Zavrieť

Porady

Účtovanie exekúcie

Čaute poraďáci, prosím Vás, poraďte mi s účtovaním exekúcie. Môj klient v roku 2005 nezaplatil svojmu dodávateľovi za faktúry. Dodávateľ ho dal preto na súd a teraz v roku 2007 môj klient prehral. Prišlo mu vyúčtovanie s nasledovnými položkami, ktoré by som zaúčtovala nasledovne a chcem sa uistiť či to je správne:
vymáhané pre oprávneho:
1. istina - to zaúčtujem ako úhradu faktúr 321/221
2. úroky z omeškania - 544/321 - ide o zmluvné úroky
3. trovy súdneho konania, právneho zastupovania, iné súdne poplatky - 538/321
- je to oproti 321, pretože to platí dodávateľovi...


trovy exekúcie:
1. zákonná odmena exekútora - 548/325 alebo 518?, ale to nebola služba poskytnutá pre môjho klienta, takže na 518 by som to nedávala;
2. trovy exekúcie - 538/325
3. DPH - môj klient je platiteľom DPH, ale keďže nemá nárok na jej odpočítanie, zaúčtujem na daňový náklad 548/325?

Vopred ďakujem za odpovede, pekný deň:-)
Usporiadat
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
plavčík Pozri príspevok
Prosím...
Ako postupovať, keď sme dostali fa.od exekútora kde má položkovo vyčíslené napr:
trovy...50€
poštovné...7€
cestovné...10€
strata času...20€
spotrebý materiál...0,95€
k tomu je aj DPH
... aj keď to exekútor položkovite rozpísal (pre informáciu adresátovi), spolu to tvorí celkové trovy. Účtoval by som to jednou sumou...
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
ĎAKUJEM.

takže všetko naúčtujem na 538 a čo s DPH? Mám nárok na odpočet?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Dph- použiješ účet 548 (nie je nárok na odpočet).

Kuk....príspevok č. 14.
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
ĎAKUJEM!
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, ja mam takyto pripad. Firma kupila pozemok, po case sa zistilo, ze ten kto ho predaval ho predaval neopravnene. Firma sa sudila este aj s dalsimi dvoma ucastnikmi tohto obchodu. Zial prehrali a bolo im rovnym dielom nutne uhradit sudne trovy , trovy pravneho zastupenia v exek.konani a sudny poplatok za vydanie poverenia. Podla prispevkov kt. som tu citala, som pochopila, ze by si sudne trovy+prislusentvo k tomu mohli dat do danovych vydavkov. Je to tak spravne?
Naposledy upravil nika.sum : 06.02.10 at 11:48
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Prosim viete mi to odobrit alebo vyvratit. Dakujem
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

exekúcia zo dňa 17.12.2009 - prišla v pošte,
zaplatená 11.1.2010 priamo exekútorovi v hotovosti.
Pôjde o náklad roku 2009 ( trovy konania ) alebo 2010?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj, ja mam takyto pripad. Firma kupila pozemok, po case sa zistilo, ze ten kto ho predaval ho predaval neopravnene. Firma sa sudila este aj s dalsimi dvoma ucastnikmi tohto obchodu. Zial prehrali a bolo im rovnym dielom nutne uhradit sudne trovy , trovy pravneho zastupenia v exek.konani a sudny poplatok za vydanie poverenia. Podla prispevkov kt. som tu citala, som pochopila, ze by si sudne trovy+prislusentvo k tomu mohli dat do danovych vydavkov. Je to tak spravne?
Áno. Sú to výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. a

Pozri si aj tento príspevok.

http://www.porada.sk/1289604-post27.html
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

janaGT Pozri príspevok
exekúcia zo dňa 17.12.2009 - prišla v pošte,
zaplatená 11.1.2010 priamo exekútorovi v hotovosti.
Pôjde o náklad roku 2009 ( trovy konania ) alebo 2010?
Ak je to z decembra 2009 (netestuje sa zaplatenie), bude to náklad a daňový výdavok r. 2009.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

musím vlastne sledovať pri exekúcii dátum doručenia? Lebo účet sme zablokovaný nemali, majiteľ sa dohodol, že exe zaplatí v januári, čo aj urobil. Ale oficiálne Upovedomenie o začatí ex. prišlo s dýátumom 17.12.2009.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

janaGT Pozri príspevok
musím vlastne sledovať pri exekúcii dátum doručenia? Lebo účet sme zablokovaný nemali, majiteľ sa dohodol, že exe zaplatí v januári, čo aj urobil. Ale oficiálne Upovedomenie o začatí ex. prišlo s dýátumom 17.12.2009.
Neviem čo konkrétne máš na mysli.

Dátum doručenia je dôkaz, že v daný deň boli doklady k dispozícii a vedela si o predmetnej skutočnosti.
Ak si o nej vedela, si povinná o nej učtovať.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

azla Pozri príspevok
Ak je to z decembra 2009 (netestuje sa zaplatenie), bude to náklad a daňový výdavok r. 2009.

exekúcia prišla 28.12.2009
je na nej vyčíslené -

vymoženie pohladavky / istina / .........cca 500 Eur

trovy exekúcie ku dnu vydania upovedomenia k 27.12.2009
10 % odmena exekútora .....cca 76 Eur
náhrada hotových výdavkov .....cca 30 Eur
19% DPH ..... cca 20 Eur
spolu trovy ....... 126 Eur

za predpokladu neuhradenia v lehote 14 dní -predbežne navýšené trovy
20% odmena exekútora .......cca 152 Eur
náhrada hotových výdavkov .....cca 165 Eur
19% DPH ..... cca 60 Eur
spolu trovy ....... 377 Eur

ja k 31.12.2009 neviem či splnim podmienku vyplatenia do 14 dní

ktorú odmenu a ktoré hotové výdavky dať na 538/325 -
a čo ak 2010 sa tie trovy ešte navýšia - bude to potom náklad 2010 ?
dakujem
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

- prišla odpoved z DrSR -

Otázka :
Upovedomenie od exekútora prišlo v roku 2009 a povinný istinu aj trovy
exekúcie zaplatil v roku 2010 .
Viem, že podľa § 19 ods. 2 písm. a medzi daňové výdavky patria aj výdavky ,
ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov.
Chcem sa spýtať, či daňovo uznanými nákladmi sú trovy spojené s exekúciou
až po zaplatení, alebo aj bez zaplatenia v roku vzniku -teda v roku v ktorom prišlo upovedomenie o začatí exekúcie.

ODPOVED :


tento typ daňového nákladu nespadá pod § 17 ods.21 a ani pod § 19 ods.4, preto nie je jeho uznateľnosť podmienená zaplatením. Môže byť teda uznaným nákladom už na základe účtovného predpisu.

S pozdravom


oddelenia metodiky daní a služieb
Daňové riaditeľstvo SR - pracovisko Nitra
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

jeso;1321751
ODPOVED :
tento typ daňového nákladu nespadá pod § 17 ods.21 a ani pod § 19 ods.4, preto nie je jeho uznateľnosť podmienená zaplatením. [COLOR=red
Môže byť teda uznaným nákladom už na základe účtovného predpisu.[/COLOR]

môže alebo musí?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Moje odpovede v príspevku č. 30 a 32 sú písane v rovnakom zmysle , ako odpoveď, ktoru si tu pripojil.

Máš doklad - učtuješ. Nie je dôležité, kedy to budeš platiť.
Samozrejme, od dátumu zapalatenia je dôležitá výška niektorých výdavkov, ktoré si budeš učtovať.

14.01.2009 už vieš či si splnil podmienku (ktorú Ti stanovil exekútor) a preto vieš dokedy máš počítať úroky z omeškania a aké trovy exekúcie si máš uplatniť.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

ano azla , mala si pravdu - už som ti pridala bodíky ....

ešte skús odpovedať - v 2009 na 538 dam predbežné trovy + DPh -neuplatnenú .... na zaklade upovedomenia o exekucii
v roku 2010 my pôjde na 538 rozdiel predbežných z roku 2009 a skutočne zaplatených v 2010

ak ak mam len platobny rozkaz v 2009 a podala som odpor - sud ho zamietne - budem musieť doplatiť - môžem trovy konania dať na 538 danovo aj v 2010 ?
dakujem
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Dali sme nášho odberateľa na exekúciu, zaplatili sme zálohu exekútorovi. Teraz došlo k dohode medzi nami a odberateľom a máme zaplatiť trovy exekúcie my ako dodávateľ. V tomto prípade si môžem uplatniť odpočítanie DPH? Ďakujem
0 0
Jelena Jelena

Jelena je offline (nepripojený) Jelena

... no pekne ... ja mám tiež taký prípad, že exekučný prišiel v 2009 aj sa z neho dačo poplatilo, v januári 2010 bolo doplatené všetko a teraz mi prišlo vyúčtovanie od exektúra ... exekútor síce píše, že dátum skončenia exekúcie (zdaniteľného plnenia) je 12.01.2010, ale tiež si myslím, že by som mala odmenu a trovy exekútora účtovať ešte do r. 2009, alebo časovo rozlíšiť, keďže sú trovy vyčíslené k 12.01.2010 ???
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Pre Nela:
áno, pri zastavení exekúcie, keď platí trovy exekúcie oprávnený je nárok na odpočet DPH.
1 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Jelena Pozri príspevok
... no pekne ... ja mám tiež taký prípad, že exekučný prišiel v 2009 aj sa z neho dačo poplatilo, v januári 2010 bolo doplatené všetko a teraz mi prišlo vyúčtovanie od exektúra ... exekútor síce píše, že dátum skončenia exekúcie (zdaniteľného plnenia) je 12.01.2010, ale tiež si myslím, že by som mala odmenu a trovy exekútora účtovať ešte do r. 2009, alebo časovo rozlíšiť, keďže sú trovy vyčíslené k 12.01.2010 ???

Ak účtuješ v PU, účtovala by som v roku 2009 ako zálohy, poskytnuté preddavky na trovy exekúcie a oznámením o ukončením exekúcie by som to na základe vyúčtovania exekútora dala do nákladov r. 2010. Veď aj exekútor to dáva do výnosov až dňom ukončenia exekúcie
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať