Zavrieť

Porady

Porotherm alebo ytong

Ahojte

tento rok ideme začat stavbu rod. domu, ale stále sa nevieme rozhodnúť medzi tehlou a ytongom.Projek domu je robeni pre porotherm. Jedna sa o dvojpodlažný dom. Spravili som si rôzne porovnania a vychádza nám to približne rovnako jedno je lepšie v tom ine v inom.

Vie nám niekto poradiť z vlastných skúseností, ďakujeme za odpoved
Usporiadat
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
ptom Pozri príspevok
Ahojte

tento rok ideme začat stavbu rod. domu, ale stále sa nevieme rozhodnúť medzi tehlou a ytongom.Projek domu je robeni pre porotherm. Jedna sa o dvojpodlažný dom. Spravili som si rôzne porovnania a vychádza nám to približne rovnako jedno je lepšie v tom ine v inom.

Vie nám niekto poradiť z vlastných skúseností, ďakujeme za odpoved
Tak o tom sa tu už toho popísalo že možeš študovať aj celý deň. Bolo zbytočné zakladať novú tému
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Takto to tazko hodnotit,kazda budova je osobitny "organizmus" a pri jej navrhu sa predpoklada iste chovanie objektu, ista pravadzka atd. A na nieco ine,co sa od budovy pozaduje, je vhodny iny material. Ked Fero chce akumulacnu funkciu,tak postaci z tehal a zatepli, ked Jozo chce aby teplota kolisala zarovno termostatu,tak nebude stavat z tehly, atd atd. Potom tu su aj pevnosti muriva, napatie v stene zavisi od zatazenia, od vzdialnosti nosnych murov atd atd. A potom nakoniec, po premysleni roznych vplyvov sa dostaneme k vhodnemu materialu.
Cize zaver: vsetko to zavisi od toho, co pozadujete od svojej konstrukcie, vseobecne dobru radu nenajdete.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Par veci co rozhodli v mojom pripade v prospech Ytong:

- rychlost vystavby
- netreba miesacku (nemal som ju kde odlozit)
- lahko sa robia drazky (voda, odpad, elektro...)
- jednoduche dorezavanie tvarnic, minimalny odpad

Pokial mury nejdes robit svojpomocne, tak Ti to moze byt plus/minus jedno
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Ak chcete postaviť dom , vysušiť ho a bývať v ňom v priebehu jedného roka tak pálená tehla je lepšia..Inak je to asi úplne jedno.
0 0
krvak krvak

krvak je offline (nepripojený) krvak

V podstate suhlasim s TomasHC.
Este pridam nieco ja: A preco som nesiel tehla+zateplenie, hoci som bol na 99 % rozhodnuty ist do 30-38 tehla a 15 EPS. Moje financie niesu neobmedzene. Mohol som si vybrat-tehla+EPS, alebo Lambda+solar. Rozhodol som sa pre Ytong Lambda 37.5 a solar. Niekto moze namietat samozrejme, ze radsej by dal rekuperaciu, ze lepsia je tehla, ze lepsie je to a ono. Ja som isiel ku stavebnej firme a dal si to nacenit (mal som 3 cenove ponuky). Lambda vysla vzdy lacneisie o 3500-4500 eur. To je cena solaru - zhruba. Keby som mal 20-30 tisic eur navyse, asi si dam 38 tehla+15 EPS+rekuperacia+solar. Bohuzial nemam. Staviam na juhu Slovenska (KE). Vzhladom na priemerne teploty je to podla mna lepsie riesenie. Radsej si priplatim za trojsklo a Geneo. Nemalo by premna vyznam mat "super stenu" ak by som dal potm dvojsklo, cez ktore by mi teplo unikalo (lebo by som uz na lepsie nemal).
Urobil som si taky priemer co by som chcel a ci na to mam. Moj ciel je priblizit sa k NED a mat podlahove kurenie. Keby som isiel podla projektu, mam stenu 38 tehla, radiator. Za zhruba tie iste peniaze (kriza stlacila ceny) mam Lambdu, podlahove , solar a krb.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Ja len podotknem malu poznamku. 2 alebo 3 sklo, to je jedno. Ak cez okna nefuci,tak plocha okna je k ploche ostatneho obalu taka mala, ze tam neusetri clovek ani prd. Dokonca, ak by cez stare okna, co mali U=3 nefucalo, tak vymenou za U=1,1, pri 4 oknach 1500x1800 a dome rozmerov 10*12m sa nakaldy na kurenie zmenia kozmeticky. Najvacsi hltac tepla je vetranie, na to bacha.
0 0
krvak krvak

krvak je offline (nepripojený) krvak

Ok, skusim trochu naivnej matiky : strata cez okna 30 %. Rocne vykurovacie naklady napriklad 30.000. to znamena ze cez okna mi ujde teplo za 9000 rocne. rozdiel medzi dvojsklom a trojsklom je v cene cca 12000 (v mojom dome-mozno som mal stastie na akciu) Trojsklo usetri napriklad oproti dvojsklu 30 % to je 3000 sk. Navratnost trojskla 4 roky. Preto sa mi zda, ze ma vacsi vyznam ako navratnost zateplenia fasady-samozrejme neriesim strop a ostatne-len som chcel poukazat na rozdiel "lepsie okna" oproti "zateplenie fasady".
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Problem je v tom, ze ak si odmyslime vetranie, tak strata cez okna je tak 5 percent.A uz sme financne niekde inde.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
ciners Pozri príspevok
Problem je v tom, ze ak si odmyslime vetranie, tak strata cez okna je tak 5 percent.A uz sme financne niekde inde.
Trojsklo usetri napriklad oproti dvojsklu 30 %To vás niekto riadne oje ....l.Rozdiel je W=0,1-0,3.na m2 za 1 hodinu pri rozdieli 1°C.Reálne mi vychádza úspora na 5 kw na rok..Čo je zhruba 0,5€-2€ na m2.
0 0
krvak krvak

krvak je offline (nepripojený) krvak

Ok, nehadam sa: takze rozdiel je 0.3. Plocha okien je cca 16 m2. Priemerna rocna teplota na slovensku je 10 stupnov(zdroj internet). Ja som v KE, tak nech 13. v dome bude urcite 22-23-(manzelka a dcera). Cize rozdiel je priemerne 10 stupnov denne.
Podme pocitat: 0.3 W*16 m2*10 stupnov je: 48 W na hodinu. za jeden den je to 1152 Wattov a za rok 420.000 Wattov. To by malo byt cca 420 kw. Robim niekde chybu?? Ked Vam vyslo 5?


Upozornujem aj na rosenie dvojskla, kde trojsklo sa rosi omnoho menej. Uz len kvoli tomu dam troj :-)
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

krvak Pozri príspevok
To by malo byt cca 420 kw. Robim niekde chybu?? Ked Vam vyslo 5?
5 percent som pisal, nie 5 kW/h
5percent z celkovych strat pripada na stratu oknami, za predpokaldu,ze neprefukuju.
0 0
krvak krvak

krvak je offline (nepripojený) krvak

No podla nejakeho obrazku, uz neviem, kde na nete som ho videl maju okna stratu 30, strecha 40, stena 20 a podlaha 10 %. Zhruba. A ked je raz U = 1 (dvojsklo) , a U =0.7 (trojsklo a iny ram) tak 30 % rozdiel mi stale vychadza. Zle to pocitam????
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Tak to je nejaka blbost. Percentualne sa to da vyjadrit pri konkretnom dome. Do toho vypoctu vstupuju plochy jednotlivych konstrukcii (steny, stropy, podlahy,okna,atd) a tieto plochy tam maju velky vplyv. U=1,0 a U=0,7 este neznamena 30percent uspory, nenarasta to linearne s tepelnym odporom.
0 0
ptom ptom

ptom je offline (nepripojený) ptom

Dakujem za odpovede pozrel som si aj staršie diskusie a priklonil som sa k ytongu.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

krvak Pozri príspevok
V podstate suhlasim s TomasHC.
Este pridam nieco ja: A preco som nesiel tehla+zateplenie, hoci som bol na 99 % rozhodnuty ist do 30-38 tehla a 15 EPS. Moje financie niesu neobmedzene. Mohol som si vybrat-tehla+EPS, alebo Lambda+solar. Rozhodol som sa pre Ytong Lambda 37.5 a solar. Niekto moze namietat samozrejme, ze radsej by dal rekuperaciu, ze lepsia je tehla, ze lepsie je to a ono. Ja som isiel ku stavebnej firme a dal si to nacenit (mal som 3 cenove ponuky). Lambda vysla vzdy lacneisie o 3500-4500 eur. To je cena solaru - zhruba. Keby som mal 20-30 tisic eur navyse, asi si dam 38 tehla+15 EPS+rekuperacia+solar. Bohuzial nemam. Staviam na juhu Slovenska (KE). Vzhladom na priemerne teploty je to podla mna lepsie riesenie. Radsej si priplatim za trojsklo a Geneo. Nemalo by premna vyznam mat "super stenu" ak by som dal potm dvojsklo, cez ktore by mi teplo unikalo (lebo by som uz na lepsie nemal).
Urobil som si taky priemer co by som chcel a ci na to mam. Moj ciel je priblizit sa k NED a mat podlahove kurenie. Keby som isiel podla projektu, mam stenu 38 tehla, radiator. Za zhruba tie iste peniaze (kriza stlacila ceny) mam Lambdu, podlahove , solar a krb.
Lambda 48€ m2, heluz 38 32,5€ + eps 150mm 3,75€ (pri cene 25€/m3)
lambda R 4,31 za 48€ m2 (pri 0% vlhkosti)
38+15 R 7,3 za 36,25 €

pri takom masivnom zatepleni staci aj tehla 30, co je zas min. 1000ka k dobru
Neviem ake dava zlavy Xella ale u tehiel sa da ist okolo 35% v pohode

mne to vôbec nevychadza tak optimisticky pre lambdu
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
mendo933 Pozri príspevok
Lambda 48€ m2, heluz 38 32,5€ + eps 150mm 3,75€ (pri cene 25€/m3)
lambda R 4,31 za 48€ m2 (pri 0% vlhkosti)
38+15 R 7,3 za 36,25 €

pri takom masivnom zatepleni staci aj tehla 30, co je zas min. 1000ka k dobru
Neviem ake dava zlavy Xella ale u tehiel sa da ist okolo 35% v pohode

mne to vôbec nevychadza tak optimisticky pre lambdu
Mne sa zdá až zbytočné 150mm EPS a odpor 7,3 , úplne stačí aj 100-120mm EPS ,alebo 100mm Nobasil FKD.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

Pri 150m2 rozdiel 120 vs. 150 je 4,5 m3 co je cca 113€ to je minimalna polozka
cielom prispevku hore som len apeloval na "uspory" krvaka, kde su dost nepresne udaje , to kolko zateplenia je potrebne nech si kazdy vypocita sam. xls. subor som tu uz 2x daval a tam sa uz da pocitat s parametrami okien, tepelnymi ziskami, orientaciou na SV, pri zadani novych cien energii je vypocitat aj navratnost a pod. len sa treba vtom zorientovat
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
mendo933 Pozri príspevok
Lambda 48€ m2, heluz 38 32,5€ + eps 150mm 3,75€ (pri cene 25€/m3)
lambda R 4,31 za 48€ m2 (pri 0% vlhkosti)
38+15 R 7,3 za 36,25 €

pri takom masivnom zatepleni staci aj tehla 30, co je zas min. 1000ka k dobru
Neviem ake dava zlavy Xella ale u tehiel sa da ist okolo 35% v pohode

mne to vôbec nevychadza tak optimisticky pre lambdu
Odkial si bral cenu HELUZ 38 , 32,5/m2 ? z ich cenníka?
Mne dnes došla ponuka na Heluz aj s dopravou do KOŠIC- V.Pásmo !
a pri tehle 38 STI vychádza m2 na 26,41 EUR
aký máte na to názor?sú to dobré ceny?
ponúkam Vám nasledovné tvárnice HELUZ.
HELUZ PLUS 30 brúsená - 1,341 EUR s DPH/ks
HELUZ PLUS 30 1/2 brúsená - 1,05 EUR s DPH/ks
HELUZ PLUS 38 brúsená - 1,651 EUR s DPH/ks
HELUZ PLUS 38 K-1/2 brúsená - 1,53 EUR s DPH/ks
HELUZ 24 brúsená P10 - 1,616 EUR s DPH/ks
HELUZ 11,5 brúsená - 1,333 EUR s DPH/sk
Lepidlo a zakladacia malta zdarma.
Doprava komplet zdarma.
Palety zálohované 8,51 EUR bez DPH/ks (vratné 12 mesiacov).
Termín dodania 5 dní.
Platnosť ponuky do 28.02 s odberom do konca marca 2010.
Naposledy upravil pivko : 18.01.10 at 15:53
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

pivko Pozri príspevok
Odkial si bral cenu HELUZ 38 , 32,5/m2 ? z ich cenníka?
Mne dnes došla ponuka na Heluz aj s dopravou do KOŠIC- V.Pásmo !
a pri tehle 38 STI vychádza m2 na 26,41 EUR
aký máte na to názor?sú to dobré ceny?
ponúkam Vám nasledovné tvárnice HELUZ.
HELUZ PLUS 30 brúsená - 1,341 EUR s DPH/ks
HELUZ PLUS 30 1/2 brúsená - 1,05 EUR s DPH/ks
HELUZ PLUS 38 brúsená - 1,651 EUR s DPH/ks
HELUZ PLUS 38 K-1/2 brúsená - 1,53 EUR s DPH/ks
HELUZ 24 brúsená P10 - 1,616 EUR s DPH/ks
HELUZ 11,5 brúsená - 1,333 EUR s DPH/sk
Lepidlo a zakladacia malta zdarma.
Doprava komplet zdarma.
Palety zálohované 8,51 EUR bez DPH/ks (vratné 12 mesiacov).
Termín dodania 5 dní.
Platnosť ponuky do 28.02 s odberom do konca marca 2010.
daval som MOC zo septembra. Ja som z TN tak som mal ine ceny, ale -35% sa da v pohode vybavit. Od minuleho roku sli heluz s cenami dole. Stiahli cenu v cenniku aj rabat predajcom (aspon to mi tvrdil v stavebninach). Neviem ci si to prepocitaval kolko stoji dokopy malta na cely system, ak nie tak skus
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
mendo933 Pozri príspevok
daval som MOC zo septembra. Ja som z TN tak som mal ine ceny, ale -35% sa da v pohode vybavit. Od minuleho roku sli heluz s cenami dole. Stiahli cenu v cenniku aj rabat predajcom (aspon to mi tvrdil v stavebninach). Neviem ci si to prepocitaval kolko stoji dokopy malta na cely system, ak nie tak skus
Však to je ponuka na brúsenú a zakladacia malta aj lepidlo + dopravaśú v cene. /Košice su najďalej 5.pásmo tak že najmenšia zľava/ TN je 1. pásmo tak tam sa možno dá 35%.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať