Zavrieť

Porady

Ubytovanie konatela a DPH

Prosím o radu k uplatneniu DPH z cestovných náhrad konatela /nie je zamestnancom/ s.r.o. Konatel ma trvaly pobyt v meste A, sídlo s.r.o. na inej ulici v tomto meste čiže A a 3 kancelarie v dalsich roznych mestach v SR. Cestuje a vybavuje zakazky po celej SR, ale aj v meste A, kde sa niekedy ubytuje v hoteli aj ked tu ma trvaly pobyt /zo sukromnych dovodov nenocuje doma/. Mozem dat do vydavkov s.r.o. naklady za ubytovanie v hoteli v meste A a uplatnit DPH na vstupe? Myslim, ze v ktoromkolvek inom meste v SR to problem nie je.
Dakujem
Valeria
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    valeria1 Pozri príspevok
    Prosím o radu k uplatneniu DPH z cestovných náhrad konatela /nie je zamestnancom/ s.r.o. Konatel ma trvaly pobyt v meste A, sídlo s.r.o. na inej ulici v tomto meste čiže A a 3 kancelarie v dalsich roznych mestach v SR. Cestuje a vybavuje zakazky po celej SR, ale aj v meste A, kde sa niekedy ubytuje v hoteli aj ked tu ma trvaly pobyt /zo sukromnych dovodov nenocuje doma/. Mozem dat do vydavkov s.r.o. naklady za ubytovanie v hoteli v meste A a uplatnit DPH na vstupe? Myslim, ze v ktoromkolvek inom meste v SR to problem nie je.
    Dakujem
    Valeria
    V ktoromkolvek inom meste by nemal byť problém s uplatnením DPH, avšak si treba dať pozor, či je doklad vystavený na firmu nie na konateľa.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    babi2 Pozri príspevok
    V ktoromkolvek inom meste by nemal byť problém s uplatnením DPH, avšak si treba dať pozor, či je doklad vystavený na firmu nie na konateľa.
    Len doplním, ak doklad nesplňa náležitosti faktúry podľa Zákona o dph, nárok na odpočet dph nie je.

    samod je offline (nepripojený) samod

    samod
    Podľa mňa robíte chybu, pretože pokiaľ neprenajme hotel s.r.o. tak nie je dôvod na odpočet DPH. Z hľadiska vzťahu hotel - s.r.o. nejestvuje žiadne dodanie služby § 19/2 ZDPH a teda nie je splnený základný predpoklad na to, aby ste si mohli odpočítať DPH.

    Je potrebné rozlišovať poskytovanie cestovných náhrad v zmysle zákona 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách , kde na základe § 4 ods. 1 písm. b) patrí i náhrada výdavkov za ubytovanie a priamu objednávku služby.

    Čo sa týka daňovej uznateľnosti prenocovania v hoteli v mieste bydliska je to problém, ale ak si nájdete rozumný dôvod tak prečo nie. ZDP neobsahuje ustanovenie, ktoré by zakazovalo prespať konateľovi v hoteli v mieste kde má trvalý pobyt. Na druhej strane na Slovensku nemajú mestá parametre New Yorku a tak by som bol na ten dôvod skutočne zvedavý

    Ubytovanie konatela a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.