Zavrieť

Porady

Osobná asistencia po novom (od 1.1.09)

V súvislosti s novinkami (z 447/2008 Zz a zmeny v zákone o SP) by som si dovolila založiť túto tému.
Mohli by sme si tu navzájom poradiť čo a ako ... doplniť informácie...

Tak na začiatok asi najdôležitejšie zmeny.

1. mení sa sadzba (bude naviazaná na ŽM a valorizovaná – ako kedysi) – sadzba za 1 hod je 1,39% sumy ŽM pre plnoletú osobu.

2. osobný asistent, ktorý vykonáva OA v rozsahu min 140 hodín je dôchodkovo poistený – poistné platí štát z VZ vo výške min mzdy. Treba sa samozrejme prihlásiť v SP!

3. je nová príloha k zákonu „Potvrdenie o vyplatených odmenách“ – treba odovzdávať na UPSVaR spolu s výkazmi.
Usporiadat
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Katy a R Pozri príspevok
.. tak ako písala Dana ... povinnosť registrovať sa na DU je do tridsať dní od uzatvorenia zmluvy o OA. Treba si to dať do poriadku.
SP nemá s príspevkom nič spoločné, vypláca ho UPSVaR ... a ZŤP na základe zmluvy platí asistenta. A to podľa toho, koľko hodín odrobí. Ve´d mesačne musí odovzdávať výkaz a tiež potvrdenie - koľko peniažkov zaplatila asistentovi.
Mne stále nejde do hlavy, že ľudia dávajú peniaze len tak "mírnix dírnix" - bez dokladu. Keď už sa im nechce vystaviť VPD, tak stačí nejaké potvrdenie na kúsku papiera o výške vyplatenej sumy (alebo si okopíravať to potvrdenie pre UPSVaR)
ďakujem Vám všetkým za radu, hneď sa mi to nezdalo, že nemá z DÚ DIČ, hlavne, že dostáva peknú sumu mesačne. No a keď vyšla platiť daň, tak je zle nedobre.
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
a ten doklad je naozaj od ÚPSVaR, chcela som to opraviť - škrtnúť ale asi sa mi to nepodarilo. ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

... keďže nemám čo robiť ... prikladám sem jednoduché potvrdenie pre ZŤP osoby, ktoré majú asistentov.. Môžu im takéto vydať. Hlavne ak nedávali žiadne doklady počas roka

Či už to asistent priloží k DP je na ňom (môže a nemusí - ale niektoré DU vyžadujú doklad)
1 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

Ak je príjem z OA za mesiac 12/09 vyplatený v 01/10 beriem ho do DP za r. 2009? V RZZP za r. 2009 tento príjem neuvádza (je SZČO) vôbec?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

RenataK Pozri príspevok
Ak je príjem z OA za mesiac 12/09 vyplatený v 01/10 beriem ho do DP za r. 2009? V RZZP za r. 2009 tento príjem neuvádza (je SZČO) vôbec?
.. je to príjem v roku 2010

príjmy z OA patria medzi vyňaté príjmy pre ZP
Naposledy upravil Katy a R : 04.03.10 at 10:52
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

Pôvodca textu príspevku: RenataK
Ak je príjem z OA za mesiac 12/09 vyplatený v 01/10 beriem ho do DP za r. 2009? V RZZP za r. 2009 tento príjem neuvádza (je SZČO) vôbec?
Katy a R Pozri príspevok
.. je to príjem v roku 2010
Ďakujem. Len som myslela či sa to neberie ako u zamestnanca za 12/09 vyplatená do 31.01.2010. A s tým RZZP 2009? - príjem z OA sa neuvádza?
0 0
katus78 katus78

katus78 je offline (nepripojený) katus78

Dobrý den, už mám hlavu ako balon som nešťastná ...mám malú dcéru so ztps a doteraz sme mali asistentov známych študentov...ale neujali sa...
Neviete môže byť asistent aj moja mama , teraz je nezamestnaná a od 1.4. chce požiadať o predčasný dôchodok. Neviem môže robiť asistenta svojej vnučke? Ak áno , oplatí sa jej to máme menej ako 1300h ročne...??
Som normálne v depresii..posledého asistenta som neupozornila a neprihlásil sa na DU a asi budem musieť ja zaplatiť pokutu... neviem či to nie je ale už som naozaj zúfala.

Pekný den a málo problémov...
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Želám pohodový večer.

Osobným asistentom z okruhu rodinných príslušníkov môže byť iba za podmienok, že osoba ťažko zdravotne postihnutá má vysoký stupeň odkázanosti na pomoc inej osoby (najmenej 3650 hodín ročne), no len v rozsahu 4 hodiny denne - 1460 hodín ročne ( pomoc pri vstávaní a líhaní, osobnej hygiene, polohovaní, obliekaní a vyzliekaní, podávaní liekov a akútnom ochorení)
1 0
katus78 katus78

katus78 je offline (nepripojený) katus78

Dakujem za odpoved...
pekný večer..
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

Chcela by som opýtať. Osobný asistent si môže v daňovom priznaní uplatniť 40% paušalných výdavkov? Alebo si môže uplatniť aj reálne náklady, napr. ak by si kúpila auto.
Ďakujem
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Osobný asistent si v DP môže uplatniť len paušálne výdavky vo výške 40%.
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

Hmmm... Viete mi poradiť, aj na základe akého zákona, paragrafou, resp. vyhlasení. Bola by som Vám veľmi vĎačná.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
zákon č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov
príjmy z OA zaraďuje do §6 ods.2 písm. b) - ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním -
pri týchto príjmoch podľa §6 ods.10 možno uplatniť výdavky vo výške 40%
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

no mne podľa toho paragrafu vychádza, že si môže uplatniť paušálne výdavky vo výške 40% ak si neuplatni preukazateľné daňové výdavky. Skúsim sa spýtat este na DU.
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

no mne podľa toho paragrafu vychádza, že si môže uplatniť paušálne výdavky vo výške 40% ak si neuplatni preukazateľné daňové výdavky. Skúsim sa spýtat este na DU.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Uplatnenie preukázateľných výdavkov nie je bezhraničné ale podleha určitým podmienkam a ich výška je ohraničená určitým limitom.

Myslím,že pre osobných asistentov sú paušálne výdavky najvýhodnejšie - nie sú podnikatelia ani živnostníci.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

môže si uplatniť také výdavky, aké sú pre neho výhodnejšie.
"Zvyčajne" sa viac oplatia paušálne. .. ale nemusí to vždy platiť
Ale samozrejme, ak má aj iné príjmy...napr. podľa odstavca jeden a tam uplatňuje skutočné výdavky - vedie účtovníctvo, tak aj z príjmov z OA to musí byť rovnaké .. a naopak. Nemôže kombinovať.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
zuzanask Pozri príspevok
Chcela by som opýtať. Osobný asistent si môže v daňovom priznaní uplatniť 40% paušalných výdavkov? Alebo si môže uplatniť aj reálne náklady, napr. ak by si kúpila auto.
Ďakujem
Katy, ozaj by si osobný asistent mohol uviesť ako reálne náklady aj kúpu auta? Výkon OA nie je živnosť ani podnikanie.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Osobný asistent môže viesť účtovníctvo - nemusí byť len "paušalista".

Ako je to konkrétne s autom ..... ak sa vyjadrí niekto z účtovníkov.
Ale predpokladám, že ak auto zaradí do majetku .... odpisuje ho ...

.. teraz pozerám, že zuzanka je učtovníčka ... tak bude vedieť presne
Naposledy upravil Katy a R : 16.03.10 at 15:48
0 0
danka101 danka101

danka101 je offline (nepripojený) danka101

Ak je os. asistent zároven zivnostnik a vlastni DIC, potrebuje este nejaké speciálne prihlasenie na DU?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať