Zavrieť

Porady

Ako zdaniť príspevok na začatie podnikania pri uplatnení paušálnych výdavkov

Dobry den,

od aprila 2009 som SZCO a od UP som ziskal prispevok na podnikanie 2416,15 EUR. Vedel by mi prosim niekto poradit ako a kam uviest tento prispevok v danovom priznani za predpokladu, ze si za rok 2009 uplatnim pausalne vydavky 40%. Z uvedeneho prispevku som vycerpal v roku 2009 1800EUR.

Dakujem za radu.

rase
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    rase Pozri príspevok
    Dobry den,

    od aprila 2009 som SZCO a od UP som ziskal prispevok na podnikanie 2416,15 EUR. Vedel by mi prosim niekto poradit ako a kam uviest tento prispevok v danovom priznani za predpokladu, ze si za rok 2009 uplatnim pausalne vydavky 40%. Z uvedeneho prispevku som vycerpal v roku 2009 1800EUR.

    Dakujem za radu.

    rase
    Ak si uplatňuješ výdavky 40%, tak musíš celú sumu 2416,15 € dať do príjmov a z toho vypočítať 40%.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    rase Pozri príspevok
    Dobry den,

    od aprila 2009 som SZCO a od UP som ziskal prispevok na podnikanie 2416,15 EUR. Vedel by mi prosim niekto poradit ako a kam uviest tento prispevok v danovom priznani za predpokladu, ze si za rok 2009 uplatnim pausalne vydavky 40%. Z uvedeneho prispevku som vycerpal v roku 2009 1800EUR.

    Dakujem za radu.

    rase
    Mal si aj iné príjmy z podnikania ? Ak ano - kolko ?

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    emmma Pozri príspevok
    V danom roku zdaňuješ len sumu ktorú si preinvestoval.
    emmma , ale on si chce uplatniť 40 % - v tomto prípade musí celú dotáciu dať do príjmov naraz

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Stanovisko DRSR

    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Daňovník, ktorému v príslušnom zdaňovacom období, v ktorom vykonáva podnikateľskú činnosť ( živnosť), plynú príjmy vo forme finančného príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť podľa zákona č. 5/2004 o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov, ktoré daňovník prijal v súvislosti s výkonom činnosti, z ktorých plynú príjmy podľa § 6 zákona od ani z príjmov, tieto príjmy nie sú od dane z príjmov oslobodené a ide o zdaniteľné príjmy. Daňovník sa v tomto prípade môže rozhodnúť uplatniť za príslušné zdaňovacie obdobie paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
    Ak dotáciu prijal daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal (príjem sa časovo nerozlišuje). Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok v tomto zdaňovacom období aj na stanovený účel použil, nie je v danom prípade rozhodujúca. Z uvedeného vyplýva, že daňovník v zdaňovacom období zahrnie do príjmov celú dotáciu, ktorú v roku 2009 prijal a z úhrnu týchto príjmov uplatní výdavky vo výške 40 % ( resp. 60% - ak ide o remeselnú živnosť).

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    emmma Pozri príspevok
    V danom roku zdaňuješ len sumu ktorú si preinvestoval.
    emmma
    Prečo ak chce ísť na 40% musí celý príspevok zdaniť? Kde to je upravené? Dnes 10:37 PM
    emmma uprav svoje príspevky, aby niekoho nepomýlili.

    emmma je offline (nepripojený) emmma

    emmma
    Ďakujem. Mala som takýto prípad v praxi a informovala som sa na DU ale len ústne takže to nemám ako doložiť. S odstupom času si už nespomínam či v tej súvislosti bola reč aj spôsobe preukazovania výdavkov. Moja chyba, mala som sa pýtať konkrétne aj keď človek čaká fundovanú odpoveď.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    emmma Pozri príspevok
    V danom roku zdaňuješ len sumu ktorú si preinvestoval.
    Toto platí v prípade vedenia JU,
    nie pri paušalnych výdavkoch.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Melnick Pozri príspevok
    Stanovisko DRSR

    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Daňovník, ktorému v príslušnom zdaňovacom období, v ktorom vykonáva podnikateľskú činnosť ( živnosť), plynú príjmy vo forme finančného príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť podľa zákona č. 5/2004 o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov, ktoré daňovník prijal v súvislosti s výkonom činnosti, z ktorých plynú príjmy podľa § 6 zákona od ani z príjmov, tieto príjmy nie sú od dane z príjmov oslobodené a ide o zdaniteľné príjmy. Daňovník sa v tomto prípade môže rozhodnúť uplatniť za príslušné zdaňovacie obdobie paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
    Ak dotáciu prijal daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal (príjem sa časovo nerozlišuje). Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok v tomto zdaňovacom období aj na stanovený účel použil, nie je v danom prípade rozhodujúca. Z uvedeného vyplýva, že daňovník v zdaňovacom období zahrnie do príjmov celú dotáciu, ktorú v roku 2009 prijal a z úhrnu týchto príjmov uplatní výdavky vo výške 40 % ( resp. 60% - ak ide o remeselnú živnosť).
    § 17
    Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

    (3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa

    h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo, ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane

    1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
    2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,


    ----------------
    Tu je to isté, aj keď trochu kostrbato napísané v zákone o dani z príjmu.
    Teda ak uplatňuje paušálne výdavky, potom zahŕňa celú dotáciu do zdaniteľných príjmov.

    Ako zdaniť príspevok na začatie podnikania pri uplatnení paušálnych výdavkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.