Zavrieť

Porady

narok na matersku

ahojte poradaci,
zamestnana som bola od oktobra 2008 do augusta 2009, predtym som bola 3 roky na rodicovskej dovolenke(neplatila som si poistenie v nezamestnanosti).teraz som nezamestnana.
v 2010 by som chcela ist na matersku. z coho sa pocita MD a budem mat na nu narok? ako dlho je MD a rodicovska - teda ak vobec budem mat na ne narok.
dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ak nič neurobíš tak nárok na materskú mať nebudeš.

    Veľa sa píše na porade o tom, ako mať maximálnu materskú. Skús trošku si prečítať tie témy http://www.porada.sk/t119778-materska-2010-a.html alebo http://www.porada.sk/t63617-dobrovol...poistenie.html alebo http://www.porada.sk/t122628-maximal...ako-na-to.html alebo aj http://www.porada.sk/t93378-materska-2009-a.html.

    Myslím, že je toho dosť na štúdium.

    ajkaben je offline (nepripojený) ajkaben

    ajkaben
    xanti, pls.

    asi som uplna ...

    vobec tomu nerozumiem. ak by som vo februari otehotnela, kolko dopredu si mam platit to poistenie, kym pojdem na MD? a mam sa aspon na kolko dni zamestnat (u svagra) aby som dostala max. matersku - a kolko to je? a chapem to spravne ze kolko dni som poistena tak tolko dni budem dostavat matersku? a co potom rodicovsku?
    zarata sa mi tam aj to co som odrobila po rodicovskej dovolenke ? - t.j. od 10.2008 do 08.2009??
    dakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ajkaben Pozri príspevok
    ahojte poradaci,
    zamestnana som bola od oktobra 2008 do augusta 2009, predtym som bola 3 roky na rodicovskej dovolenke(neplatila som si poistenie v nezamestnanosti).teraz som nezamestnana.
    v 2010 by som chcela ist na matersku. z coho sa pocita MD a budem mat na nu narok? ako dlho je MD a rodicovska - teda ak vobec budem mat na ne narok.
    dakujem
    Nárok na materské ti vznikne v prípade, ak budeš mať v posledných 2 rokoch 270 dní nem. poistenia. Do tejto doby sa započítava aj poistenie zo zamestnania.
    Ak sa v budúcom roku nezamestnáš a chceš mať max. materskú, je potrebné prihlásiť sa v soc. poisťovni ako dobrovolne nem. poistená osoba s max. vymer. základom viac ako 26 týždňov pred nástupom na materskú.
    Ak sa prihlásiš neskôr, materskú síce dostaneš, ale len z minimálneho vymeriavacieho základu.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No prihlás sa na DNP hned, z maximálneho VZ. Ak otehotnieš vo februári tak od júla 2010 ( po 26 týždňoch ) si zmeníš VZ na minimum. A ak pôjdeš na materskú v 2010 tak bude maximálna.

    Treba Ti vypísať a odniesť prihlášku na dobrovolné nemocenské poistenie. Najlepšie ihneď lebo nevieš kedy sa zadarí.

    Držím palec.

    Materskú dostáva každá mamička 28 týždňov materské ( čo je 55% z VZ ), a potom do veku dvoch rokov dieťaťa budeš mať nárok na zvýšený RP vo výške 256 € mesačne. Ten dostane len mamička čo poberá materské. No a ten posledný rok budeš mať rodičovský v normálnej výške.

    ajkaben je offline (nepripojený) ajkaben

    ajkaben
    dakujem :-)
    konecne zacinam chapat - ste super a dakujem ze pomahate nam menej zdatnym...

    ajkaben je offline (nepripojený) ajkaben

    ajkaben
    este predsa jedna otazocka
    pisete ze 26 tyzdnov musim byt dobrovolne nemocensky poistena.
    ked som robila od 10.2008 do 08.2009 sa do tych 26 tyzdnov nepocita? - to sa pocita iba do tej druhej podmienky, ze musim byt poistena 270 dni v poslednych dvoch rokoch...?

    dakujem za trpezlivost

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    ajkaben Pozri príspevok
    este predsa jedna otazocka
    pisete ze 26 tyzdnov musim byt dobrovolne nemocensky poistena.
    ked som robila od 10.2008 do 08.2009 sa do tych 26 tyzdnov nepocita? - to sa pocita iba do tej druhej podmienky, ze musim byt poistena 270 dni v poslednych dvoch rokoch...?

    dakujem za trpezlivost
    No presne tak ako píšeš, počíta sa to len do tej podmienky mať 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.
    Ak sa poistíš DNP pár dní pred pôrodom tak získať minimálnu materskú. Ak sa poistíš predtým a splníš 26 týždňov tak získaš maximalnu materskú.

    Nespoliehala by som sa na to, že mám dosť dní. A radšej by som sa skôr prihlásila na DNP, lebo dni utekajú.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.