Zavrieť

Porady

Daň z príjmu osobného asistenta

Dobrý deň.
Chcela by som vedieť, či treba vyplniť daňové priznanie za príjem os. asistenta za rok 2009. Môj os. asistent je dôchodca. V roku 2008 bola suma za hod. do júla 2,49 € a potom 2,58 €, celkovo za rok 2009 je 1205 hodín. Som laik a mám z toho hlavu v smútku. Ďakujem za poradenie.
Jana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    dopravca Pozri príspevok
    Dobrý večer. Som zamestnaný a vykonávam aj prácu asistenta. Prosím Vás, ako bude vyzerať moje DP? Podávam DP typu A, čiže zrátam obidva príjmy?, a stačí mi potvrdenie od klienta o výške vyplatenej sumy ?, náklady si nemôžem uplatniť žiadne? Ďakujem
    podávaš DP typ B, pretože do A tento príjem nie je kde uviesť, je to príjem podľa § 6.

    môžeš si uplatniť paušál 40%

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    dopravca Pozri príspevok
    ešte poprosím, musím podať aj RZZP ?
    príjmy z osobnej asistencie patria medzi vyňaté príjmy pre zdrav. poistenie

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    osobná asistencia patrí pod § 6 odsek 2 písm. b
    v tabuľke č. 1 je to riadok 6
    ako uvádza Timka DP FO B, lebo OA má pridelené DIČ, prikladá sa potvrdenie o príspevku na osobnú asistenciu

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    klient vystaví čestné prehlásenie v ktorom uvedie výšku tvojich príjmov z OA
    dovolím si poopraviť - potvrdenie o výške príspevkov za príslušné obdobie vystaví úpsvar na žiadosť klienta

    dopravca je offline (nepripojený) dopravca

    dopravca
    Dobrý večer. Som zamestnaný a vykonávam aj prácu asistenta. Prosím Vás, ako bude vyzerať moje DP? Podávam DP typu A, čiže zrátam obidva príjmy?, a stačí mi potvrdenie od klienta o výške vyplatenej sumy ?, náklady si nemôžem uplatniť žiadne? Ďakujem

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    dopravca Pozri príspevok
    Dobrý večer. Som zamestnaný a vykonávam aj prácu asistenta. Prosím Vás, ako bude vyzerať moje DP? Podávam DP typu A, čiže zrátam obidva príjmy?, a stačí mi potvrdenie od klienta o výške vyplatenej sumy ?, náklady si nemôžem uplatniť žiadne? Ďakujem
    takže podávaš DP typ B

    do V oddielu vypisuješ príjmy zo závislej činnosti (zamestnania)

    doVI oddielu r.6 stlpec 1 vypisuješ príjmy z OA a stlpec 2 výdaje, v tvojom prípade paušál 40%

    klient vystaví čestné prehlásenie v ktorom uvedie výšku tvojich príjmov z OA

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    hanelie Pozri príspevok
    dovolím si poopraviť - potvrdenie o výške príspevkov za príslušné obdobie vystaví úpsvar na žiadosť klienta
    .... potvrdenie by mal vlastne každý mesiac vystaviť užívateľ OA (ja už som aj spomínala, že peniaze len tak, z rúčky-dorúčky by som nedávala) ... viem, že to tak nerobia ... v podstate stačí aj ročne.

    UPSVaR asistenta neplatí.. ale príspevok samozrejme áno - vypláca ho užívateľovi OA...
    Naposledy upravil Katy a R : 22.03.10 at 10:24
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Silkov Rok 2014 - môže si OA podľa §6 ods. 2 písm. b) uplatniť 40% výdavky. Robím DP v programe Alfa a v prílohe (12 str.) nie sú vyplnené výdavky! Dnes sa nedá dovolať do KROSU.
    Katy a R stačí pozrieť do zákona - tam je, že kedy sa dá - §6odst10
    Silkov Ok už som si zistila. Ďakujem
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.