Zavrieť

Porady

vecný dar a daň

Potrebujem poradiť:
Firma dala zamestnancovi vecný dar - hodinky v hodnote cca 10.000 Sk ako ocenenie jeho práce a zároveň , chce za zamestnanca zaplatiť daň( 19%) za tento vecný dar vo výške 1.900,- Sk.
Podľa §22 ods. 2 bod h) daňovými výdavkami nie sú tiež:
h) dane zaplatené za iného daňovníka,
Zákon nezakazuje zaplatiť za iného daňovníka dane. Pritom takto zaplatená daň nie je daňovým výdavkom spoločnosti a tým pádom sa znova zdaňuje.
Podľa názoru mojho nadriadeného, však takto zaplatená daň nepredstavuje ďalší zdaniteľný príjem zamestnanca. Dochádzalo by tu k dvojitému zdaneniu raz na úrovni firmy a druhý krát na úrovni zamestnanca. Štát celou touto transakciou dostane pôvodnú daň z príjmu plus 19% z odvedenej dane za zamestnanca.
Vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ja by som sa v tomto prípade priklonila k tomu, aby zdanenie prešlo mzdou (stane sa výdavkom firmy) a to tak, že vo výške dane priznáte zamestnancovi odmenu. Dostanete to do nákladov a bude to daňový náklad.

    A nebudete mať žiadny problém ani s ročným zúčtovaním mzdy do závislej činnosti.

    Abstrahujem od ostatných súvislostí. Nad tými treba pouvažovať podľa toho, či sa rozhodnete pre toto riešenie.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Abdul
    Zákon nezakazuje zaplatiť za iného daňovníka dane. Pritom takto zaplatená daň nie je daňovým výdavkom spoločnosti a tým pádom sa znova zdaňuje.
    Výslovne to zakázané nie je, ale nedá sa to aplikovať na všetky druhy daní, lebo môže nastať prípad, keď jeden subjekt bude mať preplatok a druhý nedoplatok. Nedoplatok budú vymáhať a nie je možnosť preúčtovania dane z preplatku iného daňového subjektu.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    AVO
    Ja by som sa v tomto prípade priklonila k tomu, aby zdanenie prešlo mzdou (stane sa výdavkom firmy) a to tak, že vo výške dane priznáte zamestnancovi odmenu. Dostanete to do nákladov a bude to daňový náklad.

    A nebudete mať žiadny problém ani s ročným zúčtovaním mzdy do závislej činnosti.

    Abstrahujem od ostatných súvislostí. Nad tými treba pouvažovať podľa toho, či sa rozhodnete pre toto riešenie.
    ...ale z odmeny treba zaplatiť poistenie........ nie?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    liba2
    ...ale z odmeny treba zaplatiť poistenie........ nie?
    Neviem, či navrhované riešenie je schodné. Ak áno ... uviedla som, že následne sa doriešia ostatné súvislosti ... (prípadne aj forma odmeny).

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    endrju
    Ak je zo sociálneho fondu, netreba
    O.K. nebolo to tam uvedené a ja som to nedomyslela. dík

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Abdul
    Podľa názoru mojho nadriadeného, však takto zaplatená daň nepredstavuje ďalší zdaniteľný príjem zamestnanca. Dochádzalo by tu k dvojitému zdaneniu raz na úrovni firmy a druhý krát na úrovni zamestnanca. Štát celou touto transakciou dostane pôvodnú daň z príjmu plus 19% z odvedenej dane za zamestnanca.
    A ešte na doplnenie ... mám za to, že ani vyššie prezentovaný názor nie je správny.
    Naposledy upravil Jana Acsová : 29.09.05 at 06:29

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.