Zavrieť

Porady

Nákup PHM v zahraničí

Ahojte poraďáci!
sme prepravná spoločnosť a nakupujeme PHM aj v zahraničí (formou kariet DKV).
Sprostredkovateľská spoločnosť bude za nás vybavovať vrátenie DPH, takže sa o to nemusíme starať, budú tam to posielať formou dobropisov.
Tieto sumy nedávam vôbec do nášho daňového priznania DPH, však?
Ď. Mirka
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie, ale zaúčtujete ako pohľadávku podľa krajín EU, resp. podľa mien (CZK, EUR).
0 0
mirka16 mirka16

mirka16 je offline (nepripojený) mirka16

Ďakujem velmi pekne
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

mirka16
Ahojte poraďáci!
sme prepravná spoločnosť a nakupujeme PHM aj v zahraničí (formou kariet DKV).
Sprostredkovateľská spoločnosť bude za nás vybavovať vrátenie DPH, takže sa o to nemusíme starať, budú tam to posielať formou dobropisov.
Tieto sumy nedávam vôbec do nášho daňového priznania DPH, však?
Ď. Mirka
Súhlasím s Lidou s tým, že prvoradá analytika pohľadávok za zaplatenú DPH
v zahraničí je podľa krajín, lebo len z každej krajiny separátne je možné nárokovať vrátenie DPH. Je potrebné si predtým zistiť, či daná krajina za PH vracia DPH.
Napr. ČR vracia len za nákup nafty, benzínu nie. Preto, ak ste kupovali aj benzín
v ČR, môžete ho rovno, vrátane DPH zaúčtovať do nákladov.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Môžem sa spýtať na spôsob zaúčtovania v sústave JÚ. Takže nákup nafty v ČR bude v peňažnom denníku ako výdavok ovplyvňujúci ZD včetne DPH. Po uhradení pohľadávky za vrátenú DPH bude to príjem ovplyvňujúci ZD? Uvažujem správne?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

ESTER
Môžem sa spýtať na spôsob zaúčtovania v sústave JÚ. Takže nákup nafty v ČR bude v peňažnom denníku ako výdavok ovplyvňujúci ZD včetne DPH. Po uhradení pohľadávky za vrátenú DPH bude to príjem ovplyvňujúci ZD? Uvažujem správne?
Áno, tak je to správne. A príjmom je to až v tom období, keď je DPH vrátená, a to aj v podvojnom účtovníctve.
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

ahojte prosím môžete mi poradiť. zamestnanec natankoval PHM v čechách. Čo s DPH? Uplatniť či nie? Ďakujem
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
va1ke
ahojte prosím môžete mi poradiť. zamestnanec natankoval PHM v čechách. Čo s DPH? Uplatniť či nie? Ďakujem
A kde, alebo voči komu si chcete uplatniť to DPH (ak správne chápem tak české) ?
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

Benka ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil va1ke : 18.07.06 at 07:47
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
va1ke
Benka, ja DPH vo vzťahu k zahraničí neovládam, toto je môj prvý prípad. tak som sa pýtala čo s tým mám urobiť. No podľa tvojej odpovede nie som o nič múdrejšia. Keby som s tým mala skúsenosti tak sem nepíšem.
1. Podľa Vašej otázky som mohol iba tipovať, akú alebo načo chcete vedieť odpoveď. Preto som sa pýtal.

2. Ak s tým budete mať skúsenosti, tak vtedy píšte ešte viac, aby sme sa všetci poučili.

3. Ak sa Vás moja otázka dotkla, tak mi, prosím Vás, prepáčte. Nebolo to mojím úmyslom.



K veci:
Vzťah k slov. DPH: žiadny, je to dph platená do št.rozpočtu iného štátu.

Ak chcete získať danú DPH od českého fin. úradu :
http://www.porada.sk/t26757-dph-cechy.html v prísp.14 je prilepený
Metodický postup pre žiadosť o vrátenei dane v ČR
Naposledy upravil Milan Benka : 18.07.06 at 08:04
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

To : Jaja11
Vo FS 4/2006 je zverejnené usmernenie ohľadom DPH zaplatenej v zahraničí, podľa tohto usmernenie sa vrátená DPH neúčtuje až keď je zaplatená, ale v deň vzniku účtovného prípadu kurzom. V prípade, že Vám ju nevrátia /aj to sa môže stať/ sa účtuje do prevádzkových nákladov.
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

Ak sa Vás moja otázka dotkla, tak mi, prosím Vás, prepáčte. Nebolo to mojím úmyslom.


nie Vaša odpoveď sa ma nedotkla.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Ak máš bloček z pumpy, DPH dáš aj s naftou do nákladov.S toto DPH nič nerobíš, iba ak by si si jun chcela žiadať späť . Ale to je už o inom.
0 0
daja daja

daja je offline (nepripojený) daja

mirka16
Ahojte poraďáci!
sme prepravná spoločnosť a nakupujeme PHM aj v zahraničí (formou kariet DKV).
Sprostredkovateľská spoločnosť bude za nás vybavovať vrátenie DPH, takže sa o to nemusíme starať, budú tam to posielať formou dobropisov.
Tieto sumy nedávam vôbec do nášho daňového priznania DPH, však?
Ď. Mirka
Ešte by som sa chcela vrátiť k tejto téme. Začali sme tiež tankovať v zahraničí cez kary euroshell. Teraz mi prišla prvý krát faktúra. Prosím poraďte ako bude vyzerať účtovací predpis. /tiež nám jedna spoločnosť bude vracať DPH/. Sumy na faktúre sú:
Bez DPH 21.653,34 SIT
DPH 20% 4.330,66 SIT
Spolu 25.984,00 SIT
Zaujíma ma hlavne predpis na vrátenie DPH. Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
daja
Ešte by som sa chcela vrátiť k tejto téme. Začali sme tiež tankovať v zahraničí cez kary euroshell. Teraz mi prišla prvý krát faktúra. Prosím poraďte ako bude vyzerať účtovací predpis. /tiež nám jedna spoločnosť bude vracať DPH/. Sumy na faktúre sú:
Bez DPH 21.653,34 SIT
DPH 20% 4.330,66 SIT
Spolu 25.984,00 SIT
Zaujíma ma hlavne predpis na vrátenie DPH. Ďakujem veľmi pekne.
Predpis na vrátenie dph - iné pohľadávky 378AE
0 0
daja daja

daja je offline (nepripojený) daja

benka
Predpis na vrátenie dph - iné pohľadávky 378AE
Takže celé účtovanie bude vyzerať?
Nafta - faktúra 501/321
Pohľadávka na vrátenie DPH? 378/668?
Úhrada DPH 221/378
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
daja
Takže celé účtovanie bude vyzerať?
Nafta - faktúra 501/321
Pohľadávka na vrátenie DPH? 378/668?
Úhrada DPH 221/378
501/321 cena bez DPH
378/321 zahraničná DPH, kt. chceš žiadať od zahranič. daň. úradu
321/221 úhrada fa.
221/378 vrátenie DPH zo zahraničia.
0 0
daja daja

daja je offline (nepripojený) daja

Ďakujem ale práve som našla v usmernení MF č. MF/014716/2006-721, že by sa to malo účtovať na ako 378/648. Tak a teraz už neviem.
Naposledy upravil daja : 31.10.06 at 07:06
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Klient si zariadil cez Rakúsku spoločnosť, že čerpaná nafta na čerpacích staniciach je vyfakturovaná ako aj MÝTO. Na moje prekvapenie faktúra za naftu je bez DPH. Urobíme samozdanenie ako pri dovoze tovaru? Zdá sa mi to divné nakoľko nafta bola spotrebovaná na rakúskych dialniciach.

Okrem toho k tejto faktúre je vydaná ešte jedna faktúra za SKLADNÉ a táto je aj s DPH.

Faktúra za mýto je s rakúskou DPH, to sme tu už dávnejšie vyriešili, táto faktúra neide do samozdanenia a DPH si klient žiada vrátiť od rakúskeho daňového úradu.

DPH z faktúry za skladné by mohla byť predmetom vyžiadania?

Aby toho nebolo málo, je ešte jedna faktúra s pripnutým dokladom CMR, ako keby za prepravu nafty nakoľko je na nej uvedené zhodné množstvo ako pri faktúre za odobranú naftu, táto faktúra je bez DPH.

Všetko mi tak pripadá, ako keby v Rakúsku vymysleli spôsob ako vyfakturovať odobranú PHM v režime samozdanenia odberateľa z krajiny EÚ.


Má niekto skúsenosť s fakturáciou za odobranú a spotrebovanú naftu v krajine z EÚ?

Prosím o radu.

apo
Naposledy upravil apo : 02.07.08 at 21:48
0 0
racing racing

racing je offline (nepripojený) racing

apo, na Vašu otázku z roku 2008 neprišla odpoveď, ako ste to riešili s nákupom a spotrebou nafty v štáte EU - iba samozdanením, s dátumom dodania podľa dňa vystavenej fa?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Áno, samozdaniením.

apo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať