Zavrieť

Porady

Nedoplatok z SPP

SPP/Slov.plyn.priemysel/ mesačne fakturujú za dodávku plynu. Za mesiace marec a apríl však Firma X nezaplatila faktúry. V máji prišlo vyúčtovanie s určitým nedoplatkom, ktorý som zaúčtovala v plnej výške. No až teraz som si všimla, že nemám zlikvidované záväzky za marec a apríl, čiže tieto mesiace boli zahrnuté aj do vyfakturovaného nedoplatku. Problém je, že DPH bolo uplatnené v plnej výške, čiže zduplovane.
Otázka je, ako vyriešiť ten problém, či musím tú súhrnnú faktúru opraviť a znížiť o marec,apríl, alebo mám možnosť opraviť chybu formou storna v tomto mesiaci /hoci viem,že bez daňového dokladu sa účtovať nedá
prosím o pomoc..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    20lucka201 Pozri príspevok
    SPP/Slov.plyn.priemysel/ mesačne fakturujú za dodávku plynu. Za mesiace marec a apríl však Firma X nezaplatila faktúry. V máji prišlo vyúčtovanie s určitým nedoplatkom, ktorý som zaúčtovala v plnej výške. No až teraz som si všimla, že nemám zlikvidované záväzky za marec a apríl, čiže tieto mesiace boli zahrnuté aj do vyfakturovaného nedoplatku. Problém je, že DPH bolo uplatnené v plnej výške, čiže zduplovane.
    Otázka je, ako vyriešiť ten problém, či musím tú súhrnnú faktúru opraviť a znížiť o marec,apríl, alebo mám možnosť opraviť chybu formou storna v tomto mesiaci /hoci viem,že bez daňového dokladu sa účtovať nedá
    prosím o pomoc..
    Niečo je v tom dobre domotané....SPP v prílohe vyúčtovacej faktúry, nazvanej Rekapitulácia vyčísli najprv v poslednom stĺpci Rozdiel z vyúčtovania, ako rozdiel medzi Vyúčtovacou faktúrou podľa skutočnej spotreby plynu a Faktúrami za opakované dodávky, všetko vrátane základu, DPH a spolu. Ak je posledný stĺpec rekapitulácie bez znamienok, tak ide o dofakturáciu, ak sú tam mínusy tak ide o dobropis k fakturovanému a nespotrebovanému plynu. Tento posledný stĺpec Rekapitulácie si mala zaúčtovať.
    V ďruhej časti Finančné vyrovnanie vyčísli SPP rozdiel medzi celou fakturovanou sumou vyúčtovacej faktúry a prijatými platbami za opakované plnenie. Taktiež so znamienkom mínus = preplatok, alebo plus = nedoplatok. U Teba rozdiel tohto nedoplatku a rozdielu z vyúčtovania v Rekapitulácii by sa mal rovnať tým chýbajúcim dvom platbám. Je to tak ?
    Ak si zaúčtovala ako vyúčtovaciu faktúru ten posledný stĺpec Rekapitulácie, tak to máš dobre, aj s tými zaúčtovanými a nezaplatenými faktúrami, nič nemusíš robiť, je to vysporiadané. Z vyčísleného nedoplatku po úhrade by si mala vyrovnať jednak samotnú vyúčtovaciu faktúru a tiež obidve doposiaľ nezaplatené faktúry za opakované dodávky.
    Ak Ti to takto nesedí, vráť sa na začiatok tohto príspevku, čítaj a hľadaj chybu, kým ju nenájdeš. Ak si však zaúčtovala výslednú sumu nedoplatku z Finančného vyrovnania, ktorú si iba výpočtom rozdelila na základ a DPH, tak to musíš aj účtovne, aj v DPH opraviť na správny stav. S tými nezaplatenými faktúrami netreba
    vôbec nič.

    20lucka201 je offline (nepripojený) 20lucka201

    20lucka201
    zaúčtované to bolo aj s nevysporiadanými faktúrkami. čiže všetko bolo kompletne zaúčtované, čo je problém. Otázkou je, či viem tento problém opraviť aj v decembrovom zdaňovacom období akože "oprava", alebo musím podať dodatočné DPH?

    Dakujem za skorú odpoveď.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    20lucka201 Pozri príspevok
    zaúčtované to bolo aj s nevysporiadanými faktúrkami. čiže všetko bolo kompletne zaúčtované, čo je problém. Otázkou je, či viem tento problém opraviť aj v decembrovom zdaňovacom období akože "oprava", alebo musím podať dodatočné DPH?

    Dakujem za skorú odpoveď.
    Podľa § 39, ods.2, zákona 511/92 o správe daní musíš podať dodatočné daňové priznanie, lebo došlo chybou k zníženiu daňovej povinnosti. Zrejme za 5/09, kedy podľa Tvojho opisu došlo chybným zdvojeným zaúčtovaním k uplatneniu väčšieho odpočtu, než mal byť. V decembrovom priznaní by si to mohla uplatniť, keby šlo o chybu, ku oprave ktorej by si mala nejaký opravný doklad plynární, alebo keby bol chybou uplatnený menší odpočet, než mal byť. Teda keby šlo o chybu na strane Tvojho práva podľa § 51, ods. 2 zákona o DPH, nie povinnosti podľa § 39, ods. 2 zákona o správe daní /pozri si to/.
    Neviem v akom programe účtuješ....najlepšie sa mi zdá účtovne stornovať celú zle zaúčtovanú vyúčtovaciu faktúru a nahradiť ju celým jej správnym účtovaním. To by si účtovne mala urobiť síce v decembrovom účtovaní, kedy si chybu zistila, ale dodatočné priznnie DPH by malo byť za máj, kedy bol uplatnený nesprávny odpočet. Po zaúčtovaní opravy by sa zostatok účtu 343 k 31.12.09 mal rovnať sume daňovej povinnosti za 12/09 plus sume dodatočnej daňovej povinnosti za 5/09.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.