Zavrieť

Porady

prenájom vozidla

Známa potrebuje pomoc,
majiteľ s.r.o. nema mot.vozidlo.Použiva vozidlo svojej mamy ,sktorou uzatvoril zmluvu o prenajme symbolicky za 1 eur.
Otazka može si uplatniť cestovne náhrady ???
mal zaplatiť dan z mot vozidiel???
Dik
Ja si myslím,že ak bude mat dohodu o použivaní mot.vozidla s matkou a tym padom nemusi mať zaplatenu cestnu dan, pretože vozidlo nie je eho a može si uplatnit cest nahrady.
Ak by mal zmluvu o prenajme musi zaplatiť dan, nie??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    tulila Pozri príspevok
    Známa potrebuje pomoc,
    majiteľ s.r.o. nema mot.vozidlo.Použiva vozidlo svojej mamy ,sktorou uzatvoril zmluvu o prenajme symbolicky za 1 eur.
    Otazka može si uplatniť cestovne náhrady ???
    mal zaplatiť dan z mot vozidiel???
    Dik
    Ja si myslím,že ak bude mat dohodu o použivaní mot.vozidla s matkou a tym padom nemusi mať zaplatenu cestnu dan, pretože vozidlo nie je eho a može si uplatnit cest nahrady.
    Ak by mal zmluvu o prenajme musi zaplatiť dan, nie??

    Ak nájomná zmluva bude medzi spoločnosťou a matkou konateľa, tak auto podlieha dani z MV. Ak dohoda bude medzi konateľom a jeho matkou tak auto nepodlieha dani z MV.

    tulila je offline (nepripojený) tulila

    tulila
    a ked je konateľ a nepobera mzdu ako zamestnanec tiez si može uplatniť cestovne nahrady

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Áno.

    steeva je offline (nepripojený) steeva

    steeva
    Prosím o radu - spoločník a zároveň konateľ spoločnosti vykonáva služby pre českú spoločnosť - predaj ich produktov. Od českej firmy dostane k dispozícii vozidlo s českým EČ - je lepšie zmluvu o prenájme vozidla spraviť na s.r.o. alebo na konateľa? Má to nejaký vplyv na povinnosť platiť daň z MV? Táto daň je platená aj v CZ, treba ohlásiť evidenciu na DÚ a potom uhradiť aj daň z MV aj v SR?

    kpkp je offline (nepripojený) kpkp

    kpkp
    steeva Pozri príspevok
    Prosím o radu - spoločník a zároveň konateľ spoločnosti vykonáva služby pre českú spoločnosť - predaj ich produktov. Od českej firmy dostane k dispozícii vozidlo s českým EČ - je lepšie zmluvu o prenájme vozidla spraviť na s.r.o. alebo na konateľa? Má to nejaký vplyv na povinnosť platiť daň z MV? Táto daň je platená aj v CZ, treba ohlásiť evidenciu na DÚ a potom uhradiť aj daň z MV aj v SR?
    Mam podobny problem. Budu vyuzivat v SR jako FO i jako jednatel v s.r.o. vozidlo s ceskymi SPZ, ktere bude stale v majetku firmy (fyzicka osoba) mojich rodicu. Je nutne tedy sepisovat smlouvu o pronajmu vozidla? Neni mozne to resit bez financni nahrady za vyuzivani vozidla? Mohu si v obou pripadech, jak fyzicka osoba, tak jako jednatel s.r.o. uplatnovat naklady spojene s uzivanim motoroveho vozidla?

    Druhy dotaz: Mam sidlo firmy (a trvake bydliste) v meste A, provozovnu v meste B. Mohu si denne uplatnovat najete kilometry ze sidla firmy na provozovnu?

    Dekuji.

    samod je offline (nepripojený) samod

    samod
    Vážený pane,

    cestovné náhrady v SR upravuje § 7 o cestovných náhradách zákon č. 283/2002 Z.z. . Zákon nevyžaduje, aby osobné motorové vozidlo bolo majetkom zamestnanca viď § 7 ods. 1 citovaného zákona.

    Rozdiel nastáva v prípade daňového posúdenia pri dani z príjmov fyzickej osoby a dani z príjmov právnickej osoby.

    Zatiaľ čo pri PO sú cestovné náhrady zamestnanca i konateľa daňovým výdavkom v zmysle § 19 ods. 2 bod 6 zákona o dani z príjmov zákon č. 595/2003 Z.z. i keď v limitoch zákona o cestovných náhradách zákon č. 283/2002 Z.z. tak u fyzickej podnikateľa ide o výdavok, ktorý je možné daňovo uznať len za predpokladu, že ide o vlastné motorové vozidlo.

    Čo sa týka ciest zo sídla firmy do stálej prevádzkárne ako FO by ste musel preukázať , že ide o cestu do miesta iného ako miesto obvyklého podnikania, ale ako konateľ vykonávate pracovnú cestu už z miesta svojho bydliska na rozdiel od zamestnanca. Vyplýva to z odlišnej definície pracovnej cesty pre zamestnanca a konateľa § 1 ods. 2 a § 2 ods. 1 zákona o cestovných náhradách zákon č. 283/2002 Z.z.

    Čo sa cestnej dane týka táto je upravená v jedenástej časti zákona o miestnych daniach zákon č. 582/2004, pričom v § 85 citovaného predpisu je definovaný daňovník čo je okrem iného i osoba používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie § 85 ods. 1 písm. c) zákon č. 582/2004 Z.z. . Z vyššie uvedeného plynie záver, že i za bezplatne vypožičané motorové vozidlo vzniká povinnosť platiť cestnú daň.

    Bezplatne je možné vozidlo používať na základe zmluvy o výpožičke § 659 zákona č. 40/1964 S.b. Občiansky zákonník čo je mimochodom úprava platná i ČR.

    batorek je offline (nepripojený) batorek

    batorek
    Dobrý deň.
    Ja sa chcem spýtať či je možné si požičať auto od dcéry, ktorá tiež podniká a platí cestnú daň. Ale vozidlo je na jej manžela. Keď si medzi sebou urobia dohodu o výpožičke, na dobu 3 mesiacov može si na toto auto uplatňovať PHM a sadzbu km.
    Batorek

    Najka je offline (nepripojený) Najka

    Najka
    Ahojte aj ja mám podobný problém, konateľ je zamestnancom a požičal si auto od brata na týždeň. Musí byť medzi ním a bratom spísaná nejaká dohoda a čo si môže uplatniť do výdavkov?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Najka Pozri príspevok
    Ahojte aj ja mám podobný problém, konateľ je zamestnancom a požičal si auto od brata na týždeň. Musí byť medzi ním a bratom spísaná nejaká dohoda a čo si môže uplatniť do výdavkov?
    ak máš podobný problém, tak musíš posúdiť do akej miery podobný.....z tvojho zadania je odpoved hned na začiatku tejto témy.

    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Ak nájomná zmluva bude medzi spoločnosťou a matkou konateľa, tak auto podlieha dani z MV. Ak dohoda bude medzi konateľom a jeho matkou tak auto nepodlieha dani z MV.
    tulila Pozri príspevok
    a ked je konateľ a nepobera mzdu ako zamestnanec tiez si može uplatniť cestovne nahrady

    renkulka je offline (nepripojený) renkulka

    renkulka
    Prosím, prenajal som auto ako FO podnikateľ od PO. Ja spadám pod DU - LM, ale auto mám prenajaté od bratislavskej firmy, s ŠPZ - BA. Kde podávam daňové priznanie? Zmluva platí od 1.6.2010, od toho dňa vzniká aj daň.povinnosť, keď faktúru mám v nákladoch? Ďakujem.
    Dobry den, chcela by som sa opytat....manzel si zalozil sro-cku, casto použiva prei podnikani auto. auto je ale písane na neho ako sukromnu osobu. Bolo by pre neho vyhodnejsie spísat zmluvu o prenajme, alebo prepísat auto na firmu?kedy je mozne do učtovníctva zahrnut cestovné náhrady? A kedy už musi platit dan z MV?

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    renkulka Pozri príspevok
    Prosím, prenajal som auto ako FO podnikateľ od PO. Ja spadám pod DU - LM, ale auto mám prenajaté od bratislavskej firmy, s ŠPZ - BA. Kde podávam daňové priznanie? Zmluva platí od 1.6.2010, od toho dňa vzniká aj daň.povinnosť, keď faktúru mám v nákladoch? Ďakujem.
    V takom prípade daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 1 písm. a) zákona o miestnych daniach je prenajímateľ, nakoľko ako držiteľ vozidla používa predmetné vozidlo na podnikanie. (prevzatý názor drsr)

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    ajandurova Pozri príspevok
    Dobry den, chcela by som sa opytat....manzel si zalozil sro-cku, casto použiva prei podnikani auto. auto je ale písane na neho ako sukromnu osobu. Bolo by pre neho vyhodnejsie spísat zmluvu o prenajme, alebo prepísat auto na firmu?kedy je mozne do učtovníctva zahrnut cestovné náhrady? A kedy už musi platit dan z MV?
    záleží od hodnoty, veku auta a počtu najazdených kilometrov v súvislosti s podnikaním.... Ako písal Zoltán, na začiatku, ak bude používať MV napísané na seba ako fyzickej osoby konateľa má nárok na cestovné náhrady a neplatí cestnú daň... ak by bolo auto prepísané na firmu cestnú daň musí zaplatiť...
    ak je hodnota auta nízka a najazdí veľa KM oplatí sa auto neprepisovať, lebo náhrady na km budú vyššie ako 25 % odpis z hodnoty auta... ak je 25 % odpis hodnoty auta vyšší ako náhrady za najazdené km + phm oplatí sa auto prepísať...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.