Zavrieť

Porady

Dotácia z ÚPSvaR

Mám takúto otázku:
1. Dostanem dotáciu z ÚPSVaR napr. 3500 eur. Ak idem uplatním paušálne výdavky, tak musím dať celú dotáciu do príjmu a uplatniť príslušné percento výdavkov (v ktorom sú zahrnuté aj výdavky, teda aj to, čo som nakúpila z dotácie) a v ďalšom roku môžem kupovať ďalej z dotácie, keďže som ju celú neminula v roku, keď som ju dostala, ale do príjmu už nedám nič?
2. Opačný prípad: V prvom roku, keď som dostala dotáciu, som viedla normálne účtovníctvo, teda do príjmov a do výdavkov som dala len to, čo som v skutočnosti z dotácie aj minula. Ale v druhom roku sa mi viac oplatí uplatniť paušálne výdavky. Musím dať do príjmu celú dotáciu??? (Aj keď mi to nedáva zmysel) Alebo len tú, čo som nevyčerpala v predchádzajúcom roku a z nej uplatniť paušálne výdavky????
Naposledy upravil Dav : 04.01.10 at 19:33
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    Alena Spišiaková Pozri príspevok
    Mám takúto otázku:
    1. Dostanem dotáciu z ÚPSVaR napr. 3500 eur. Ak idem uplatním paušálne výdavky, tak musím dať celú dotáciu do príjmu a uplatniť príslušné percento výdavkov (v ktorom sú zahrnuté aj výdavky, teda aj to, čo som nakúpila z dotácie) a v ďalšom roku môžem kupovať ďalej z dotácie, keďže som ju celú neminula v roku, keď som ju dostala, ale do príjmu už nedám nič?
    2. Opačný prípad: V prvom roku, keď som dostala dotáciu, som viedla normálne účtovníctvo, teda do príjmov a do výdavkov som dala len to, čo som v skutočnosti z dotácie aj minula. Ale v druhom roku sa mi viac oplatí uplatniť paušálne výdavky. Musím dať do príjmu celú dotáciu??? (Aj keď mi to nedáva zmysel) Alebo len tú, čo som nevyčerpala v predchádzajúcom roku a z nej uplatniť paušálne výdavky????
    o paušálnych výdavkoch a dotácii z UPSVaRu je tu už veľa tém, napr.: http://www.porada.sk/t91309-dotacia-...epovolene.html
    prípadne daj do vyhľadávania a máš čo čítať

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick

    Toto mám uložené v mojich dokumentoch, bohužiaľ neviem kto to na Porade pricapil, je to odpoveď a usmernenie z DRSR.
    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Ak boli dotácie uvedené vo Vašom podaní, t.j. dotácie z ÚPSVR prijaté v súvislosti s výkonom podnikateľskej činnosti, z ktorých plynú príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov, predmetné dotácie nie je možné považovať za oslobodené a ide o zdaniteľné príjmy.
    Daňovník s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov sa môže rozhodnúť, či bude uplatňovať preukázateľné daňové výdavky a bude viesť jednoduché účtovníctvo, alebo bude pri splnení podmienok uplatňovať výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
    V prípade, ak daňovník účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva dotácia, podpora, alebo príspevok, ktoré daňovník nepoužije na úhradu daňových výdavkov v roku, v ktorom mu boli poskytnuté, sa zahrnú do základu dane až v tom zdaňovacom období, kedy dôjde k ich použitiu a to v súlade s § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov.
    Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov upravuje špecifický spôsob zahrňovania dotácií podpôr a príspevkov do základu dane len ak ide o daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by dotáciu prijal daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov (tzv. paušálne výdavky), musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal (príjem sa časovo nerozlišuje). Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok v tomto zdaňovacom období aj na stanovený účel použil, nie je v danom prípade rozhodujúca.
    To znamená, že príjem z dotácií sa zahrnie do príjmov a daňovník môže uplatniť z týchto príjmov výdavky percentom z príjmov vo výške 40 %. resp. 60% z úhrnu príjmov podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
    Odbor služieb pre verejnosť
    DR SR Banská Bystrica

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.