Zavrieť

Porady

mzda pri chybnej práci

Potrebovala by som poradiť v tejto veci:
Máme zamestnanca, ktorý má mesačnú mzdu a pracuje na pozícii pracovníka výstupnej kontroly (kontroluje výrobky v každej fáze výroby) - čiže kontroluje, nevyrába. Odberateľ týchto výrobkov nám reklamoval, že výrobky nie sú podľa výkresov, atď.
Po prešetrení sme zistili, že práve tento zamestnanec výstupnej kontroly urobil chybu a chceme mu túto škodu vyčísliť.
Teda otázka znie:
Mám vyčísliť škodu a o jej výšku krátiť zamestnancovi jeho mesačnú mzdu?Zákonník práce hovorí o mzde pri chybnej práci skôr u pracovníka výroby (ktorý priamo výrobok vyrába), a ja neviem ako mám postupovať.
Čo všetko potrebujem spísať, aby som mala dokladované, prečo som zamestnancovi krátila mzdu? A ako konkrétne ju mám krátiť?
Ďakujem za odpovede. Pekný deň
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Najjednoduchšie je, keď mu siahnete na prémie. Nakoniec na to sú. Ak žiadné nemá, je to problém. No v každom prípade je zodpovedný za škodu, ktorú spôsobil svojmu zamestnávateľovi. Pokiaľ máte zdokladované, že on spôsobil škodu, pokojne by som šiel do výšky troch mesačných platov.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    nie, hmotnú zodpovednosť nemá podpísanú - zdá sa mi to neefektívne vzhľadom na jeho funkciu.
    Prémie nemá - možno na konci roka, ale škoda sa stala teraz.
    Čiže riešiť to zdokladovaním, teda vyčíslením škody (reklamácia od môjho odberateľa + stanovenie zamestnancovho podielu na tejto škode)?

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Tak potom mu siahnuť na čistú mzdu. Ale myslím, že sa nedá na celú. V bývalej robote som mal prípad, keď to chceli exekučne. Vtedy som si v ktoromsi zákone vyhľadal, že koľko sa môže stiahnuť. Počítali sa tam akési tretiny, no nepamätám sa tak dobre. Nájsť ti to?

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    nie nemusíš, bola už debata o exekúcii, tak si to na Porade nájdem.
    A myslím, že to nebudem potrebovať, lebo určite mu nesiahneme na celú mzdu - ak by to bola škoda vyššia ako jeho čistá mzda, tak by som to nejak rozložila na mesiace. Ono ešte treba vyčísliť tú škodu a až potom môžem sťahovať.
    Ďakujem, pekný deň.

    To Ervin: nie je v tom nejaký paragrafový háčik :-)))

    Aňa je offline (nepripojený) Aňa

    unavená zmenami zákonov Aňa
    Vladan, keď ti to pomôže zrážky zo mzdy nájdeš v DÚPP č.9-10/2003, ale to je na základe exekučných rozhodnutí. Skús si to pozrieť. Keď nemáš tú publikáciu jednu ti môžem priniesť aj priamo do práce (mám 2 ks). Pekný upršaný deň, už so z toho dažďa chorá.

    Ervin je offline (nepripojený) Ervin

    Ervin
    exekucne alebo sudne zrazky zo mzdy nemaju nic so situaciou, ktrou popisuje vladan, nakolko v tychto pripadoch je zamestnavatel len predlzenou rukou statu, ktory priamo resp.cez poverenu osobu vykonava nejaky exekucny titul (pravoplatne rozhodnutie- najcastejsie sudne)

    neda sa pouzit ani § 126 Zp, ktory hoci po novele 210/2003 Z.z. rozsireny nepokryva cinnost, ktoru vykonaval zamestnanec v rozpore so svojou prac. naplnou...

    Domnievam sa ze treba postupovat podla ust. ZP o vseobecnej zodpovednosti zamestnanca za skodu a podla ust. ZP o rozsahu a vyske nahrady skody, treba taktiez skumat ci zamestnanec skodu zavinil teda...ci slo o minimalne nevedomu nedbanlivost.

    Zasadne vsak zamestnavatel moze realizovat zrazky zo mzdy len podla § 191 ZP. Zastavam nazor, ze ak zamestnanec dohodu o zrazkach zo mzdy nepodpise nie je mozne jednostranne siahnut na jeho mzdu.
    Naposledy upravil Ervin : 10.08.04 at 13:33

    mzda pri chybnej práci

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.