÚ?

    Bianka je offline (nepripojený) Bianka

    Bianka
    Bola som v obchode a tam to nemajú takže iba na DÚ. A na výpočet tej alikvótnej čiastky stačí napísaný list?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ja som napísala oznámenie, že sa dňa .... auto EVČ ..... predalo a žiadame o vrátenie alikvótnej časti dane z MV na číslo účtu ... . Príloha - kópia TP. Myslím, že aj to požiadanie o vrátenie je navyše. Nikto nič viac odo mňa nepýtal a peniažky prišli. Ale možno ako vo všetkom v tejto republike - iný kraj, iný mrav.

    Bianka je offline (nepripojený) Bianka

    Bianka
    Super Ďakujem za rady. A ešte jednu by som potrebovala. možno hlúpu ale radšej sa opýtam.
    Teraz mám podať nové DP z MV riadne alebo dodatočné? S tým že ak ide o dodatočné tak sa napíšem dátum zistenia, v podstate dátum kúpy auta a zaradenia. hm?

    UFO.ar je offline (nepripojený) UFO.ar

    UFO.ar
    Johanka
    Ja som napísala oznámenie, že sa dňa .... auto EVČ ..... predalo a žiadame o vrátenie alikvótnej časti dane z MV na číslo účtu ... . Príloha - kópia TP. Myslím, že aj to požiadanie o vrátenie je navyše. Nikto nič viac odo mňa nepýtal a peniažky prišli. Ale možno ako vo všetkom v tejto republike - iný kraj, iný mrav.
    Mám rovnaké skúsenosti ako Johanka. DÚ akceptovala žiadosť o vrátenie preplatku na dani MV, ktorý v zákonnej lehote vrátila. Ak to niekomu pomôže, prikládám vzor listu, ktorý používam ja.
    ----------------------------------
    Alena

    KatkaBS je offline (nepripojený) KatkaBS

    KatkaBS
    UFO.ar
    Mám rovnaké skúsenosti ako Johanka. DÚ akceptovala žiadosť o vrátenie preplatku na dani MV, ktorý v zákonnej lehote vrátila. Ak to niekomu pomôže, prikládám vzor listu, ktorý používam ja.
    ----------------------------------
    Alena
    ďakujem, práve som hľadala niečo takéto a prišlo mi to veľmi vhod... Vďaka za pomoc...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.