Zavrieť

Porady

Preprava osob od 01.01.2010

prosim vas o radu preprava osob po novom roku ako to bude fungovat ktory § ??????
robime prepravu osob z SR do ČR doteraz to bolo oslobodene od DPH par. 46 ods. 2 a po novom roku treba sa registrovat v ČR alebo co treba nevie mi niekto poradit prosim
Usporiadat
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

no čítam tu stále dookolo o preprave osob po 01.01.2010 a vychadza mi to, že sa nemusím registrovať v CR alebo poradte my prevazame ludi zo SR do CR, pre firmu registovanu v CR má aj IC DPH, ale to ostava stale oslobodene podľa §46 ods. 2 prosím o radu
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Znenie § 46 je od 1.1.2010 bez zmeny.

čiastočne
Kým som ti hľadala nejaké informácie, natrafila som na dobrú stránku (v príspevku 2 prvá adresa), síce sa týka českej legislatívy, no keď pomyslím, že predpisy únie sú harmonizované, dozvedela som sa všeličo ...
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

rozalka tak je to bez zmeny netreba sa registrovat v CR ?????? daj jednoduchu odpoved prosim
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

nehnevaj sa rozalka len som z toho noveho zakona jelen doteraz sme sa nemuseli registrovat v CR dik
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

lenže podľa § 5 ods. 1 zákona o DPH v SR sa zahraničná osoba nemusela registrovať ak uskutočňovala prepravu osôb podľa § 46 ods. 2 a po novom sa musí registrovať za platiteľ dane

tak prosím o radu či sa aj my musíme od 01.01.2010 registrovať v ČR ak uskutočňujeme prepravu podľa § 46 ods. 2 z tuzemska do zahraničia som zúfala dajte mi vediet prosím
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Máš pravdu, od 1.1.2010 vypadlo § 5 ods. 1 písmeno a)
(Pôvodné znenie:
§ 5

(1) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a ktorá podniká v zahraničí (ďalej len "zahraničná osoba"), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Žiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba, ak dodáva len
a) prepravné služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 46,
)

Podľa toho teda zahraničné dopravné spoločnosti sa musia u nás registrovať.
V únii sú predpisy harmonizované, predpokladám, že aj v českom zákone došlo k zmene, odporúčam ti prelúskať Zákon o dani z přidané hodnoty http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-...53.html?year=0
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

ja uz som to citala od predu od zadu a nic som nenasla podľa §70 českeho zákona je preprava osob v členských štatoch oslobodena od DPH tak fakt nikto z celej porady nerobi prepravu zo SR do ČR halooooo?
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
zuzanna Pozri príspevok
ja uz som to citala od predu od zadu a nic som nenasla podľa §70 českeho zákona je preprava osob v členských štatoch oslobodena od DPH tak fakt nikto z celej porady nerobi prepravu zo SR do ČR halooooo?

Registrovať by si sa musela,len ak by si robila prepravu v rámci ČR. Ty robíš prepravu z SK do ČR,to jest prepravu z jedného štátu do druhého a fakturuješ bez DPH.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

ludex mas s tym skusenosti a v suhrnom vykaze je potrebne toto uvadzat od 01.01.2010
0 0
Roníčok Roníčok

Roníčok je offline (nepripojený) Roníčok

Zuzanna,
my robíme tiež prepravu, ako spomínaš. Mám to odkonzultované aj s daňovým poradcom a audítorom - v rámci ČR zostávajú podmienky pre nepravidelnú prepravu osôb nezmenené. T.j. ty sa nemusíš registrovať v ČR. Jediná nová povinnosť, ktorá ti vzniká je podávanie súhrnného výkazu (neviem, či 1/4 ročného alebo mesačného) elektronickou formou.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

Tak dúfam že to je tak diky a keby bola tá preprava iba v CR tak zaregistrovať sa a faktúru ako vystavim s českou DPH???
0 0
Roníčok Roníčok

Roníčok je offline (nepripojený) Roníčok

Ak by si podnikala v preprave na území ČR (išla by si napr. z Prahy do Brna a späť) tak tam si myslím, že by to bolo tak ako píšeš - registrovať sa v ČR, faktúra s českou DPH. (ale nie som si v tomto istá, keďže robím prepravu len so SR vonku) Skús si pozrieť časopis Dane,účtovníctvo a odvody č. 1/2010 od Poradcu, je to tam celkom slušne spracované. aj s príkladmi
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

Prosím ta a keď vystavim tu faktúru s českou DPH neni tu nejaké tlačivo na dphcku v českej republike alebo ako sa postupuje keď musím uhradiť DPH v českej republike ?
0 0
Roníčok Roníčok

Roníčok je offline (nepripojený) Roníčok

Tak to netuším ako to funguje v ČR.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

takze do vykazu tu prepravu zo SR rozuctujem tak ako doteraz do riadku 15/ usek co je preprava osob v SR a to co sa neuvadzalo teda preprava po CR bolo oslobodene tak pojde do suhrneho vykazu je tak? ronicok
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

U prepravy osôb sa nič nezmenilo. Treba si len pozrieť do ktorej krajiny sa musíš registrovať a platiť DPH. ČR má tiež prepravu osob oslobodenú takže nič neriešiš. Preprava je bez DPH. Pozor na Nemecko.
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

Na prepravu osôb sa nerobí súhrný výkaz. Určite sa nerobí.
Naposledy upravil kkllc : 07.01.10 at 19:08
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

Súhrný výkaz :
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.
Preprava osôb je §16 a ten nejde do súhrneho výkazu.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
kkllc Pozri príspevok
U prepravy osôb sa nič nezmenilo. Treba si len pozrieť do ktorej krajiny sa musíš registrovať a platiť DPH. ČR má tiež prepravu osob oslobodenú takže nič neriešiš. Preprava je bez DPH. Pozor na Nemecko.
Nevieš poradiť ako je to ak preprava osôb funguje medzi SR a Rakúskom?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať