Zavrieť

Porady

Dobrovoľne poistený zamestnanec

Dobrý deň prajem,

prosím Vás, robím si daňové priznanie typ A, pretože som v roku 2009 nemala iné zdaniteľné príjmy ako príjmy zo zamestnania. Súčasne som si v roku 2009 platila poistné do Sociálnej poisťovne ako dobrovoľné poistená osoba a v roku 2009 som okrem poistných odvodov na rok 2009 uhradila do Sociálnej poisťovne ako dobrovoľné poistená osoba aj nedoplatok z roku 2008.

Touto cestou by som Vás chcela poprosiť o radu, či si môžem od zdaniteľných príjmov zo zamestnania (§ 5 zákona o dani z príjmov), ktoré som dosiahla za rok 2009 (ktoré mám uvedené na r. 01 potvrdenia o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti....), odpočítať toto poistné uhradené Sociálnej poisťovni ako dobrovoľné poistená osoba. Môžem odpočítať v daňovom priznaní za rok 2009 aj ten nedoplatok z roku 2008 uhradený v roku 2009, prosím?

Ďakujem Vám krásne za pomoc!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ELAST je offline (nepripojený) ELAST

    ELAST
    Prosím, mohli by Ste nám poradiť?

    Medzičasom máme k dispozícií usmernenie Ministerstva financií SR č. 2634/2004-72 uverejneného vo Finančnom spravodajcovi č. 2/2004, podľa ktorého nám vychádza, že by mohlo byť možné znížiť mzdu aj o odvody do SP uhradené ako dobrovoľne poistená osoba. Prosím, myslíte, že tak môžeme urobiť?

    Ale nevieme ako ohľadom toho nedoplatku z roku 2008 uhradeného až v roku 2009. Myslím si, že v roku 2008 (dodatočným daňovým priznanám za rok 2008) si ho nemôžeme uplatniť, lebo nebol zaplatený v roku 2008 a tak by sme si ho asi mohli uplatniť až v rámci daňového priznania za rok 2009. Ale neviem....

    Prosím, poradíte nám, či sa mýlime?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Všetky platby - poistné, zaplatené v roku 2009 môžeš uviesť do DP.
    na našom DU žiadajú aj doklad ... keby si nemala výpis (ako ja) .. tak kukni sem - ako získať potvrdnie o platbe ..http://www.porada.sk/957695-post154.html

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Do odhlásenia sa je dobrovoľné poistenie povinným, je teda možné započítať ho do zaplateného poistného v danom roku.
    Nedoplatok tiež vyplýval z povinnosti, myslím teda, že i ten možno pre rok 2009 započítať.
    Dúfam sa ešte niekto vyjadrí.

    Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

    Vylúčený člen Laco-monter
    To ELAST :

    SP možeš DOBROVOĽNE dotovať aj vyššou sumou ako je výška povinného poistenia /odvodov/

    NIKDE TO NIE JE OBMEDZENÉ,

    a nijaký zákon sponzorske dary do SP NEZAKAZUJE.

    Dobrovoľne poistený zamestnanec

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.