Zavrieť

Porady

exekúcia a DPH

Ahojte kolegovia, chcela by som Vás poprosiť o radu na nasledovné: Podnikateľ FO, kúpil v dražbe, ktorú viedol exekútor výrobný stroj. Od exekútora dostal rozhodnutie o pridelení príklepu. Chcem sa spýtať, či firma , ktorá bola v exekúcií a v mene ktorej exekútor predával majetok, ešte vystaví faktúru na predaj tohto výrobného stroja, aby sme si mohli uplatniť odpočítanie DPH.
´dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Odmena a trovy sú nákladom r. 2009 ( úhrada nie je podmienkou)


    http://www.porada.sk/1321751-post34.html

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    kovex Pozri príspevok
    Ďakujem pekne

    ešte by som sa spýtala a trovy konania zo zdravotných poisťovní z Úradu pre dohľad .... sú pripočítateľné z titulu nezaplatenia v bežnom roku alebo nie?
    ďakujem
    do N sa účtujú v tom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na to, či boli zaplatené alebo nie. Zákon o DzP tieto náklady nepovažuje za daňové, a to bez ohľadu na ich zaplatenie.
    Účtuješ na účte 545.

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Podľa § 19 ods.2 písm. a) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom ( nákladom ) sú náklady, ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov . Medzi takéto náklady patria aj odmena exekútora, náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času podľa § 196 Exekučného poriadku , ktoré uhrádza povinný a definované sú ako trovy exekúcie podľa § 200 Exekučného poriadku. Predbežné trovy exekúcie určuje exekútor v nadväznosti na § 201 Exekučného poriadku podľa osobitného právneho predpisu v upovedomení o začatí exekúcie. Časový moment ich zahrnutia do základu dane sa odvíja od § 2 ods.1 Postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva , ktorý definuje deň uskutočnenia účtovného prípadu okrem iného aj v prípade ?dňa zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti?. Následne sa zahrnú trovy exekúcie do základu dane podľa § 17 ods.1 písm. b) alebo c) zákona o dani z príjmov , keď pri vyčíslení základu dane sa vychádza z výsledku hospodárenia.


    Oddelenie metodiky daní, pracovisko Trenčín

    Váš dopyt:

    Spoločnosť s.r.o účtujúca v PU neuhradila svojmu dodávateľovi faktúru za
    dodávku tovaru v lehote splatnosti - dodávateľ dal spoločnosť na exekúciu ,
    aby vymohol peňažné plnenie.

    Povinný PO musí zaplatiť náklady spojené s exekúciou - trovy konania, trovy
    exekúcie, exekučnú odmenu.
    Upovedomenie o začatí exekúcie od exekútora prišlo v roku 2009 a povinný istinu ani trovy v roku 2009 neuhradil .
    Podľa § 19 ods. 2 písm. a medzi daňové výdavky patria aj výdavky ,
    ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov.
    Tento typ daňového nákladu nespadá pod § 17 ods.21 a ani pod § 19 ods.4, preto nie je jeho uznateľnosť podmienená zaplatením .
    Chcem sa spýtať, či spoločnosť s.r.o. je povinná o nich účtovať v roku vzniku -teda v roku v ktorom prišlo upovedomenie o začatí exekúcie , nakoľko na upovedomení sú vyčíslené len predbežné trovy .Trovy však v roku 2010 pri úhrade môžu byť nižšie , alebo vyššie ako tieto predbežné .Ako správne posúdiť výšku nákladovej položky , ktorá má ovplyvniť rok 2009 .

    Ďakujem za odpoveď.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Podľa § 19 ods. 2 písm. a/ zoDzP medzi daňové výdavky patria aj výdavky, ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov teda
    aj súdne poplatky podľa zákona č. 71/1992 Zb. v znení neskoršíchj pedpisov
    a patria tu aj náklady spojené s exekúciou - trovy exekučného konania, exekučne poplatky, exekučná odmena.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    skús pozrieť v priloženom súbore

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    a ešte jeden súbor, ktorý som si stiahla tu na porade, ale neviem presne kde

    kovex je offline (nepripojený) kovex

    kovex
    dobrý deň,
    mám účtovanú exekúciu v roku 2009, ktorá nebola uhradená, je odmena exekútora a trovy exekúcie pripočitateľná položka v PÚ, z titulu neuhradenia?

    Ďakujem za odpoveď

    kovex je offline (nepripojený) kovex

    kovex
    Andyke Pozri príspevok
    Odmena a trovy sú nákladom r. 2009 ( úhrada nie je podmienkou)


    http://www.porada.sk/1321751-post34.html

    Ďakujem pekne

    ešte by som sa spýtala a trovy konania zo zdravotných poisťovní z Úradu pre dohľad .... sú pripočítateľné z titulu nezaplatenia v bežnom roku alebo nie?
    ďakujem

    kovex je offline (nepripojený) kovex

    kovex
    janaGT Pozri príspevok
    do N sa účtujú v tom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na to, či boli zaplatené alebo nie. Zákon o DzP tieto náklady nepovažuje za daňové, a to bez ohľadu na ich zaplatenie.
    Účtuješ na účte 545.

    ďakujem veľmi,

    mám trovy zo zdravot. poisťovní účtované na 545 - takže tento účet je stále pripočítateľný bez ohľadu na to či sú tieto náklady uhradené alebo nie

    ešte sa vrátim k exekúciam - vyššie som bola usmernená, že tieto sú daňovým nákladom aj keď nie sú uhradené v bežnom roku, ale čo tie trovy konania vyplývajúce z titulu exekúcie, budú nedaňové?

    príklad:
    odmena exekútora na účte 548 - 1000 € - daňový náklad
    súdne trovy konania z titulu exekúcie na účte 545 - 200 € - nedaňový náklad?

    alebo trovy týkajúce sa exekúcii sú daňové?
    ďakujem

    kovex je offline (nepripojený) kovex

    kovex
    janaGT Pozri príspevok
    skús pozrieť v priloženom súbore

    pozrela som, je tam ohľadom dphačky, že nemá nárok na odpočítanie, to mám správne, ale ostatné som nenašla

    nevie mi nik poradiť? ďakujem

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    kovex Pozri príspevok
    ďakujem veľmi,

    mám trovy zo zdravot. poisťovní účtované na 545 - takže tento účet je stále pripočítateľný bez ohľadu na to či sú tieto náklady uhradené alebo nie

    ešte sa vrátim k exekúciam - vyššie som bola usmernená, že tieto sú daňovým nákladom aj keď nie sú uhradené v bežnom roku, ale čo tie trovy konania vyplývajúce z titulu exekúcie, budú nedaňové?

    príklad:
    odmena exekútora na účte 548 - 1000 € - daňový náklad
    súdne trovy konania z titulu exekúcie na účte 545 - 200 € - nedaňový náklad?

    alebo trovy týkajúce sa exekúcii sú daňové?
    ďakujem
    trovy exekúcie napr. za neskorú uhradu záväzku sú danovo uznané
    ja ich účtujem 538/379 na základe upovedomenia o začatí exekúcie
    dúfam, že to je dobre možno sa vyjadrí niekto skúsenejší

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.