Zavrieť

Porady

Kniha záväzkov a RZZP

Ahojte, keďže v JÚ nie som moc "doma", prosím Vás:
Ak vznikne nedoplatok na RZZP za rok 2009, tak tento nedoplatok treba zaevidovať do knihy záväzkov ešte v roku 2009? (obdobne preplatok).

Lebo napr. SZČO, ktorá nemusela platiť na základe RZZP za rok 2008 preddavky na ZP v roku 2009, keďže je i poistencom štátu (doktorant-tuším písmeno u, ak sa to nemenilo), ale v RZZP za rok 2009 jej vznikne nedoplatok za rok 2009, tak ho treba zaúčtovať do záväzkov v roku 2009?
(ešte v minulom roku sa RZZP podávalo do konca júna a vtedy by to vlastne ani človek "nestihol" zaevidovať do záväzkov).
Prosím poraďte
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ak mu vznikne nedoplatok , zaúčtovať do Knihy záväzkov v roku 2009 , ak vznikne preplatok , účtovať do Knihy pohľadávok .
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zita5 Pozri príspevok
Ak mu vznikne nedoplatok , zaúčtovať do Knihy záväzkov v roku 2009 , ak vznikne preplatok , účtovať do Knihy pohľadávok .
Hm, účtovali ste to aj keď bol termín do 30. 6. ?
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Podľa mňa záv., alebo pohľ. vznikne až v roku 2010. Takže šup s tým až do účtovíctva až v roku 2010.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ľudia však nebláznite , však to je to isté ako fa v prelomovom období .Veľa krát som bola iného názoru a na moju stranu sa nepostavil nikto a keď som sa prispôsobila Porade , tak teraz je to zasa nesprávne ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Johanka Pozri príspevok
Hm, účtovali ste to aj keď bol termín do 30. 6. ?
Nie , nakoľko DP bolo už dávno odovzdané .
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Keďže termín na vykonanie RZZP za rok 2009 je do 31.3.2010, podľa môjho názoru pohľadávka/záväzok z RZZP patrí do knihy pohľadávok a záväzkov ešte v roku 2009, takisto, ako pohľadávka/záväzok vypočítaný z daňového priznania k dani z príjmov za rok 2009.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

... a ja som bola taká zvrátená, že som si vypočítala RZZP , vystavila som si interný doklad a dala som ho do záväzkov roku, ktorého sa nedoplatok týkal.

Pre mňa je potom výkaz o majetku "najpravdivejší".

A vyhla som sa dvom robiť dodatočné DP - z dôvodu nedoplatku RZZP a ukončenia živnosti.

P.S.
Teda myslela som tým, že aj vtedy keď sa RZZP robilo do 30.6.
Naposledy upravil Muška : 01.02.10 at 16:24 Dôvod: doplnenie P.S.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Poraďáci, ďakujem vám za názory. Teraz sa už len rozhodnúť
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

V jednom časopise som našla toto:

Účtovanie nedoplatku z ročného zúčtovania zdravotného poistenia

Nedoplatok z RZZP je podľa § 19 ods. 3 písm. i) ZDP daňovým výdavkom, ktorý znižuje základ dane. Nedoplatok z RZZP zaúčtuje podnikateľ do peňažného denníka a do knihy záväzkov.

Účtovanie v peňažnom denníku:
Do peňažného denníka zaúčtuje podnikateľ nedoplatok z RZZP, v súlade s § 4 ods. 6 Postupov účtovania v JÚ, v deň úhrady nedoplatku ako:

* výdavok peňažných prostriedkov z pokladnice alebo z bankového účtu (účtuje podľa toho, odkiaľ nedoplatok uhradil),
* výdavok ovplyvňujúci základ dane v stĺpci Výdavky celkom,
* výdavok v druhovom členení výdavkov celkom v stĺpci Poistné a príspevky platené za FO alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov (ďalej len „Platby do ZP a SP“).

Účtovanie v knihe záväzkov:
Do knihy záväzkov zaúčtuje podnikateľ, podľa § 15 ods. 4 zákona o účtovníctve, záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni vyplývajúci z RZZP. Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je posledný deň na podanie RZZP, t. j. 30. 6. 2009. Zánik záväzku zaúčtuje v deň úhrady nedoplatku.
1 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
grammatika, prosim ta, kto je autor tohto clanku (vselikto dokaze vselico popisat)? Uved pripadne zdroj. Dakujem.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Lianka Pozri príspevok
grammatika, prosim ta, kto je autor tohto clanku (vselikto dokaze vselico popisat)? Uved pripadne zdroj. Dakujem.
zdroj:Ing. Jarmila Strählová:_
http://www.daneauctovnictvo.sk/2009/...yzickej-osoby/
neviem, či Vám to pôjde všetkým otvoriť, ja som tam zaregistrovaná
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu si dovolím pripomenúť časť z § 2 Postupov účtovania :
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

V súvislosti s RZ ZP považujem za "potrebný podklad, ktorý dokumentuje tieto skutočnosti " hotové RZ ZP .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Johanka , prosím Ťa o vyjadrenie k tomuto stanovisku z DRSR.Je to síce staršieho dátumu , ale v tej dobe keď sa debatovalo o prelome rokov a čo patrí do predchádzajúceho roku .......no jednoducho by ma zaujímal Tvoj názor .

je to téma
http://www.porada.sk/t40227-df-prelo...t=prelom+rokov
http://www.porada.sk/378665-post39.html

Nechcem to znovu rozoberať , len Tvoj názor by som rada si tu prečítala , ako postupuješ Ty.

Ďakujem .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Johanka Pozri príspevok
Ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu si dovolím pripomenúť časť z § 2 Postupov účtovania :
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

V súvislosti s RZ ZP považujem za "potrebný podklad, ktorý dokumentuje tieto skutočnosti " hotové RZ ZP .
Ak by som postupovala ďalej podľa uvedeného paragrafu , tak napríklad :

Daňové priznanie mám hotové a odovzdané 25.1.2010
Daňové priznanie DzMV za rok 2009 mám hotové 31.1.2010
Daňové priznanie DzP mám hotové 31.3.2010
Došlú faktúru z telekomu mám v rukách napr.20.1.2010 /za mesiac december /
atď atď .............

potom sú to všetko záväzky roku 2010 ........
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

A mne sa páči tento príspevok od Andreja, ktorého som tu už 1,5 roka nevidela.
http://www.porada.sk/364518-post27.html

P.S.
Ale myslím si , že si to budeme vedieť obhájiť aj-aj
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Počas roka 2009 som mesačne evidovala záväzok SZČO voči zdravotnej poisťovne. V máji 2009 jednoducho nezaplatila a doteraz to mám ako neuhradený záväzok k 31.12.2009. V zdravotnej poisťovni navrhli, aby to doplatila cez RZ. Predpokladám, že výsledkom bude nedoplatok vo výške neuhradenej platby. Ešte som neurobila RZ. V tomto prípade podľa mňa nemôžem zaevidovať nedoplatok z RZ, lebo sa chýbajúca platba dostane do záväzkov duplicitne.
Prosím, uvažujem správne, alebo nie?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Dostala som pisomnu odpoved z DRSR na otazku, do ktoreho roku uctovat zavazok z dani z prijmov FO (uctujuceho v JU), RZZP, dan z MV a DPH za 4. Q.

Odpoved z DRSR, Ing. Uhrinova, dna 2.2.2010

Citujem podstatnu cast:

" Uctovanie v knihe pohladavok a zavazkov u danovnika uctujuceho v sustave JU vymedzuje ustanovenie § 5 postupov uctovania v sustave JU (MF/27076/2007-74).

K casovemu zauctovaniu zavazkov u danovnika, ktory uctuje v sustave JU uvadzame, ze zavazok na zaklade podaneho danoveho priznania za rok 2009, na dani z motovych vozidiel za rok 2009, na DPH za IV. Q 2009 ako aj nedoplatok na zdravotnom poisteni vypyvajuci z RZZP sa u takehoto danovnika zauctuje ako zavazok v zdanovacom obdobi roku 2010 (povinnost zaplatit vznikne v roku 2010)."

Neviem si pomoct, ale neviem sa s tymto vobec stotoznit.
3 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Fíha, tak teraz padli všetky moje teórie ... Ing. Jana Acsová na školení uviedla, že DzMV, DPH a DzP je záväzkom roka, ktorého sa to týka. Nebola som si istá len pri RZZP. A teraz už nie som si istá ničím...
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Veď aj faktúru, ktorú obdržím v januári za starý rok, tak ju uvádzam v záväzkoch...
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ten list je celkovo divny - skomolili mi meno, nenapisali spravne PSC. Pani nepise, o co sa jej tvrdenie opiera, z akeho ustanovenia a § paragrafu tak usudzuje.

Zaujima ma, co na to stanovisko hovorite.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať