Zavrieť

Porady

penále

Dobré ránko prajem!

Prosím Vás, po novom je penalizačná faktúra s alebo bez DPH? Už to dlhšiu chvíľu hľadám v zákone a nejako to nemôžem nájsť...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žanet je offline (nepripojený) Žanet

    Žanet
    Zatiaľ som sa nestretla s tým, že by penále boli vyčíslené s DPH veď to nieje žiadna služba alebo niečo také. Orange, Slovaktelecom ..... účtujú pokuty 0% DPH. Penále predpokladám, že myslíš ako pokutu. Pridám aj ja otázku. Do nákladov sa dajú dať iba pokuty zmluvné. Ako rozlišujete pokuty?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Žanet
    Zatiaľ som sa nestretla s tým, že by penále boli vyčíslené s DPH veď to nieje žiadna služba alebo niečo také. Orange, Slovaktelecom ..... účtujú pokuty 0% DPH. Penále predpokladám, že myslíš ako pokutu. Pridám aj ja otázku
    Do nákladov sa dajú dať iba pokuty zmluvné. Ako rozlišujete pokuty?
    Zmluvná pokuta: pokuta, ktorá je zakotvená v zmluve. Napr. z dodáv.odberat. vzťahov. Ostatné napr. SP, DU, ZP sú nedaňové.
    Mária M
    Naposledy upravil Tweety : 20.09.05 at 05:23

    Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

    Eva99
    Tweety
    Zmluvná pokuta: pokuta, ktorá je zakotvená v zmluve. Napr. z dodáv.odberat. vzťahov. Ostatné napr. SP, DU, ZP sú nedaňové.
    Mária M
    Takže zmluvná pokuta s DPH? Kde sa o tom prosím Ťa píše?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Eva99
    Dobré ránko prajem!

    Prosím Vás, po novom je penalizačná faktúra s alebo bez DPH? Už to dlhšiu chvíľu hľadám v zákone a nejako to nemôžem nájsť...
    Pokuty, penále a úroky z omeškania nie sú predmetom dane, nakoľko sa nejedná o dodávku tovaru, ani poskytnutie služby.
    Nejedná sa o plnenie s nulovou DPH (rozumej oslobodené t.j. 0%), ale o plnenie "mimo DPH".

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Eva99
    Takže zmluvná pokuta s DPH? Kde sa o tom prosím Ťa píše?
    Nepochopila si moju odpoveď, ja som nenapísala, že pokuta je predmetom DPH ,Ja som iba odpovedala, aká je to zmluvná a nezmluvná pokuta. Prosím prečítaj si moju odpoveď pozorne.
    MM
    Naposledy upravil Tweety : 20.09.05 at 05:34

    Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

    Eva99
    Tweety
    Nepochopila si moju odpoveď, ja som nenapísala, že pokuta je predmetom dane, ja som iba odpovedala aká je to zmluvná a nezmluvná pokuta. Prosím prečítaj si moju odpoveď pozorne.
    MM
    Prepáč, keď si písala najskôr o zmluvnej pokute a potom, že ostatné sú nedaňové, tak opačne povedané, zmluvné sú daňové... Ale ďakujem a hlboko sa teda ospravedlňujem...

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Tweety
    Zmluvná pokuta: pokuta, ktorá je zakotvená v zmluve. Napr. z dodáv.odberat. vzťahov. Ostatné napr. SP, DU, ZP sú nedaňové.
    Mária M
    Pokuty, penále a úroky z omeškania majú osobitné postavenie vo vzťahu k dani z príjmov. K tomuto smerovala vyššie uvedená odpoveď.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Eva99
    ... Ale ďakujem a hlboko sa teda ospravedlňujem...
    Nepotrpím si na to, aby sa mi niekto hlboko ospravedlňoval. Nebrala som to ako urážku, iba nepochopenie mojej odpovede.
    Príjemný deň
    Mária M

    Žanet je offline (nepripojený) Žanet

    Žanet
    Mňa by konkrétne zaujímali upomienky Orange,telekom.....ako ich účtujete? Ja ich účtujem ako neovlpyvňujúce daň, ale vŕta vo mne červík pochybností, že keď podpisujem s nimi zmluvu viem o pokute,ktorú mi budú účtovať. Je to zmluvná pokuta?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Žanet
    Mňa by konkrétne zaujímali upomienky Orange,telekom.....ako ich účtujete? Ja ich účtujem ako neovlpyvňujúce daň, ale vŕta vo mne červík pochybností, že keď podpisujem s nimi zmluvu viem o pokute,ktorú mi budú účtovať. Je to zmluvná pokuta?
    Viď príspevok 9:

    http://www.porada.sk/showthread.php?...E1jdete+zmluve

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Žanet
    Mňa by konkrétne zaujímali upomienky Orange,telekom.....ako ich účtujete? Ja ich účtujem ako neovlpyvňujúce daň, ale vŕta vo mne červík pochybností, že keď podpisujem s nimi zmluvu viem o pokute,ktorú mi budú účtovať. Je to zmluvná pokuta?
    podľa mna je to zmluvná pokuta - 544 a daňová v zmysle zákona o dani z príjmov.
    Naposledy upravil KEJKA : 19.09.05 at 18:32

    LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

    LubenaK
    Ja som sa dozvedela, že tzv. upomienky z Orange, Telecom a pod. sú daňovým nákladim, lebo si vlastne účtujú náklady za poslanie tej upomienky (niečo ako poštovné), nie ako pokutu za nezaplatú faktúru.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    LubenaK
    Ja som sa dozvedela, že tzv. upomienky z Orange, Telecom a pod. sú daňovým nákladim, lebo si vlastne účtujú náklady za poslanie tej upomienky (niečo ako poštovné), nie ako pokutu za nezaplatú faktúru.
    Len upozorním:
    - ja som sa dozvedela,
    - pozor na používanú terminológiu (ak nie je vysvetlená v dokumentácii).
    Výklad je možné si urobiť v súlade so zmluvami a všeobecnými obchodnými podmienkami, ktoré sú ich súčasťou.

    Poraďáci ... počítajte ... dajte vedieť.
    ucetni_fantozzi
    ja osobne si myslim, ze:

    1/ pokuta od operatorov je zmluvna a teda danovo uznatelna,
    2/ pokuta nie je predmetom dane z pridanej hodnoty, nakolko nejde o dodanie tovaru ani sluzby.

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Eva99
    Prepáč, keď si písala najskôr o zmluvnej pokute a potom, že ostatné sú nedaňové, tak opačne povedané, zmluvné sú daňové... Ale ďakujem a hlboko sa teda ospravedlňujem...
    Eva 99, pojem "daňové" a "nedaňové" je myslený vo vzťahu k dani z príjmov a nie vo vzťahu k DPH...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.