Zavrieť

Porady

Účtovné odpisy

Dobrý deň,
preštudovala som tu dosť príspevkov ohľadom účtovných odpisov, ale som z toho jeleň. Mám nové auto v podnikaní . Daňové odpisy - I. skup. - odpis 4 roky, premietnú sa mi v rámci uzávierkových operácií do VOZD na konci roka 1/4 auta každý rok. Ale načo slúžia tie účtovné odpisy? Auto je kúpené na úver, doba splácania 5 rokov. Aké účtovné odpisy je potrebné zvoliť - účtujem v sw. ALFA a tam mi núka viac možností - neodpisovať, časový, lineárny, fixná čiastka, ručné zadanie a ÚO=DO. V mojom prípade tá posledná možnosť asi nebude, nakoĺko je auto kúpené počas roka - vo februári. Alebo sa mýlim? V prípade časového na koľko mesiacov?
Veĺmi pekne prosím, keby mi niekto "po lopate" vedel vysvetliť tie účtovné odpisy a ako ich treba viesť, prípadne kde v účtovníctve sa mi to premietne.

Ďakujem krásne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Daňové odpisy sú podľa zákona o dani z príjmov /§27 alebo §28/ a účtovné tie ktoré zaúčtuješ do účtovníctva, v jednoduchom účtovníctve som sa ale nestretol s tým žeby niekto dával cez koncoročné uzávierkové operácie iné odpisy ako tie vypočítané podľa zákona o dani z príjmov. Pozri daj si rovnomerné odpisy a po štyri roky si zaúčtuj 1/4 obstarávacej ceny vozidla a máš po probléme.

    mimika je offline (nepripojený) mimika

    mimika
    Ďakujem. Program mi vypočítal takéto rovnomerné DO na sumu 11596,64 bez DPH:
    2010 - odpis 2900
    2011 - odpis 2900
    2012 - odpis 2900
    2013 - odpis 2896,64
    Je to v poriadku? Lebo niekde so sa tu dočítala na porade, že Alfa mala s týmito odpismi problém.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Áno je to OK, ročný odpis je 2899,16 ten sa však zaokruhluje na celé EUR nahor, teda na 2900 a v poslednom roku sa doodpisuje do výšky zostatkovej ceny.

    SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

    SERVIS
    Mohol by sem niekto láskavý napísať ako budem postupovať ak napr. v druhom roku odpisovania prirobím na auto okenné fólie. Tie prirátam k ZC auta a vydelím koľkými rokmi? Som z toho jeleň. Ďakujem.



    r. 2007 OC 178219.-sk
    r. 2008 zhodnotenie 8000.- sk


    2007............ 44555
    2008............ 46555
    2009 ?
    2010 ?
    Naposledy upravil SERVIS : 02.03.10 at 06:43

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.