Zavrieť

Porady

kúpa pozemku

Vie mi niekto poradit?
Ak FO vlastní nehnutelnost v ktorej podnika, a kúpi k nehnutelnosti pozemok na parkovanie a pozemok upraví/dlažba, chodníky/, môže si to dat do nákladov?
Pokial viem, tak pozemok do nákladov nejde, a ani sa neodpisuje, ale čo s tou úpravou?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    tereza5 Pozri príspevok
    Vie mi niekto poradit?
    Ak FO vlastní nehnutelnost v ktorej podnika, a kúpi k nehnutelnosti pozemok na parkovanie a pozemok upraví/dlažba, chodníky/, môže si to dat do nákladov?
    Pokial viem, tak pozemok do nákladov nejde, a ani sa neodpisuje, ale čo s tou úpravou?
    Ďakujem.
    Kuk sem:
    http://www.porada.sk/t126024-kam-zar...arkovisko.html

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    tereza5 Pozri príspevok
    Vie mi niekto poradit?
    Ak FO vlastní nehnutelnost v ktorej podnika, a kúpi k nehnutelnosti pozemok na parkovanie a pozemok upraví/dlažba, chodníky/, môže si to dat do nákladov?
    Pokial viem, tak pozemok do nákladov nejde, a ani sa neodpisuje, ale čo s tou úpravou?
    Ďakujem.
    Dlažba a chodníky sú spevnené plochy, v zmysle § 2, ods. a, Klasifikácie stavieb.... pevne spojené so zemou, ktoré sú výsledkom stavebnej činnosti. Teda stavby a tým aj dlhodobý hmotný majetok. Kým pri hnuteľnom majetku je hranica pre dlhodobý majetok suma 1700 Eur, u stavieb nie je určená žiadna cenová hranica. Preto je stavba akejkoľvek ceny dlhodobým hmotným majetkom, zaraďuje a odpisuje sa, nemôže ísť do nákladov priamo.
    Ak sa budujú spevnené plochy na vedľajšom prikúpenom pozemku, tak zrejme neboli predmetom pôvodného stavebného povolenia a vyžadujú samostatné stavebné konanie...až po kolaudáciu a zápis do KN. Potom zaradenie do DHM a odpisovanie.
    Pozemok sa neodpisuje. Do nákladov ide iba v prípade predaja.... jeho celá nákupná cena, vrátane súvisiacich výdavkov, ako kolky, právne služby, atď.

    beatad je offline (nepripojený) beatad

    beatad
    Poradíte prosím:
    Podnikateľ FO chce kupiť pozemok, ktorý by využíval na parkovanie svojich vozidiel. Má si kúpiť pozemok na IČO, v tom prípade výdaj nie je nákladom, alebo môže kupiť pozemok jeho manželka,ktorá je na dôchodku, a bude svojmu manželovi účtovať prenájom do výšky aby nemusela podávať DP?

    31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

    31Jankal
    Dobrý den, včera mi prišla platiť dan z bytu a my celý vchod sme si kupovali teraz nedávno pozemok pod činžiakom. Už mám aj list vlastníctva. Lenže ja som to nikde nebola ani nahlasovať a ani neviem či som to mala a dokedy, a ak áno či je za to nejaká pokuta, dakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.