Zavrieť

Porady

Zálohová faktúra

Potrebujem rýchle poradiť:


potrebujem vystaviť zálohovú faktúru. Vystavím ju nasledovne? Stačí uviesť sumu celkom, bez členenia na DPH. A keď mi príde úhrada, spravím ostrú faktúru aj s členením na DPH?

Ak preddavkovú fa vystavím dnes, a platba mi príde až bud. mesiac, bude to mať vplyv aj na DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    prvú časť máš O.K., len pripomeniem, že ostrú fa musíš vystaviť do 15 dní od platby. A druhá časť otázky - nebude to mať žiaden vplyv na DPH.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Mne ide o to, že účtovníčka v tej firme, ktorej sme vystavovali preddavkovú faktúru, mi povedala, že už aj tá zálohová fa musí mať členenie na DPH. Ja som vedela o tom, že ak mi príde od nich platba, vystavím ostrú fa s dátumom vystavenia podľa dátumu prijatia platby.

    Napr. preddavková fa na sumu 700 000,-- vystavená 26.08.2005. Platba mi prišla 07.09.2005, tak s tým dátumom úhrady vystavím ostrú fa so sumami:
    bez DPH 588 235,30
    DPH 19% 111 764,70
    celkom 700 000,--

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Zuzka, nie je účtovníčka ako účtovníčka. Aj ja som sa už stretla, a nie jeden krát, s takým postupom. Trvaj si na svojom. A môžeš si byť istá, že máš pravdu.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ZuzanaP
    Napr. preddavková fa na sumu 700 000,-- vystavená 26.08.2005. Platba mi prišla 07.09.2005, tak s tým dátumom úhrady vystavím ostrú fa so sumami:
    bez DPH 588 235,30
    DPH 19% 111 764,70
    celkom 700 000,--
    Ak služba ešte nebola vykonaná, alebo tovar dodaný a je to iba fa na prijatú zálohu, tak je to správne. Ak už došlo k plneniu nemusíš robiť k záloh. platbe zvlášt fa, urobíš jednu fa za celé plnenie.( Ak je to v jednom daňovom období t.j. platba aj plnenie)
    Mária M

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Tweety celkom nerozumiem, na aké celé plnenie? Dnes mám nejaký zlý deň.

    Ide tam o dodávku plastových okien, popravde musím sa spýtať, či už boli dodané, mne sa zatiaľ žiadny doklad do rúk nedostal.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    ZuzanaP
    Mne ide o to, že účtovníčka v tej firme, ktorej sme vystavovali preddavkovú faktúru, mi povedala, že už aj tá zálohová fa musí mať členenie na DPH. Ja som vedela o tom, že ak mi príde od nich platba, vystavím ostrú fa s dátumom vystavenia podľa dátumu prijatia platby.

    Napr. preddavková fa na sumu 700 000,-- vystavená 26.08.2005. Platba mi prišla 07.09.2005, tak s tým dátumom úhrady vystavím ostrú fa so sumami:
    bez DPH 588 235,30
    DPH 19% 111 764,70
    celkom 700 000,--
    Ja by som to upresnila Dňa 7.9.2005 vystavíš faktúru na základe prijatej platby. Za ostrú ju považuješ v tom prípade /a nevystavuješ auž žiadnu/ ak aj dodanie tovaru a služby je v 9. mesiaci. (čo v tomto prípade asi áno, ale pre istotu upresňujem/.
    Ak by si napr.prijala platbu 29.8. musíš vystaviť faktúru na základe prijatej platby a v septembri vystaviť tzv. ostrú na základe dodania tovaru/sllužby.

    dom je offline (nepripojený) dom

    dom
    Pripájam svoj názor. V zmluve máme s odberateľom dohodnutú výšku preddavku, keď vystavujem preddavkovú fa navýšim ju automaticky o DPH a tak vystavím zálohovú fa. Na zálohovej nerozpisujem základ a DPH, píšem jednu čiastku.Ja som povinná do 15 dní úhrady vystaviť faktúru pre odpočet DPH a DPH odviesť,/prečo by mi malo zostať menej financii, ako sme sa dohodli v zmluve/.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ZuzanaP
    Tweety celkom nerozumiem, na aké celé plnenie? Dnes mám nejaký zlý deň.

    Ide tam o dodávku plastových okien, popravde musím sa spýtať, či už boli dodané, mne sa zatiaľ žiadny doklad do rúk nedostal.
    No, ak dodávka tých okien bola v mesiaci september urobíš iba fa za dodávku, kde odpočítaš zaplatený preddavok a tým je finito. Ale keď budú dodané až neskôr t.j. po septembri , tak potom musíš urobiť fa na prijatý preddavok, a potom ešte jednu keď sa dodajú tie okná, tam potom odpočítaš fa k preddavku aby sa ti započítala DPH iba raz. Snažila som sa to napísať lopatisticky.
    MM
    Naposledy upravil Tweety : 12.09.05 at 06:54

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    aby sme si rozumeli, používajme jednotné pojmy
    1. zálohová=preddavkova .... len výzva na platbu vopred, nečleníme na ZD a DPH
    2. faktúra na prijatú platbu.... na základe úhrady zálohovej faktúry, členíme na ZD a DPH
    3. ostrá faktúra=faktúra na základe dodávky služby či tovaru ... členíme na ZD a DPH, ale odpočítavame ZD a DPH z faktúry na priajatú platbu.
    doklad č.2 nemusíš vystavovať ak v rovnakom mesiaci máš povinnosť vystaviť doklad č.3
    ak úhrada na základe č.1 príde až v nasledujúcom období, tak to nemá vplyv na DPH v mesiaci vystavenia č.1
    ................ myslím to dobre, ale či to neznie pomotano, neviem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.