Zavrieť

Porady

RZZP za r.2009 -mám povinnosť?

Ahojte,
prosím vás o radu:
v r.2009 som bola na RD, predľženej RD,zamestnaná potom na Úrade práce. Počas predĺženej RD som bola ešte 2 týždne zamestnaná a mala príjem/mzda + odstupné/.Mzdárka mi z príjmu odviedla daň aj odvody do SP a ZP. Iné príjmy som nemala, len rodičovský príspevok.

1. Mám povinnosť urobiť si Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia?
V zákone sa píše, že "Zamestnanci sú povinní podať RZ vtedy, ak počas roka mali "kolísavé" príjmy - tj. mali mesiace s príjmom do 43095 Sk a aj mesiace s príjmom nad 43095 Sk.Ak počas celého roka mali príjem pod 43095 Sk alebo naopak počas celého roka príjem nad 43095 Sk, RZ podávať nemusia (ale môžu)."

Zároveň tlačivo RZ -TYP X je pre poistenca, ktorí mal viacerých platiteľov, alebo došlo k zmene sadzby.

Z toho mi vychádza, že mám povinnosť robiť RZZP, lebo som mala viacerých platiteľov /štát + zamestnávateľ/ Dobre to chápem?

2. Ak mám povinnosť robiť RZ, nie je mi jasná výška vymeriavacieho základu pri RZZP- v mojom prípade je to mzda, alebo mzda+odstupné? Viem, že preddavok na ZP sa vypočítava len zo mzdy, ale platí toto aj pri RZZP? Nebudem musieť doplácať poistné z odstupného?

ďakujem,
Zuzana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Nemáš povinnosť urobiť RZZP podľa horeuvedených príjmov.
    Odstupné Ti nevstupuje do RZZP.
    Zákon o zdrav.poistení :
    § 13 Vymeriavací základ
    (4) Do vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 3 sa nezapočítava
    a) odstupné a odchodné

    Už len doplňujem, že kolísavý príjem za rok 2009 je taký, kto aspoň 1 mesiac prekročil príjem 2006,16 € a ostatné mesiace nie.

    timotej je offline (nepripojený) timotej

    timotej
    Len doplním, že ak máš medzi ukončením pracovného pomeru a nahlásením sa na úrad práce čo i len 1 deň "voľný", napr. pracovný pomer skončil 31. a na úrade si nahlásená od 2. ďalšieho mesiaca, toho 1. si samopaltiteľ a tento deň by si si mala v poisťovni vysporiadať.

    RZZP za r.2009 -mám povinnosť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.