Zavrieť

Porady

Daňové priznanie na rodicovskej dovolenke

Potrebovala by som poradit ci potrebujem aj ja danove, ked som cely rok bola na rodicovskej, mam poziadat zamestnavatela o rocne zuctovanie, je mi to povinny vydat?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Mala si počas roka nejaké zdaniteľné príjmy?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    V tom prípade ti nevzniká povinnosť podať DP, a ani požiadať o vykonanie RZD u zamestnávateľa.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    annnie Pozri príspevok
    a ked potrebuje manzel do prace potvrdenie o mojom prijme UPSVAR mi je povinny to vydat
    Áno je. Zrejme to potrebujete na uplatnenie nezd.čiastky na manželku u manžela.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    annnie Pozri príspevok
    a ked potrebuje manzel do prace potvrdenie o mojom prijme UPSVAR mi je povinny to vydat
    Nepotrebuješ potvrdenie z UPSVaR - RP sa nepočíta do príjmu manželky.
    Potrebuješ potvrdenie zo SP - ak si poberala materské.. to sa počíta do príjmu manželky.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    annnie Pozri príspevok
    a ked potrebuje manzel do prace potvrdenie o mojom prijme UPSVAR mi je povinny to vydat
    áno, UPSVaR vám ho vydá.

    Ale rodičovský príspevok sa nezahrna do vlastného príjmu manželky, lebo ide o štátnu sociálnu dávku,podla zákona o rodič príspevku č. 280/2002 v znení nesk.predp. vid Zákon o dani z príjmov § 11 ods.5

    Môj názor je taký, že toto potvrdenie ani nepotrebujete a manžel v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania v časti VII. 2 označí možnosť a) = čestne vyhlasuje, že manželka nemala vlastné príjmy resp. vyškrtne možnosť b), lebo sa prečiarkuje nehodiace (aj ked na DU mi tvrdili, že toto potvrdenie o poberaní rodič.príspevku bude mzdárka potrebovať)

    Podla mna manžel zodpovadá za sumu, ktorú uvedie. Aj ked podla § 37 ods.1 písm.a) ZoDzP vzhadom na to, že úprava preukazovania nároku na zníženie základu dane na manželku je spojené aj s preukázaním príspevkov na dopln.dôch. sporenie, účelové sporenie a živnotné poistnie, ktoré treba určite preukázať dokladom vystaveným oprávneným subjektom, by sa dalo vysvetliť aj tak, že aj príjem manželky musí preukázať dokladom vystaveným subjektom. Ale ak má nulový príjem, tak ten ťažko, resp. lahko zdokladuje.

    Ak však nejaký príjem manželka mala a manžel vyžadujete pomoc od mzdárky pri výpočte vlastného príjmu manželky, mzdárka takéto potvrdenie môže požadovať. LEbo len málo zamestnancov/rodičov rozoznáva rozdiel medzi materským a rodičovským príspevkom. A mzdárke môžu tvrdiť veci, ktoré nemusia byť pravda z dôvodu neovládania zákona a ktoré by mohli podla situácie aj prekrútiť. Materské sa totiž na rozdiel od rodičovského príspevku do vlastných príjmov zahrna, lebo ide o dávku hradenú zo sociálneho poistenia = ide o nemocenskú dávku a tá nie je vynatá z vlastných príjmov manželky.

    Budem rada, ak doplníte názor na preukazovanie príjmov manželky. Napadlo ma, akým spôsobom a koho by vlastne kontrolovali (mzdárku či zamestnanca), ak by chceli toto skontrolovať.
    Naposledy upravil brčko : 28.01.10 at 12:26

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    V prípade kontroly manžel doloží príjem manželky .. potvrdením zo SP - ak teda poberala materské (ND), prípadne dávku v nezamestnanosti. . manželka nech si toto potvrdenie vyžiada a dobre odloží ..
    Dobré by bolo aj ukázať to mzdárke - aby nevznikli potom problémy, ale to už je na nej.. manžel je za to zodpovedný akú sumu uvedie..

    annnie je offline (nepripojený) annnie

    annnie
    pokial mam zamestnavatela Bratislavu materske mi vyplacala SP Zvolen alebo BA, ktoru mam poziadat o potvrdenie, kedze manzelova mzdarka to urgentne vyzaduje?

    manus je offline (nepripojený) manus

    Som kto som :-) manus
    Poraďáci, rozmýšlam dobre?:
    -manželka na rodičovskej dovolenke, príjem na dohodu 1.500€, zrážková daň 285€. Podá daňové priznanie dobrovoľne, a zrazenú zr.daň jej celú vrátia.
    -manžel si vo svojom daňovom priznaní uplatní rozdiel nezdaniteľnej čiastky na manželku, čo predstavuje sumu 2.525,70€.
    Je to takto správne? Môžu si nezdaniteľnú čiastku takto rozdeliť, v prípade že si podajú DP obidvaja?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.