Zavrieť

Porady

SPRAVCA A PREDSEDA SVB

Dobry den poradaci:-)
kvoli neprestavajucim problemom v nasej bytovke so spravcom a zaroven predsedom v jednej osobe, je dost ludi, ktori maju volu zmenit toto NE-fungovanie v nasom SVB...
Preto som bol osloveny par ludmi, aby sme sa pokusili zvolat zhromazdenie a odvolat predsedu, a tiez zmenit spravu. Predstavovali by si v tychto funkciach mna...
Moja otazka na Vas, mili poradaci je, co vsetko by som potreboval k vykonu tycht funcii, pravidelne sledujem poradu, nastudoval som si uz zakon, velmi mi to pomohlo, len mam v tom trosku chaos, a popravde ani neviem, ako a kde zacat...
Na zmenu spravy je potrebna 2/3 vsetkych vlastnikov...keby toto bolo splnene, ako postupovat dalej?
Nase SVB ma 33 bytov, nie je to vela, ale ak mam taketo nieco zobrat na seba, chcem mat 100% istotu, ze nieco take budem schopny robit:-)
Vopred dakujem za kazdu uzitocnu radu, Milan
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Mne nie je jasné či vnímaš rozdiel medzi predsedom spoločenstva a správcom. Správca obvykle nie je jedna osoba ktorá sa rovná predseda. Ide o to či ako SVB si robíte správu sami, alebo vás na základe mandátnej dohody spravuje niekto iný.

Prečítaj si ešte túto tému VOLBA PREDSEDU A SPRAVCU SVB,
ďalej zmluvu o spoločenstve a dôraz polož na časť: ..."spôsob správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku"
Naposledy upravil Orim : 21.01.10 at 16:31
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Orim Pozri príspevok

Prečítaj si ešte túto tému VOLBA PREDSEDU A SPRAVCU SVB,
"
Veď obe témy zadával ten istý.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Mária27 Pozri príspevok
Veď obe témy zadával ten istý.
Orim má pravdu, mal by si ju prečítať
0 0
mino.k mino.k

mino.k je offline (nepripojený) mino.k

Orim Pozri príspevok
Mne nie je jasné či vnímaš rozdiel medzi predsedom spoločenstva a správcom. Správca obvykle nie je jedna osoba ktorá sa rovná predseda. Ide o to či ako SVB si robíte správu sami, alebo vás na základe mandátnej dohody spravuje niekto iný.

Prečítaj si ešte túto tému VOLBA PREDSEDU A SPRAVCU SVB,
ďalej zmluvu o spoločenstve a dôraz polož na časť: ..."spôsob správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku"
Ahoj Orim, tu spravu som zakladal, nakolko ako som uviedol v tejto teme, mame s nasim spravcom dost velke a tiahle problemy :-(
Byvame v tomto dome 3 roky, az ked zacali probl. s vyuctovanim za teplo, nedorobkami po zateplovani, atd, tak som zacal studovat poradu a zaujimat sa, ako to vlastne ma fungovat...
u nas je to tak, ze sme svb, mame zmluvu s chlapikom, ktory nam robi spravu, zaroven sa vsak nominoval aj na funkciu predsedu...
celkovo je u nas sprava chaoticka, neprehladna, som sice v dozornej rade, ale ked po nom chcem doklady, potvrdenia, alebo cokolvek, nikdy nereaguje, tak som to zacal riesit pisomne, dopadlo to tak, ze ja mu zasielam listy, kde po nom nieco chcem a on mi na ne samozrejme ani neodpoveda...
tak ako som zadal v teme, je tu dost ludi, ktori maju zaujem vec riesit - dufam, ze sa stretneme vacsina a preto ma oslovili, aby som zobral nas dom do spravy...
preto ma zaujimaju veci, ktore som uviedol v dotaze zalozenej temy...
0 0
mino.k mino.k

mino.k je offline (nepripojený) mino.k

slavica Pozri príspevok
Orim má pravdu, mal by si ju prečítať
spominanu temu mam preluskanu dokonale :-)
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mino.k Pozri príspevok
spominanu temu mam preluskanu dokonale :-)
mino.k, niečo si nepochopil, alebo nechápeš? Na PORADE ti nikno neporadí špatne, ale rada nie je rozhodnutie. Rozhodnúť sa musí každý sam! Ak sa jedná o bytový dom, rozhoduje sa v súlade so zákonom 182/1993, aktuálnym, novelizovaným. Takže, aj dobrá rada vo vašom dome môže byť zlá rada. Ale to je len základ toho, čo treba pochopiť. Ak sa nepochopí základ na čo je nám murivo??? Na čom máme stavať???
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

mino.k Pozri príspevok
spominanu temu mam preluskanu dokonale :-)
Pokial to máš prelúskané dokonale nechápem prečo si zakladal túto tému. Ale aby si mal pocit, že to na niečo bolo skúsim ti odpovedať na tvoj zakladajúci príspevok.
Píšeš, že je vás celkom 33 bytov a že máte problémy ktoré chcete riešiť zmenou predsedu a správcu, predpokladám, že je aj 33 majiteľov, že niekto nevlastní dva byty.
Navrhujem tento postup:
1. Zvolajte zhromaždenie majiteľov bytov tak aby to bolo v súlade so zákonom (žiadna rychlovka pekne v pohode, dajte tomu dosť času, môžete k tomu pozvať aj zástupcu vášho správcu, alebo priamo správcu). Oznámenie o zhromaždení vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania zhromaždenia. Nezvolávajte schôdzu!
2. Na zhromaždení si zvolte nového predsedu, potrebujete aby za to hlasovalo 17 majiteľov bytov.
3. Na zhromaždení odsúhlaste zmenu správcu a dátum ku ktorému má dosjť k tejto zmene. Potrebujete aby za to hlasovalo 22 majiteľov bytov. (Výpovedná lehota je tri mesiace, ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak (čo nepredpokladám). Výpovedná lehota začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.) Týmto môžete zhromaždenie skončiť.
4.Predpokladám, že si správu chcete robiť sami a ste na to pripravení ako teoreticky tak aj materiálne, musíte počítať aj s tým, že to starý správca bude chcieť nechať ihneď.
5.Do registra zapísať zmenu uvedených skutočností. Štatutárny orgán je povinný podať príslušnému správnemu orgánu návrh na zápis zmeny zapisovaných skutočností do 15 dní odo dňa, keď zmeny nastali, na ktorom musí byť pravosť podpisu úradne osvedčená. Ak bol návrh podaný oneskorene, zmenu alebo zánik zapisovaných skutočností na základe tohto návrhu správny orgán nezapíše. K návrhu sa musí priložiť zápisnica, prezenčná listina a uznesenie zhromaždenia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o vykonaní zmeny, dodatok k zmluve o spoločenstve v dvoch vyhotoveniach, správny poplatok a pri zmene štatutárneho orgánu aj doklad preukazujúci jeho bezúhonnosť.
6.Skontaktovať správcu a dať mu výpoveď.

Je treba zobrať do úvahy aj to, že je nejaké vyúčtovanie. To vám zatiaľ starý správca nemusí urobiť. Možno sa to v budúcnosti zmení. Po skončení správy je treba zmeniť prístupy k vašim bankovým účtom.

To je taký zjednodušený postup podľa ktorého by ste mali ísť.
Naposledy upravil Orim : 24.01.10 at 23:35
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

14igor - pre zmenu bez odrážok - ale dá sa to zvládnuť, aj uplný začiatočník, ked chce naučí sa .
Apropo na porade má fundovaných ľudí. Napr. Orim dal presné smerovanie.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

To je mi jasné, ale dá sa všetko ak je vôľa . Nebude v tom dúfam sám a budú mať funkčnú radu.
On už začal, je na porade - poradia pomôžu a on študuje, preto sa pýta ... držím mu palce .
0 0
mino.k mino.k

mino.k je offline (nepripojený) mino.k

Orim Pozri príspevok
Pokial to máš prelúskané dokonale nechápem prečo si zakladal túto tému. Ale aby si mal pocit, že to na niečo bolo skúsim ti odpovedať na tvoj zakladajúci príspevok.
Píšeš, že je vás celkom 33 bytov a že máte problémy ktoré chcete riešiť zmenou predsedu a správcu, predpokladám, že je aj 33 majiteľov, že niekto nevlastní dva byty.
Navrhujem tento postup:
1. Zvolajte zhromaždenie majiteľov bytov tak aby to bolo v súlade so zákonom (žiadna rychlovka pekne v pohode, dajte tomu dosť času, môžete k tomu pozvať aj zástupcu vášho správcu, alebo priamo správcu). Oznámenie o zhromaždení vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania zhromaždenia. Nezvolávajte schôdzu!
2. Na zhromaždení si zvolte nového predsedu, potrebujete aby za to hlasovalo 17 majiteľov bytov.
3. Na zhromaždení odsúhlaste zmenu správcu a dátum ku ktorému má dosjť k tejto zmene. Potrebujete aby za to hlasovalo 22 majiteľov bytov. (Výpovedná lehota je tri mesiace, ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak (čo nepredpokladám). Výpovedná lehota začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.) Týmto môžete zhromaždenie skončiť.
4.Predpokladám, že si správu chcete robiť sami a ste na to pripravení ako teoreticky tak aj materiálne, musíte počítať aj s tým, že to starý správca bude chcieť nechať ihneď.
5.Do registra zapísať zmenu uvedených skutočností. Štatutárny orgán je povinný podať príslušnému správnemu orgánu návrh na zápis zmeny zapisovaných skutočností do 15 dní odo dňa, keď zmeny nastali, na ktorom musí byť pravosť podpisu úradne osvedčená. Ak bol návrh podaný oneskorene, zmenu alebo zánik zapisovaných skutočností na základe tohto návrhu správny orgán nezapíše. K návrhu sa musí priložiť zápisnica, prezenčná listina a uznesenie zhromaždenia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o vykonaní zmeny, dodatok k zmluve o spoločenstve v dvoch vyhotoveniach, správny poplatok a pri zmene štatutárneho orgánu aj doklad preukazujúci jeho bezúhonnosť.
6.Skontaktovať správcu a dať mu výpoveď.

Je treba zobrať do úvahy aj to, že je nejaké vyúčtovanie. To vám zatiaľ starý správca nemusí urobiť. Možno sa to v budúcnosti zmení. Po skončení správy je treba zmeniť prístupy k vašim bankovým účtom.

To je taký zjednodušený postup podľa ktorého by ste mali ísť.
Dakujem za odpoved a maly navod v skratke:-)...preluskal som tu uz vela tem ohladne spravy, svb atd, popravde uz mam z toho trosku gulas,ale snad to nejako sprehladnim a pochopim:-)
ak som spravne pochopil par veci z uz exixtujucich diskusii, tak je to u nas este v horsom stave, ako som myslel:-(
u nas napr. nemame nikto ziadnu zmluvu so spravcom, takze nechapem, na zaklade coho vlastne spravu vykonava...
to uz nehovorim o dalsich veciach, ktore su u nas uplne mimo...
bude to asi dost velky problem, ale vdaka porade a skusenym ludom tu, verim, ze najdem sposob, ako sa s tym vysporiadat:-)
vsetkym dakujem:-)
0 0
RomanNR RomanNR

RomanNR je offline (nepripojený) RomanNR

Orim: Dovolim si napisat moj pohlad na problem.

Bod 1. a 2. suhlas
Bod 3. Tym ze maju vytvorene SVB, nejedna sa o zmenu formy spravy
ale len o delegovanie konkretnych povinnosti z predsedu na firmu (zivnost sucasneho predsedu) na zaklade mandatnej zmluvy (ta by mala urcite existovat) a v nej aj vypovedna lehota. Tuto mandatnu zmluvu mal vlastne uzatvorit predseda SVB so svojou firmou na zaklade odsuhlasenia na zhromazdeni (zapisnice zo zhromazdenia).Tak by to bolo v poriadku. Pokial teraz predsedu odvolaju a zvolia noveho zmluva stale bude platna.
Novy spravca po odsuhlaseni zhromazdenim moze zmluvu vypovedat(lehota by v zmluve mala byt uvedena). Na vsetky tieto hlasovania staci 17 hlasov.
Bod 4. Zalozenim SVB prevzali na seba prava a povinnosti podla zakona 182/1993 Z.z.
Bod 5. Po odvolani a zvoleni noveho predsedu plati.
Bod 6. Dom si spravuju sami takze vypovedat mozu madatnu zmluvu.



Orim Pozri príspevok
Pokial to máš prelúskané doko
nale nechápem prečo si zakladal túto tému. Ale aby si mal pocit, že to na niečo bolo skúsim ti odpovedať na tvoj zakladajúci príspevok.
Píšeš, že je vás celkom 33 bytov a že máte problémy ktoré chcete riešiť zmenou predsedu a správcu, predpokladám, že je aj 33 majiteľov, že niekto nevlastní dva byty.
Navrhujem tento postup:
1. Zvolajte zhromaždenie majiteľov bytov tak aby to bolo v súlade so zákonom (žiadna rychlovka pekne v pohode, dajte tomu dosť času, môžete k tomu pozvať aj zástupcu vášho správcu, alebo priamo správcu). Oznámenie o zhromaždení vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania zhromaždenia. Nezvolávajte schôdzu!
2. Na zhromaždení si zvolte nového predsedu, potrebujete aby za to hlasovalo 17 majiteľov bytov.
3. Na zhromaždení odsúhlaste zmenu správcu a dátum ku ktorému má dosjť k tejto zmene. Potrebujete aby za to hlasovalo 22 majiteľov bytov. (Výpovedná lehota je tri mesiace, ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak (čo nepredpokladám). Výpovedná lehota začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.) Týmto môžete zhromaždenie skončiť.
4.Predpokladám, že si správu chcete robiť sami a ste na to pripravení ako teoreticky tak aj materiálne, musíte počítať aj s tým, že to starý správca bude chcieť nechať ihneď.
5.Do registra zapísať zmenu uvedených skutočností. Štatutárny orgán je povinný podať príslušnému správnemu orgánu návrh na zápis zmeny zapisovaných skutočností do 15 dní odo dňa, keď zmeny nastali, na ktorom musí byť pravosť podpisu úradne osvedčená. Ak bol návrh podaný oneskorene, zmenu alebo zánik zapisovaných skutočností na základe tohto návrhu správny orgán nezapíše. K návrhu sa musí priložiť zápisnica, prezenčná listina a uznesenie zhromaždenia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o vykonaní zmeny, dodatok k zmluve o spoločenstve v dvoch vyhotoveniach, správny poplatok a pri zmene štatutárneho orgánu aj doklad preukazujúci jeho bezúhonnosť.
6.Skontaktovať správcu a dať mu výpoveď.

Je treba zobrať do úvahy aj to, že je nejaké vyúčtovanie. To vám zatiaľ starý správca nemusí urobiť. Možno sa to v budúcnosti zmení. Po skončení správy je treba zmeniť prístupy k vašim bankovým účtom.

To je taký zjednodušený postup podľa ktorého by ste mali ísť.
0 0
mino.k mino.k

mino.k je offline (nepripojený) mino.k

14igor Pozri príspevok
A to by som dosť pochyboval, žeby ani spoločenstvo nemalo.
Musí byť aspoň nejaká zápisnica zo zhromaždenia SVB - žeby ho poverili nevedomky ?
(SVB buď "hospodári " samo, alebo si niekoho "objedná" a za to mu platí )
my tu byvame cca 3 roky, ziadnu zmluvu som nevidel, takze pisem ako to je...co som si tu precital na porade, mal by mat kazdy vlastnik bytu jednu zmluvu, my nic take nemame.Ked sme sa pytali spravcu, ze na zaklade akej zmlvy nas spravuje, tak povedal, ze ziadnu zmluvu nema...tak sme sa spytali, ze na zaklade coho si teda uctuje odmenu za spravu, tak na to povedal, ze asi nejaka zmluva je, ale nevie kde a nema cas...a poslala nas prec:-(
v lete na zhromazdeni sa rozhodovalo o vyskke poplatku za spravu, dohodlo sa, ze 100sk za byt, kedze sme 33 bytov, mesacne by to malo byt 3300sk, avsak pri kontrole ucto za roky 2007 a 2008 som zistil, ze vystavuje a preplaca este jednu fakturu a spolu je to 4690sk. Ked sme sa na to pytali, ze co su to za peniaze, tak povedal, ze je to odmena predsedu...
Viem, ze na take nieco ma narok, ale mal by mu to asi niekto odsuhlasit, nie?
Je u nas v SVB vela problemov, ktore mame, spravca nereaguje, na nase listy neodpoveda, podlai sme reklamaciu vyuctovania za roky 2007 aj 2008 dodnes nemame odpoved:-(
preto kazdy den na porade sledujem diskusie a snazim sa najst radu, ako z toho celeho von...
nie vsetko dobre chapem, ale snazim sa a verim, ze vdaka super poradakom si s tym poradime:-) ...takze velka vdaka Vam vsetkym:-)
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mino.k Pozri príspevok
my tu byvame cca 3 roky, ziadnu zmluvu som nevidel, takze pisem ako to je...co som si tu precital na porade, mal by mat kazdy vlastnik bytu jednu zmluvu, my nic take nemame.Ked sme sa pytali spravcu, ze na zaklade akej zmlvy nas spravuje, tak povedal, ze ziadnu zmluvu nema...tak sme sa spytali, ze na zaklade coho si teda uctuje odmenu za spravu, tak na to povedal, ze asi nejaka zmluva je, ale nevie kde a nema cas...a poslala nas prec:-(
v lete na zhromazdeni sa rozhodovalo o vyskke poplatku za spravu, dohodlo sa, ze 100sk za byt, kedze sme 33 bytov, mesacne by to malo byt 3300sk, avsak pri kontrole ucto za roky 2007 a 2008 som zistil, ze vystavuje a preplaca este jednu fakturu a spolu je to 4690sk. Ked sme sa na to pytali, ze co su to za peniaze, tak povedal, ze je to odmena predsedu...
Viem, ze na take nieco ma narok, ale mal by mu to asi niekto odsuhlasit, nie?
Je u nas v SVB vela problemov, ktore mame, spravca nereaguje, na nase listy neodpoveda, podlai sme reklamaciu vyuctovania za roky 2007 aj 2008 dodnes nemame odpoved:-(
preto kazdy den na porade sledujem diskusie a snazim sa najst radu, ako z toho celeho von...
nie vsetko dobre chapem, ale snazim sa a verim, ze vdaka super poradakom si s tym poradime:-) ...takze velka vdaka Vam vsetkym:-)

K prvému odseku: Zák. 182/1993, § 8a, odsek 5

(5) Zmluva o výkone správy sa uzatvára so správcom písomne na neurčitý čas. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome môžu vypovedať zmluvu o výkone správy len na základe rozhodnutia podľa § 14. Výpovedná lehota je tri mesiace , ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak. Výpovedná lehota začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.

Takže, vy môžete poslať správcu preč, ale on vás nie!

(2) Pri správe domu je správca povinný

f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) zvolať schôdzu vlastníkov podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,

Čo píšeš potom, svedčí o tom, že sa predsa niečo deje.

Na PORADE sa môžeš dozvedieť všeličo, čo ti, vám môže pomôcť.

Rada pre teba: Bolo tu dosť takých ako ty, čo chceli zmeniť situáciu v ich dome, ale aj taký, čo boli radi, že s tým skončili.

Prešacuj si hlavy tých 32 susedov, ak to majú vykradnuté a nie sú ochotní Ťa podporiť v založení SVB a jeho spravovaní, nechaj to tak.

Ale, ak môžeš počítať s ich podporou, pôjde to, naučíš sa. Je toho hodne, ale dá sa, dá.

No, ak aj náhodou nie, máte možnosť zmeniť správcu, nájsť si iného, ktorý bude váš dom spravovať k vašej spokojnosti.

Hodne zdaru, a správne rozhodnutie.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Orim Pozri príspevok
Pokial to máš prelúskané dokonale nechápem prečo si zakladal túto tému. Nezvolávajte schôdzu!
2. Na zhromaždení si zvolte nového predsedu, potrebujete aby za to hlasovalo 17 majiteľov bytov.
3. Na zhromaždení odsúhlaste zmenu správcu a dátum ku ktorému má dosjť k tejto zmene. Potrebujete aby za to hlasovalo 22 majiteľov bytov. (Výpovedná lehota je tri mesiace, ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak (čo nepredpokladám).
Toto sa mi zdá spletené.
Buď majú spoločensto - predsedu - zhromaždenie
alebo správcu - zmluvu o výkone správy - schôdzu.

Pravdepodobne majú spoločenstvo s predsedom plus niekoho platia na niektoré práce (či na nejakú zmluvu alebo na objednávku) a hovoria mu správca. 2/3 hlasov treba len na zmenu formy správy (zo spoločenstva na správcu), nie na zmenu tzv. "správcu".
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Pokiaľ sa spravujú sami bod 3, 4 a 6 neplatí.
Vychádzal som z toho, že majú predsedu SVB a niekoho kto ich spravuje a že predseda je ten človek, čo všetko zo zhromaždenia prenáša na správcu. Pretože ako som už niekde písal mnoho ludí spojuje tieto dve osoby. Predseda = správca (správca ako právnická osoba).

Mária27 Pozri príspevok
Toto sa mi zdá spletené.
Buď majú spoločensto - predsedu - zhromaždenie
alebo správcu - zmluvu o výkone správy - schôdzu.

Pravdepodobne majú spoločenstvo s predsedom plus niekoho platia na niektoré práce (či na nejakú zmluvu alebo na objednávku) a hovoria mu správca. 2/3 hlasov treba len na zmenu formy správy (zo spoločenstva na správcu), nie na zmenu tzv. "správcu".
Čo sa ti zdá spletené: Môžu mať všetko spolu spoločensto, predsedu, zhromaždenie, správcu - zmluvu o výkone správy so správcom, schôdzu - keď ju budú potrebovať.

Orgánmi spoločenstva sú
a) predseda,
b) rada,
c) zhromaždenie,
d) iný orgán, ak tak ustanoví zmluva o spoločenstve.

Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom.
Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu. Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom.
Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome.
Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.
Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4. (zák. 182/1993)
Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome.
Naposledy upravil Orim : 27.01.10 at 20:29
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Orim Pozri príspevok
Pokiaľ sa spravujú sami bod 3, 4 a 6 neplatí.
Vychádzal som z toho, že majú predsedu SVB a niekoho kto ich spravuje a že predseda je ten človek, čo všetko zo zhromaždenia prenáša na správcu. Pretože ako som už niekde písal mnoho ludí spojuje tieto dve osoby. Predseda = správca (správca ako právnická osoba).



Môžu mať všetko spolu spoločensto, predsedu, zhromaždenie, správcu - zmluvu o výkone správy so správcom, schôdzu - keď ju budú potrebovať. Nemôžu



Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom.
Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu. Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom.
Spoločenstvo a správca sú dve rôzne formy správy domu.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Prečo by nemohli mať:
Ak majú spoločenstvo musia mať predsedu a zhromaždenie je to zo zákona. Ak sa nespravujú sami spravuje ich správca s ktorým majú zmluvu (mandátnu) o výkone správy a schôdzu si spravia keď ju budú potrebovať. Čo tu nemôže byť spolu?
Naposledy upravil Orim : 27.01.10 at 21:20
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Spoločenstvo je zriadené na správu domu. Ak už je spoločenstvo, nemôžu zároveň podpísať zmluvu o výkone správy. Môžu si len uzatvoriť nejkú zmluvu s niekym na výkon niektorých činností. Ľudia toho niekoho bežne volajú správca, ale to správca nie je. Ak je správca v zmysle zákona (uzatvorená zmluva o výkone správy), nemôže byť spoločenstvo.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Asi hovoríme o tom istom a nevieme o tom.

§ 6

(1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo ...

Možno by stálo za to bližšie definovať pojmy správa domu ... a výkon správy ... v uvedenom paragrafe

Spoločenstvo je správca (keď sa samo spravuje) ...
Ten čo vykonáva správu je tiež správca


A môže tu byť ešte situácia, že spoločenstvo si čať správy robí samo a na časť má zmluvu s niekým (napr. vedenie účtu domu v banke, a vymáhanie škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv a iných nedoplatkov) ...
Spoločenstvo je majiteľ účtu ale podľa zákona účet spravuje správca. ...

Ja tu vidím nepresnosť v pojmoch ktoré vymedzujú jednotlivé právne vsťahy správa domu a správca.
Naposledy upravil Orim : 27.01.10 at 23:03
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Fakt by to bolo lepšie. Najprv chceli, aby si to vlastníci robili sami , aby sa dohodli ako spoluvlastníci. Potom im chceli dať nejaký orgán, aby ho rešpektovali, aby ho nemuseli stále splnomocňovať. Ale dali spoločenstvo ako právnickú osobu, pritom sú to vlastne vlastníci. Teraz nevedia, čo je majetok spoločenstva, odkiaľ pokiaľ je právnická osoba.

Správca mal byť len dočasná záležitosť, keď neprevedie všetky byty naraz. Ľudia ale zistili, že nič nevedia robiť (nemá kto), tak nech je správca. Ten však za nich nemá rozhodovať, nech len robí papierovú robotu. Neprídu mu na schôdzu a správca začne bačovať. Tak si založia spoločenstvo na rozhodovanie, predsedu na rozkazovanie a kvázi správcu na podvádzanie. .
Pekne som to poplietla?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať